Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Publiczna Szkoła Podstawowa numer 17 w Radomiu świętowała setną rocznicę swojego istnienia. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Oficjalną część uroczystości zakończył niezwykły koncert poświęcony pokoleniom nauczycieli i uczniów w stuletniej historii Publicznej Szkoły Podstawowej 17.
Oficjalną część uroczystości zakończył niezwykły koncert poświęcony pokoleniom nauczycieli i uczniów w stuletniej historii Publicznej Szkoły Podstawowej 17. Archiwum szkoły
Publiczna Szkoła Podstawowa numer 17 w Radomiu świętowała setną rocznicę swojego istnienia. Okazją do świętowania było też nadanie jej od 1 września tego roku imienia Jana Kochanowskiego i poświęcenie sztandaru ufundowanego przez rodziców.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta w kościele Dobrego Pasterza, w trakcie której biskup radomski Marek Solarczyk poświęcił sztandar szkoły. Następnie dyrekcja szkoły, rodzice, uczniowie wraz z nauczycielami przeszli w szyku do budynku przy ulicy Czarnoleskiej 10. Tam odbyło się przekazanie przez rodziców sztandaru dyrektorowi placówki Markowi Lipcowi. Przedstawiciele uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Odsłonięto również pamiątkową tablicę, związaną z nadaniem PSP nr 17 imienia Jana Kochanowskiego, przy której ksiądz biskup pobłogosławił społeczności szkolnej.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miasta i władz oświatowych między innymi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, ksiądz proboszcz Czesław Wawrzyńczak, przedstawiciele związków zawodowych, zaproszeni dyrektorzy szkół podstawowych, wcześniejsi dyrektorzy naszej szkoły, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele absolwentów oraz rodzice.

Oficjalną część uroczystości zakończył niezwykły koncert poświęcony pokoleniom nauczycieli i uczniów w stuletniej historii Publicznej Szkoły Podstawowej 17. Wzięli w nim udział obecni uczniowie oraz absolwentki szkoły. Była to okazja do wspomnień i refleksji, przywołania pamięci o tych, którzy odeszli, ale także czas radosnej zabawy zarówno przy dawnych melodiach jak i współczesnych przebojach.

Uroczystości towarzyszyła wystawa „Historia szkoły w fotografii”, zaprezentowano także kroniki szkolne. Szczególnym eksponatem był stara ławka szkolna, w której zasiedli najmłodsi uczniowie ubrani w mundurki szkolne, przypominając gościom dawną szkołę.

Historia szkoły sięga 2020 roku, kiedy to w wynajętych prywatnego właściciela pomieszczeniach powstała szkoła elementarna z jedną salą lekcyjną. Po dwóch latach miasto wybudowało budynek z dwiema salami lekcyjnymi, w których zorganizowano naukę dla pięciu klas. Uczyły dwie nauczycielki - M. Szwarc i J. Osachowska. Po jakimś czasie wynajęto dodatkową salę w „Garbarni” na Żakowicach. Siedmiooddziałowa placówka nosiła nazwę Gminnej Szkoły na Żakowicach.

Mieszkańcy dzielnicy, chcąc, aby ich dzieci uczyły się w lepszych warunkach, wynegocjowali z władzami miasta budowę nowej siedziby. W 1939 roku na działce ofiarowanej przez A. Millera został oddany w stanie surowym budynek szkoły. W czasie okupacji Niemcy dokończyli inwestycję i zaanektowali obiekt na sztab wojskowy. Użytkowali go do końca wojny. Uczniowie mogli korzystać z budynku przy ul. Wierzbickiej dopiero od 1946 roku. Uczyły się tu dzieci
z Borek i Żakowic. Było ich tak dużo, że szkoła pracowała na trzy zmiany – od godz. 7 do godz. 20, a klasy liczyły od 50 do 60 uczniów.

W roku szkolnym 1947/48 kadra pedagogiczna liczyła 10 osób, a kierownikiem szkoły został Kazimierz Ginał. Placówka, z finansową pomocą magazynów Monopolu Tytoniowego, organizowała w Garbatce kolonie dla dzieci zagrożonych gruźlicą. Dwa lata później w szkole rozpoczął działalność ZHP.

W latach 50-tych otworzono szkolną świetlicę, w ramach której prowadzono chór, koło introligatorskie, papieroplastykę
i ogródek biologiczny. Ukończono remont, wyniku którego do użytku oddano salę gimnastyczną, stołówkę, kuchnię
i magazyn, ukończono budowę parkanu. Pięć lat później rozpoczęto prace związane z instalacją centralnego ogrzewania.
W latach 1986-1988, w związku z brakiem szkoły podstawowej na rozbudowującym się osiedlu Południe, w powstającym dla Zespołu Szkół MPK kompleksie zorganizowano filię Szkoły Podstawowej nr 17. Aż do 1988 roku uczyły się tam klasy 0-III, kiedy to rozpoczęła pracę Szkoła Podstawowa nr 40 i przejęła całość nauczania początkowego wraz z kadrą pedagogiczną.

W roku szkolnym 1992/93 nastąpiła reorganizacja placówki. PSP nr 17 pracowała w dwóch budynkach – przy ul. Wierzbickiej 55 (klasy IV-VIII i 0) oraz przy ul. Wierzbickiej 89/93. Ten ostatni budynek stał się kolejną siedzibą PSP nr 17, gdzie cała szkoła przeniosła się rok później. A od roku szkolnego 1999/2000 ruszyła filia przy ul. Świętojańskiej 5, która objęła nauczaniem klasy 0-III.

W roku szkolnym 1999/2000 szkoła została przekształcona w sześcioklasową szkołę podstawową, a w kwietniu 2002 r. szóstoklasiści po raz pierwszy  przystąpili do ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji na zakończenie szkoły podstawowej.
W roku 2005 szkoła otrzymała imię Przyjaciół Dzieci i nowy sztandar.

W ostatnich dziesięcioleciach kolejni dyrektorzy podejmowali działania usprawniające zarówno bazę lokalową, jak
i dydaktyczną, m.in. zorganizowano stołówkę, wykonano parking przed budynkiem, szkolny plac zabaw, odnowiono sale lekcyjne, wyremontowano łazienki, unowocześniono bazę dydaktyczną, wprowadzając komputery, tablice multimedialne, dziennik elektroniczny.

Placówka posiada liczne certyfikaty Szkoły Łowców Talentów, „Szkoła z klasą” oraz kilkakrotnie, certyfikat „Szkoła bez przemocy”. Szkoła aktywnie uczestniczyła w programach eTwinning, Comenius, Comenius Regio, ERASMUS+, w ramach których organizuje wiele akcji, happeningów i wyjazdów zagranicznych.

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 na placu szkolnym powstała Astrobaza – obserwatorium astronomiczne z mini planetarium. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2016 r.

Od roku szkolnego 2017/2018, w wyniku kolejnej reorganizacji szkolnictwa, w struktury PSP nr 17 włączono wygaszane PG nr 3. Tym samym placówka znów zaczęła funkcjonować w dwóch budynkach: przy ul. Wierzbickiej 89/93 i przy ul. Czarnoleskiej 10. Począwszy od 1 września 2020 roku siedzibą główną szkoły jest budynek przy ul. Czarnoleskiej 10.

Owocem dobrej współpracy ze środowiskiem lokalnym było zrealizowanie, w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019
i 2020, projektów na boisko wielofunkcyjne (otwarcie w roku 2020) oraz nowoczesny plac zabaw (otwarcie w roku 2021). Projekty te uzyskały największą liczbę głosów dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, uczniów
i pracowników szkoły.

Od 1 września 2021 roku, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Radomiu, szkoła otrzymała imię Jana Kochanowskiego, łącząc historię szkoły z tradycją osiedla Południe, na którym się znajduje, oraz włączonego Publicznego Gimnazjum nr 3, które wcześniej nosiło imię poety.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto