Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radiolatarnia na lotnisku w Radomiu już powstaje. Trwają prace budowlane

/ik/
Na lotnisku cywilnym w Radomiu trwają prace budowlane przy konstrukcji dla nowych urządzeń nawigacyjnych.
Na lotnisku cywilnym w Radomiu trwają prace budowlane przy konstrukcji dla nowych urządzeń nawigacyjnych. Łukasz Wójcik
Kolejny krok do lotów pasażerskich z lotniska w Radomiu. Czy przyspieszy to połączenia rejsowe z Sadkowa?

Projektują płytę

Projektują płytę

Jak informuje rzecznik prasowy spółki Port Lotniczy Radom zlecone został opracowanie projektu nowej płyty postojowej dla lotniska cywilnego. Miałaby ona pomieścić siedem mniejszych samolotów (typu boeing 737 i airbus A320) i dwa większe statki powietrzne. Projekt powinien być gotowy jesienią tego roku. Później spółka chciałaby ogłosić przetarg na budowę. Na płytę potrzeba grubych milionów. Jak pisaliśmy rozstrzyga się sprawa emisji ponad 140 milionów złotych obligacji dla spółki. Póki co Port Lotniczy radom funkcjonuje dzięki pieniądzom od miasta. W czerwcu dostał 18 milionów złotych pożyczki.

Aby nowe urządzenia nawigacyjne zaczęły funkcjonować, swoje prace musi zakończyć firma, wynajęta przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Po stronie spółki Port Lotniczy Radom jest zaś między innymi przyłącze energetyczne.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odpowiada za budowę radiolatarni i radioodległościomierza DVOR/DME w Radomiu. Firma wybrana w przetargu weszła na plac dopiero kilka tygodni temu.

BUDOWANIE Z POŚLIZGIEM

Do tej pory wylano tak zwane stopy fundamentowe, na których ma być posadowiona konstrukcja i urządzenia nawigacyjne. Teraz trwa przerwa technologiczna, po to, żeby beton dobrze związał.

Jak tłumaczył nam rzecznik Agencji Paweł, Paluch realizacja inwestycji nie ogranicza się wyłącznie do prac budowlanych. Równolegle w Hiszpanii są produkowane anteny, stanowiące element urządzenia nawigacyjnego.

Swoją część prac prowadzi też spółka Port Lotniczy Radom. Po jej stronie jest wybudowanie przyłącza energetycznego i teleinformatycznego dla radiolatarni.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

BEZ URZĄDZEŃ NIE MA REJSÓW

Oddanie do użytku urządzeń DVOR/DME jest kluczowe dla spółki. Bez radiolatarni nie może być mowy o uruchomieniu rejsowych połączeń z Radomia.

Przewoźnicy kończą tworzenie siatek połączeń na zimę. Będą one obowiązywały od listopada do kwietnia. Najprawdopodobniej regularne loty z Sadkowa będą się mogły zacząć ewentualnie dopiero wiosną przyszłego roku, jeśli linie lotnicze wpiszą Radom do swoich rozkładów.

Radiolatarnia, o której mowa miała być gotowa w maju tego roku. Okazało się jednak, że firma wybrana przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej musiała uzupełniać dokumenty i później niż zakładano dostała pozwolenia na budowę. Kolejny termin oddania do użytku DVOR/DME określono na koniec września tego roku, ale pojawił się już termin listopadowy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie