Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Rady Miasta w Radomiu chcą upamiętnić najbardziej zasłużonych rajców. Jest nowa inicjatywa

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Dawid Ruszczyk (z lewej) i Adam Duszyk zapowiedzieli cykl publikacji o najbardziej zasłużonych radnych Radomia.
Dawid Ruszczyk (z lewej) i Adam Duszyk zapowiedzieli cykl publikacji o najbardziej zasłużonych radnych Radomia. Antoni Sokołowski
Mieszkańcy Radomia, którzy zasiadali przed laty w Radzie Miasta, a byli też znanymi działaczami, politykami, posłami, ambasadorami, ministrami, lekarzami, czy pedagogami – zasługują na szczególny wyraz pamięci. Z inicjatywą ich uhonorowania wyszedł radny miejski Dawid Ruszczyk i Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Chcą upamiętnić najbardziej zasłużonych rajców Radomia

O nowej inicjatywie poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej: radny Dawid Ruszczyk i doktor Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

- Wystąpiłem do muzeum z propozycją upamiętnienia najbardziej zasłużonych radnych, włodarzy miasta, ale na początku pomyślałem o jednym z takich rajców. To Stanisław Kelles-Krauz. Ten wybitny działacz niepodległościowy urodził się 140 lat temu, więc przypada w tym roku okrągła rocznica jego urodzin. Ta propozycja spotkała się z pozytywnym odzewem i w trakcie rozmów, dyskusji doszliśmy do wniosku, by uhonorować także innych zasłużonych radnych – powiedział Dawid Ruszczyk.

Historyk, doktor Adam Duszyk przypomniał, że 2 listopada 1918 roku została proklamowana Republika Radomska, a Stanisław Kelles – Krauz odegrał niebagatelną rolę w pokojowym przejęciu rządów nad miastem od okupacyjnych wojsk austriackich..

- W Radomiu ukonstytuował się wówczas Komitet Pięciu, a jego przewodniczącym był właśnie doktor Stanisław Kelles – Krauz. To on wyszedł, wraz z działaczami, z biało-czerwonym sztandarem, na balkon obecnego Urzędu Miasta i ogłosił powstanie Republiki Radomskiej – mówił Adam Duszyk.

Organizatorzy konferencji zapowiedzieli powstanie cyklu pod roboczym hasłem ”Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia”. W kolejnych etapach cyklu zostaną przedstawione pełne monografie o poszczególnych, kolejnych radomskich politykom. Poza doktorem Stanisławem Kelles – Krauzie na pewno powstanie też monografia o prezydencie Radomia Józefie Grzecznarowskim.

Adam Duszyk przypomniał krótko postać Stanisława Kelles- Krauza. Stanisław Kelles-Krauza. Żył w latach 1883-1965. Był doktorem nauk medycznych, majorem Wojska Polskiego, publicystą, społecznikiem, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, ordynatorem szpitala świętego Kazimierza w Radomiu, członkiem Rady Miejskiej w Radomiu j jej przewodniczącym. Był także posłem na Sejm, ambasadorem Polski w Danii, naczelnym lekarzem Kasy Chorych w Radomiu, prezesem Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Radomiu.

- Stanisław Kelles – Krauz był zmobilizowany we wrześniu 1939, aby zorganizować szpitale polowe w okolicach Zamościa i Łucka. Został wywieziony przez Niemców do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie wyznaczony na lekarza, niósł pomoc współwięźniom. Po uwolnieniu powrócił do Radomia, gdzie nadal działał społecznie i politycznie – dodał Adam Duszyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto