Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada powiatu kozienickiego uchwaliła budżet na 2019 rok. Jakie będą inwestycje?

KZ
Radni uchwalili budżet powiatu kozienickiego.
Radni uchwalili budżet powiatu kozienickiego. A©Arpass
W czwartek 27 grudnia odbyła się trzecia sesja rady powiatu kozienickiego. Najważniejszym jej puntem było uchwalenie budżetu na przyszły rok. Zakłada on 4,78 miliona złotych wydatków majątkowych w tym 3,6 mln. na drogi powiatowe.

Na początku starosta Andrzej Jung przeczytał sprawozdanie z prac zarządu od ostatniej sesji 12 grudnia. Zarząd przyjął w tym czasie pismo od Enei Wytwarzanie w sprawie współpracy samorządu województwa mazowieckiego, powiatu kozienickiego, gminy Kozienice, powiatu garwolińskiego oraz gminy Maciejowice przy budowie mostu drogowo-kolejowego na Wiśle. Enea wyraża zainteresowanie udziałem w realizacji tego przedsięwzięcia.

Następnie radni przystąpili to podjęcia czterech uchwał. Pierwsza dotyczyła zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej powiatu na lata 2018-2032 dotyczącymi m.in. miliona złotych oszczędności po przetargu na przebudowę drogi między Wolą Chodkowską i Brzózą. Za zmianami głosowało 14 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Tego dnia w sesji nie brała udziału radna Grażyna Ziółek.

Radni wprowadzili również zmiany do tegorocznego budżetu. Tę uchwałę poparło 17 radnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Rada była natomiast jednomyślna jeśli chodzi o zatwierdzenie rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2019 rok, a znajdują się w nim m.in. analiza sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2018 rok i kontrola działalności wybranych powiatowych jednostek organizacyjnych takich jak I LO i Zespół Szkół w Kozienicach.

Czwarta uchwała przyjęta przez radnych dotyczyła udzielenia pełnomocnictwa przewodniczącemu rady Włodzimierzowi Stysiakowi do samodzielnego reprezentowania rady przed wojewódzkim sądem administracyjnym oraz radcy prawnemu starostwa Mariuszowi Sadowskiemu do reprezentowania rady w tym samym sądzie w sprawie skargi Prokuratora Rejonowego w Kozienicach na uchwałę ustalającą opłaty za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie. Tutaj również radni byli jednomyślni.

CZYTAJ TAKŻE: Sesja Rady Powiatu Kozienickiego. Ile będzie zarabiał starosta i kto zasiądzie w komisjach?

Ponad 3,5 miliona na drogi powiatowe

Najważniejszym punktem dzisiejszej sesji było przyjęcie budżetu na 2019 rok. Zakłada on planowane dochody w wysokości 57.712,079 złotych i wydatki w kwocie 57.412,079 złotych, z czego 4.781,675 złotych to wydatki majątkowe. Kwota przeznaczona do spłaty z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych przez powiat to 1 320 254 złote. Nadwyżka w budżecie wyniesie 300 tysięcy złotych i zostanie przeznaczona na wykup obligacji.

Wśród wydatków majątkowych 3.602,190 złotych zarezerwowano na drogi powiatowe, a są wśród nich m.in.:
- przebudowa drogi Ryczywół-Brzóza, odcinek Wola Chodkowska-Brzóza o długości ponad sześciu kilometrów (wartość: 2.884,272 złote)
- przebudowa drogi powiatowej Zwoleń-Sarnów w gminie Gniewoszów wraz z przebudową mostu w Sarnowie (wartość: 262 917 złotych)
- przebudowa drogi powiatowej Wyborów-Basinów w gminie Grabów nad Pilicą (200 tys. złotych)
- odbudowa drogi powiatowej Ryczywół-Kłoda w gminie Magnuszew (100 tys. złotych)

Inne inwestycje przewidziane w budżecie to np. odbudowa drogi wewnętrznej przy szpitalu za 50 tys. złotych, czy wkład własny w termomodernizacje szpitala za 250 tysięcy złotych.

Na początku starosta zapoznał wszystkich z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat projektu budżetu. Natomiast opinię komisji budżetu przeczytała jej przewodnicząca Małgorzata Bebelska.

Wśród pytań do nowego budżetu znalazło się to od radnego Krzysztofa Wolskiego dotyczące drogi na trasie Łukawa-Głowaczów, na którą można pozyskać środki z państwowego funduszu na tzw. schetynówki. Andrzej Jung odpowiedział, że prace nad tą drogą nie mogły znaleźć się w budżecie, ponieważ nie ma jeszcze podpisanej umowy na dofinansowanie, niemniej powiat na pewno postara się skorzystać z tej formy wsparcia.

Radny Stanisław Orzechowski pytał dlaczego powiat nie inwestuje w instalacje fotowoltaiczne. Starosta odpowiedział, że plany z tym związane istnieją, a prace w tym kierunku będą prowadzone. Ponadto radny Orzechowski razem z radnym Wolskim wyrazili swoje zaniepokojenie tym, że budżet nie przewiduje strat szpitala, które przez pierwsze trzy kwartały wynosiły już 7 mln złotych. Andrzej Jung zapewniał, że temat szpitala zostanie przeanalizowany na komisji zdrowia.

Ostatecznie Wieloletnie Prognoza Finansowa na lata 2019-2032 została przyjęta przy 12 głosach za i 6 wstrzymujących. Natomiast za przyjęciem przyszłorocznego budżetu głosowało 12 radnych, pięciu się wstrzymała, a jedna osoba była przeciwna.

ZOBACZ: Druga sesja rady miejskiej w Kozienicach. Znamy wiceprzewodniczących rady, składy komisji, i wynagrodzenie burmistrza

Sprawy różne

Na koniec przyszedł czas na sprawy różne. Radny Zbigniew Sitkowski zwrócił uwagę na możliwość złego napisania konkursu na świadczenie usług dla starostwa w zakresie usuwania porzuconych samochodów.

Jerzy Śmiech poruszył trzy problemy. Pierwszy z nich dotyczył transportu publicznego na terenie powiatu, który szczególnie utrudnia życie osobom starszym. Kolejnym był teren przed szpitalem. Według radnego stan tamtejszego chodnika jest na tyle zły, że uniemożliwia poruszanie się po nim wózkiem inwalidzkim. Radny chciałby również, aby komisja edukacji pochyliła się nad poziomem kształcenia w kozienickich liceach, których nie znajdziemy na pierwszych pięciuset miejscach najlepszych liceów w Polsce według popularnego rankingu Perspektyw.

Przewodniczący rady powiatu Włodzimierz Stysiak stwierdził, że należy zacząć od zaproszenia na sesje lub komisje dyrektorów kozienickich liceów, żeby mogli odnieść się do tej sytuacji.

Radny Stanisław Orzechowski wrócił do tematu interpelacji ustnych w czasie sesji, bo według niego jest to forma komunikacji z wyborcą poprzez retransmisje sesji w telewizji lub skróty w internecie. Według sekretarza powiatu Jarosława Chlewickiego zmiany w statucie powiatu mogą być trudne. Należałoby w tym celu powołać komisję legislacyjną, która musiałaby statut przejrzeć, zaproponować zmiany i poddać je do akceptacji nadzorowi wojewody. Z kolei wiceprzewodnicząca rady Małgorzata Bebelska podkreśliła, że zmiany w zadawaniu pytań i interpelacji są związane m.in. z przepisami RODO. Zauważyła również, że powoływanie komisji legislacyjnej nie jest najlepszym, a na pewno nie najszybszym rozwiązaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie