"Puszczańskie Harce" w Pionkach odbyły się już po raz 32-gi...

  "Puszczańskie Harce" w Pionkach odbyły się już po raz 32-gi (zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  "Puszczańskie Harce" w Pionkach odbyły się już po raz 32-gi (zdjęcia)
  Od 30 maja do 1 czerwca Puszcza Kozienicka gościła harcerki i harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy rywalizowali o Puszczański Proporzec - trofeum przechodnie harców.
  "Puszczańskie Harce" w Pionkach odbyły się już po raz 32-gi (zdjęcia)
  Puszczańskie Harce to Ogólnopolski Zlot Zastępów Harcerskich organizowany co roku w maju przez Szczep Drużyn Środowiskowych "Puszcza" w Pionkach.

  W tym roku harce połączone były ze Zlotem Św. Kingi Mazowieckiej Chorągwi Harcerek. W harcach uczestniczyło blisko 60 zastępów. Ponad 500 zuszek, harcerek, harcerzy, wędrowniczek, wędrowników, instruktorek i instruktorów ZHR-u przyjechało z wielu miast całej Polski by podczas wędrówki urokliwymi zakątkami Puszczy Kozienickiej zmierzyć się z własnymi słabościami i sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną w praktyce.

  Przez trzy dni w braterskiej atmosferze uczestnicy pokonywali puszczańskie trasy, na których wykonywali zadania związane z technikami harcerskimi, brali udział w imprezach na orientację i rozwijali swoje umiejętności na warsztatach tematycznych.

  Była przeprawa przez rzekę, budowanie drabiny linowej, rozróżnianie tropów zwierząt, udzielanie pierwszej pomocy, strzelanie z broni pneumatycznej, nadawanie wiadomości za pomocą alfabetu Morse'a, gotowanie na własnoręcznie zbudowanej kuchni polowej i wiele innych zadań nawiązujących do idei puszczaństwa.

  Po trasie, w miasteczku zlotowym czekała na wszystkich pyszna grochówka przygotowana przez naszych kochanych rodziców - członków Koła Przyjaciół Harcerstwa działającego przy Szczepie "Puszcza". Wieczorem w sobotę odbyło się ognisko, podczas którego Przewodnicząca ZHR hm. Ewa Borkowska-Pastwa powiedziała gawędę nawiązująca do obchodzonej w tym roku rocznicy 25-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

  W ramach Harców tradycyjnie dla harcerek i harcerzy odbyły się już po raz kolejny XI Powiatowe Biegi na Orientację - INO.

  W tegorocznych Harcach po raz pierwszy uczestniczyło 130 zuchów, które nocowały w PSP Nr 5 w Pionkach dzięki ogromnej życzliwości i pomocy Dyrekcji tejże Szkoły.

  W niedzielę w miasteczku zlotowym odbyła się Polowa Msza Święta odprawiona przez ks. Kanonika Leona Czerwińskiego i kapelana Okręgu Mazowieckiego ZHR ks. phm. Radosława Jurewicza. Po mszy świętej na apelu ogłoszono zwycięzców. Tegorocznymi zdobywcami Puszczańskiego Proporca w kategorii wędrowniczek i wędrowników został zastęp "Rysie", a w kategorii harcerek i harcerzy Puszczański Proporzec zdobył zastęp "Żbiki". Oba zastępy są z 41 Pionkowskiej Drużyny Harcerzy i Zuchów "Zarzewie" im. Andrzeja Małkowskiego.

  Na trasie wędrowniczej II miejsce zajął zastęp "Dąbrowa" z 5 Pionkowskiej Leśnej Drużyny Harcerek im. Wandy Kojro ps. Xenia, III miejsce przypadło zastępowi "Tajfun" z 122 Kluczborskiej Drużyny Harcerzy (Kluczbork).

  Na trasie harcerskiej II miejsce zdobył zastęp "Cejgwarci" z 23 Lubelskiej Drużyny Harcerzy "Arsenał" (Lublin), III miejsce zajął zastęp "Sowy" z 41 Pionkowskiej Drużyny Harcerek "Orle Gniazdo" im. Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej.

  Tegoroczne 32. Ogólnopolskie Puszczańskie Harce zostały dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej - Wojsko Polskie, Starostwo Powiatowe w Radomiu, Urząd Miasta Pionki i Nadleśnictwo Kozienice w Pionkach Lasów Państwowych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ