Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Promnie. Nadal trwa kwarantanna

ik
Na drodze dojazdowej do gospodarstwa w Promnie rozłożono maty z płynem dezynfekującym. Maty powinny być też we wszystkich gospodarstwach w Polsce, przy wejściach do kurników.
Na drodze dojazdowej do gospodarstwa w Promnie rozłożono maty z płynem dezynfekującym. Maty powinny być też we wszystkich gospodarstwach w Polsce, przy wejściach do kurników. Urząd Gminy Promna
Nie znaleziono nowych ognisk wirusa H5N8, ale obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa.

Grypę ptaków stwierdzono w niewielkim gospodarstwie w Promnie pod koniec lutego. Do tej pory na szczęście nie odkryto nowego ogniska wirusa H5N8. Ale wciąż obowiązują środki ostrożności wynikające z rozporządzeń wojewody, ale także ministra rolnictwa. Rozporządzenie ministra dotyczy gospodarstw w całej Polsce.

Zakazy obowiązują

Te środki ostrożności mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa grypy ptaków. Mają uniemożliwić kontakt drobiu hodowlanego z dzikim ptactwem.

Nie można zatem między innymi wypuszczać drobiu poza kurniki. Nie wolno handlować drobiem na bazarach i targowiskach. Trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie karmy.

Przed wejściami do kurników muszą być rozłożone specjalne maty dezynfekcyjne.
Te zasady znalazły się we wciąż obowiązującym rozporządzeniu wojewody wydanym po odkryciu ogniska grypy ptaków w Pomnie. Ale są one powtórzeniem rozporządzenia ministra rolnictwa. Ono obowiązuje już na terenie całej Polski aż do odwołania.

Jeszcze będą kontrole

Lekarze weterynarii prowadzą kontrole gospodarstw w tak zwanym obszarze zapowietrzonym. To obszar w promieniu trzech kilometrów wokół ogniska wirusa H5N8. Gospodarstwa odwiedzają weterynarze z białobrzeskiego inspektoratu, ale także z jednostek w powiatach całego województwa mazowieckiego. Sprawdzają stan zdrowia drobiu.

Dodatkowo na drodze dojazdowej do gospodarstwa w Promnie też jest rozłożona mata dezynfekcyjna.

Grypa ptaków

Influenza ptaków to ostra choroba zakaźna. Wirusy H5N8 wywołują wysoką zachorowalność i śmiertelność również u drobiu wodnego. Pierwsze przypadki tego wirusa odnotowano w 2010 roku w Azji. Dotychczas nigdzie na świecie nie doszło do zakażenia wirusem HPAI/H5N8 przez człowieka. Aby uniknąć ewentualnego zagrożenia ptactwa w innych gospodarstwach należy: zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich; nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki; stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce, przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie