Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pudełko życia" przywędruje z Wejherowa do Radomia?

/wit/
- Odpowiednio oznakowane pudełka z danymi o chorobie pacjenta znacznie ułatwiłyby nam pracę. Wszystko zależy jednak jak pomysł zostałby wdrożony w życie – mówi Jan Smutek, kierownik Ambulatorium Radomskiego Pogotowia Ratunkowego.
- Odpowiednio oznakowane pudełka z danymi o chorobie pacjenta znacznie ułatwiłyby nam pracę. Wszystko zależy jednak jak pomysł zostałby wdrożony w życie – mówi Jan Smutek, kierownik Ambulatorium Radomskiego Pogotowia Ratunkowego. Łukasz Wójcik
Pracownicy wejherowskiego MOPS mają pomysł na usprawnienie pracy służb ratunkowych podczas akcji w mieszkaniach samotnych, starszych osób.

Ważne informacje o pacjencie miałyby trafić do pudełka opatrzonego specjalną naklejką. "Pudełko życia" znajdowałoby się w lodówce, bo ta jest prawie w każdym domu. Rozwiązanie spodobało się też innym miastom. Sprawdzamy jak jest w Radomiu.

Na "pudełko życia", pracownicy wejherowskiego MOPS wpadli obserwując swoich podopiecznych. Cześć z nich mieszka samotnie, cierpi na wiele schorzeń i przyjmuje masę leków. Gdy osoba na przykład traci przytomność, albo cierpi na demencję starczą wezwany do domu lekarz bądź ratownik ma problem z przeprowadzeniem wywiadu. Ten jest zaś niezbędny by dowiedzieć się na co pacjent cierpi.
W takim pudełku znalazłyby się informacje istotne dla życia konkretnego pacjenta i kontakty do jego bliskich, albo prawnych opiekunów.

Innowacyjny pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Spodobał się samotnie mieszkającym, lekarzom, ratownikom medycznym i to nie tylko w Wejherowie, ale w całym kraju.

- Zdarza się, że osoba jest przewożona do szpitala, a można byłoby tego uniknąć podając odpowiednie leki w domu. Konieczna byłaby jednak wiedza, co jej dolega i jakie przyjmuje leki. Takie pudełko, odpowiednio oznaczone byłoby dużym ułatwieniem - mówi Jan Smutek, kierownik Ambulatorium Radomskiego Pogotowia Ratunkowego.

Lekarz twierdzi, że dobrym miejscem mogłaby być lodówka, bo jest w każdym niemal domu, ale warunkiem jest by było specjalnie oznaczone.

- Żeby ratownik nie musiał krążyć po mieszkaniu i szukać - podkreśla lekarz.

W pudełku mogłyby znajdować się informacje kogo zawiadomić o chorobie samotnej osoby, komu przekazać klucze do mieszkania w razie zabrania jej do szpitala, czy też komu powierzyć opiekę nad psem.

- Zdarzają się sytuacje, że zabieramy pacjenta, a w domu zostaje pies, albo kot i jest problem co zrobić - mówi jeden z radomskich ratowników.

"Pudełko życia" mogłoby odblokować Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

- Jeśli będziemy wiedzieć, gdzie w mieszkaniu znajduje się karta choroby pacjenta, to nie będziemy musieli jechać z nim do szpitala po diagnozę. Z karty dowiemy się, że osoba choruje na serce i będziemy wiedzieli co zrobić - mówi doktor Smutek.

Pracownicy wejherowskiej pomocy społecznej na początku listopada rozdadzą "pudełka życia" zainteresowanym. Wieżą, że zostaną one wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Czy pomysł "pudełek życia" wart jest rozpowszechnienia i ściągnie go radomski MOPS?

-Otrzymałam pytanie w tej sprawie na biurko, muszę skonsultować się ze swoimi pracownikami - powiedziała Halina Janiszek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy w Radomiu.

Jak informuje Justyna Piątek, rzecznik prasowy radomskiego MOPS, placówka od początku roku usługami opiekuńczymi objęła 324 osoby starsze, samotne i schorowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie