Rada Miasta i Gminy w Lipsku uchwaliła budżet na 2022 rok. Na co samorząd wyda najwięcej pieniędzy?

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Radni gminy Lipsko uchwalili budżet na 2021 rok. W planach jest ponad 15 milionów złotych na inwestycje.
Radni gminy Lipsko uchwalili budżet na 2021 rok. W planach jest ponad 15 milionów złotych na inwestycje. Urząd Miasta i Gminy w Lipsku
Udostępnij:
Rada Miasta i Gminy w Lipsku uchwaliła budżet na 2022 rok. Zajrzeliśmy do projektu uchwały. Jest ponad piętnaście milionów złotych na inwestycje. Na co gmina wyda najwięcej pieniędzy?

Za nami jedna z najważniejszych sesji Rady Miasta i Gminy w Lipsku. Radni przyjęli uchwałę budżetową na 2022 rok. Ze względów bezpieczeństwa radni pojawili się w maseczkach. Posiedzenie rozpoczęło się przyjęciem protokołu z poprzedniego spotkania i sprawozdania burmistrza Jacka Wielorańskiego z działalności międzysesyjnej.

Najważniejszym punktem sesji było głosowanie nad przyjęciem uchwały budżetu gminy Lipsko na 2022 rok. Najpierw przedstawiony został on zebranym rajcom. Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany zarówno przez gminne komisje, jak i Regionalną Izbę Obrachunkową.

Gmina Lipsko ma budżet na 2022 rok

Dochody gminy Lipsko w 2022 roku mają wynieść 45 milionów 573 tysiące 4 złote (to o prawie 3 miliony mniej, niż w zeszłym roku). Wydatki ujęte w tegorocznej uchwale budżetowej to 57 milionów 3 tysiące 519 złotych (2021 rok to 48 milionów 299 złotych 623 złote). Oznacza to, że deficyt budżecie na 2022 rok wyniesie ponad 11 milionów złotych. Pokryty on zostanie z zaplanowanych kredytów w wysokości 3,5 miliona złotych, nadwyżki z ubiegłych lat w wysokości 1,2 miliona, a także niewykorzystanych środków pieniężnych w wysokości 6,5 miliona złotych.

Ponad 15 milionów złotych na inwestycje

Tegoroczny budżet zakłada wydatki na poziomie 15 milionów 335 tysięcy 517 złotych. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost o aż 13 milionów złotych. Oznacza to, że wydatki na inwestycje będą w tym roku prawie siedmiokrotnie większe!

Jednym z priorytetów gminy w tym roku jest rozbudowa infrastruktury wodociągowej wsi. Na zwodociągowanie obszarów wiejskich na terenie gminy Lipsko, a także ich skanalizowanie samorząd planuje wydać aż 4,716 miliona złotych.

W projekcie budżetu na 2022 rok nie mogło też oczywiście zabraknąć inwestycji drogowych. Największą w tym roku ma być budowa ulicy Gospodarczej oraz modernizacja ulicy Powstańców Listopadowych w Lipsku, co ma kosztować 2,408 miliona złotych. Za 400 tysięcy złotych mają też zostać zmodernizowane chodniki w Lipsku. Z inwestycji w innych miejscowościach na terenie gminy najważniejsze to: remont drogi gminnej na odcinku Lipa Miklas - Jelonek - Szymanów za 300 tysięcy złotych; przebudowa drogi Boży Dar - Krępa Górna za 400 tysięcy; remont drogi Huta - Wólka Krępska za 400 tysięcy złotych.

To nie koniec dużych inwestycji. Samorząd planuje również zmiany w oświacie. Mowa o modernizacji infrastruktury edukacyjnej publicznych placówek oświatowych na terenie gminy Lipsko. Mowa o poprawie efektywności energetycznej za łączną kwotę niemal 2,6 miliona złotych.

Inna bardzo ważną inwestycją dla mieszkańców lipska jest modernizacja zbiornika rekreacyjnego wraz z odmuleniem półkilometrowego fragmentu Krępianki w Lipsku. Jej koszt to prawie 1,9 miliona złotych. W Lipsku za 600 tysięcy złotych powstanie również nowy skate park. Oprócz tych inwestycji, gmina planuje jeszcze dziesiątki mniejszych prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie