Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska uchwaliła budżet Radomia na 2020 rok

ik
W poniedziałek Rada Miejska uchwaliła budżet Radomia na 2020 rok. Radni uchwałą zajmowali się już po raz drugi.
W poniedziałek Rada Miejska uchwaliła budżet Radomia na 2020 rok. Radni uchwałą zajmowali się już po raz drugi. Tadeusz Klocek
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej został przyjęty budżet Radomia na 2020 rok. Tym razem radni Prawa i Sprawiedliwości nie pogrążyli uchwały. Co prawda większość radnych tej opcji była przeciw, ale dzięki „siódemce”, która wstrzymała się od głosu uchwała przeszła.

Rada Miejska budżetem Radomia zajmowała się już po raz drugi. W grudniu głosami większości Prawa i Sprawiedliwości uchwała została odrzucona.

Wypracowali kompromis

W styczniu prezydent Radosław Witkowski kilka razy spotykał się radnymi opozycji. Ostatecznie udało się wypracować kompromis. Do uchwały wprowadzono kilka zadań proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Na sesję budżetową prezydent nie skierował też projektu podnoszącego stawki opat za wywóz odpadów.

- Ten kompromis okazał się skuteczny, obie strony dotrzymały zobowiązań - mówił Radosław Witkowski. - Wielu mieszkańcom kamień spadł z serca. Jak najszybciej będę chciał podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi, które czekają na miejskie dotacje, aby prowadzić swoją działalność. Kluby sportowe również mogą być spokojne, możemy wypłacać stypendia.

W PiS bez dyscypliny

Kinga Bogusz z Prawa i Sprawiedliwości przyznała, że jej klub nie sprzeciwił się całkowicie uchwale budżetowej właśnie ze względu na organizacje pozarządowe. - Wstrzymałam się od głosu, bo budżet nie budzi mojego entuzjazmu. Jest w nim wiele niedociągnięć, jest ogromna dziura i nie wiadomo z czego będzie pokryta. Będziemy szukać pieniędzy w ciągu roku, ale miasto zasługuje na swój budżet.

W klubie Prawa i Sprawiedliwości nie było dyscypliny. Radni mieli głosować „zgodnie ze swoim sumieniem”. Łukasz Podlewski był jednym z dziewięciu osób, które zagłosowały przeciw.

- Bardzo dokładnie zapoznałem się z projektem budżetu i na przykład kilka kwot budzi moje zaniepokojenie. 45 milionów złotych na funkcjonowanie Urzędu Miejskiego i nie rozmawiamy dziś o ograniczeniu zatrudnienia. Ciągle gdzieś, nawet w tej kwestii budżet się rozjeżdża, rozrasta i dlatego moja decyzja była taka, a nie inna.

Koalicja była „za”

Budżet w całości poparł klub Koalicji Obywatelskiej. Za głosował także radny niezależny Kazimierz Woźniak. W sumie 12 osób.

- Cieszę się, że po rozmowach udało się wypracować kompromis i miasto ma budżet. Od tego głosowania zależał nie tylko los organizacji pozarządowych, ale też inwestycji, które będą służyły radomianom przez lata. Teraz do pracy, w ciągu roku możemy do budżetu wprowadzać nowe zadania - komentowała Marta Michalska - Wilk, szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Wrócą do podwyżek

Radosław Witkowski od razu zaznaczył, że nowe zadania w budżecie pojawią się, jeśli będą wolne pieniądze. - Mamy budżet rekordowy, ale jednocześnie przed nami wszystkimi stoją trzy wielkie wyzwania - mówił Radosław Witkowski.

Pierwsze z nich to gospodarka odpadami. Prezydent nie pozostawił też złudzeń: do tematu podwyżek trzeba będzie wrócić. - Nie możemy udawać, że wszystko jest pięknie. Normy unijne i to, czego oczekuje od nas polski parlament podrażają usługi i musimy rozmawiać o tym, żeby opłaty dla mieszkańców były wyższe - przekonywał Radosław Witkowski. - W ciągu najbliższych tygodni musimy do tego wrócić. Drugie wyzwanie to finansowanie oświaty. Po reformie minister Zalewskiej, tak naprawdę nie wiemy, ile będziemy na nią potrzebować pieniędzy. I trzecie z wyzwań - podwyżki dla pracowników samorządowych w 2020 roku.

Budżet w liczbach

Zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową dochody miasta mają wynieść w tym roku 1 miliard 395 milionów złotych, a wydatki 1 miliard 483 miliony złotych. Planowany deficyt to około 88 milionów złotych.

Na inwestycje zostanie przeznaczona kwota 236 milionów złotych. Największe z nich to: przebudowa alei Wojska Polskiego, zakup 10 elektrycznych autobusów, budowa Centrum Rehabilitacji i trasy N-S, przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej, dokończenie rewitalizacji kamienicy Deskurów.

Radni w czasie sesji dopytywali też o zadłużenie Radomia i wskaźniki, które regulują, jak duże w stosunku do dochodów. Jak informował skarbnik miasta Sławomir Szlachetka na koniec roku ma ono wynieść 684 miliony złotych. Zgodnie z przepisami, zadłużenie nie może przekroczyć 7,39 procent dochodów. A na koniec roku będzie on w Radomiu wynosił 6,58 procent.

Jak z kolei dodał Radosław Witkowski w 2014 roku, kiedy obejmował rządy, dług miasta wynosił 430 milionów złotych.

Za budżetem zagłosowało 12 radnych, siedmiu wstrzymało się od głosu, a dziewięciu było przeciw.

ZOBACZ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie