Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Rady Miejskiej Radomia zgodzili się na zaciągnięcie przez miasto kredytu na 86,2 miliona złotych i emisję obligacji za 42,5 miliona

jp
Od lewej: prezydent Radosław Witkowski, radny Wiesław Wędzonka oraz przewodniczący  klubu  radnych Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Wójcik.
Od lewej: prezydent Radosław Witkowski, radny Wiesław Wędzonka oraz przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Wójcik. Tadeusz Klocek
Radni Rady Miejskiej Radomia zgodzili się na zaciągnięcie przez miasto kredytu długoterminowego w wysokości 86 milionów 200 tysięcy złotych, na zwiększenie limitu kredytu krótkoterminowego oraz na emisję obligacji w wysokości 42,5 miliona złotych.

Pozytywny wynik głosowania był możliwy, bo radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w radzie wstrzymywali się od głosu lub nie wzięli udziału w głosowaniu.

Kredyty z dawnych lat

Skarbnik miejski Sławomir Szlachetka bardzo szczegółowo wyjaśniał dlaczego miasto musi zaciągnąć wielomilionowe kredyty. To głównie konieczność związana z obsługą kredytów zaciąganych w ubiegłych latach, między innymi na wielkie inwestycje takie jak budowa południowej obwodnicy miasta, albo Zespołu Szkół Muzycznych. Potrzebne są też pieniądze na bieżące inwestycje. Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Wójcik zapowiedział, że radni jego klubu nie zablokują uchwały w skrawie kredytu, ale zastrzegł, że nie będzie zgody na zwiększanie deficytu budżetowego. Radni zgodzili się też na zwiększenie z 10 do 20 milionów złotych limitu krótkoterminowej pożyczki, z której będzie mógł korzystać prezydent, po to by zapewnić płynność w regulowaniu bieżących rachunków i zobowiązań. W ubiegłych latach limit ten wynosić 50 milionów złotych, w a grudniu radni zgodzili się jedynie na 10 - milionowy limit.

Zgoda na obligacje

Miasto zamierza zaciągnąć kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym, co wymaga czasu. Aby zapewnić finansowanie bieżących wydatków i inwestycji miasto wyemituje obligacje wartości 42 milionów 515 tysięcy złotych. Aby uchwała w tej sprawie przeszła w radzie, część radnych Prawa i Sprawiedliwości w ogóle nie wzięła udziału w głosowaniu. W efekcie w 27 -osobowej radzie 11 radnych było „za”, a 4 wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował „przeciw”. Na koniec tego roku zadłużenie Radomia ma wynosić około 600 milionów złotych przy budżecie wynoszącym w sumie około 1,3 miliarda złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie