Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni uchwalili w poniedziałek budżet Radomia na 2022 rok. Do wydania ponad 1,3 miliarda. Jakie będą inwestycje? (ZAPIS TRANSMISJI)

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Archiwum
Radom z uchwalonym budżetem na 2022 rok. Radni podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w poniedziałek, 20 grudnia, przyjęli projekt przyszłorocznego budżetu. Dwunastu radnych głosowało „Za”, sześciu było „Przeciw”, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Budżet Radomia na 2022 rok uchwalony. Na co miasto wyda pieniądze?

Podczas ostatniej tegorocznej sesji Rady Miasta w Radomiu, która odbyła się w poniedziałek, 20 grudnia, radni uchwalili projekt budżetu na 2022 rok. Posiedzenie, jedna z najważniejszych w roku, odbyło się w trybie zdalnym przez pandemię koronawirusa. Dochody na przyszły rok zaplanowano na kwotę 1,241 miliarda złotych, wydatki są wyższe i miałaby wynieść 1,350 miliarda złotych. Deficyt zaplanowano więc na 109 milionów złotych.

OGLĄDAJ SESJĘ RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU

Na inwestycje w projekcie wydatków na przyszły rok miasto zaplanowało 168 milionów złotych. To o 34 miliony złotych więcej niż było w tegorocznym budżecie. Największe i najkosztowniejsze będą zadania drogowe.

– To nie jest budżet łatwy, bo i czasy mamy trudne. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia, w tym trudne do precyzyjnego określenia skutki "Polskiego Ładu", niewystarczającą subwencję oświatową, inflację i wzrost cen, jest to budżet dający nadzieję. Znalazło się w nim wiele dobrych inwestycji służących realizacji potrzeb mieszkańców - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

O CZYM ROZMAWIANO PODCZAS SESJI 20 GRUDNIA? CZYTAJ PONIŻEJ:

Pracownicy DPS-ów dostaną wyższe wynagrodzenia

Choć na samym początku poniedziałkowej sesji głosami Prawa i Sprawiedliwości przepadła propozycja zwiększenia dochodów budżetu miasta, które miałyby zostać przeznaczone na podwyżki dla pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, to podczas posiedzenia wprowadzone zostały wprowadzone dwie poprawki do projektu budżetu. Poprawki złożyli przewodniczący zarówno Platformy Obywatelskiej – Marta Michalska-Wilk, jak i przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości – Łukasz Podlewski. Ta pierwsza zakładała zwiększenie środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości o 2,5 miliona złotych. Kwota ta ma zostać przeznaczona właśnie na podwyżki.

W budżecie pojawiła się też inna poprawka PiS-u, która zakładała zmniejszenie finansowania Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i przeznaczenie uzyskanej w tej sposób kwoty na inwestycje zwane popularnie „czynówkami”. Po dyskusji udało się dojść do kompromisu. Wiceprezydent Mateusz Tyczyński zaproponował rozwiązanie zastępcze. Polegać ma ono na przesunięciu wolnych środków z przebudowy ulicy Wolność, podczas przetargu okazało się bowiem, że najtańsza złożona oferta opiewa na 4 miliony 746 tysięcy złotych. Miasto z kolei zabezpieczyło na ten cel 6 milionów złotych, a więc ponad milion złotych więcej.

- Jest to budżet na miarę naszych obecnych możliwości. Cieszę się, że mimo wszystko udało się w nim umieścić wiele ważnych inwestycji. W związku z Polskim Ładem do budżetu naszego miasta wpłynie mniej pieniędzy, mamy tez postępującą inflację, przez co najbliższą przyszłość trudno jest przewidzieć. Potrzeba w związku z tym współpracy wszystkich radnych i na to liczę – mówiła Marta Michalska-Wilk.

- Panie prezydencie, ma pan rację, że nie będzie łatwych budżetów, ale to też pan się do tego przyczynił, na przykład przez zabawę z inwestycjami. Obawiam się tego, co czeka radomian w kolejnych latach. Podnoszenie kolejnych opłat i stawek nie jest wyjściem z sytuacji - podkreślał Podlewski z Prawa i Sprawiedliwości, który był przeciwny uchwaleniu budżetu.

Podczas głosowania nad przyjęciem budżetu Radomia na 2022 rok głosowało łącznie 27 radnych. Dwunastu z nich opowiedziało się „Za”. Sześciu radnych było przeciw, a aż dziewięciu się wstrzymało. Budżet ze wspomnianymi wyżej poprawkami został więc uchwalony.

- Jak co roku największa pozycja w budżecie to wydatki na oświatę. Tu warto przypomnieć, że subwencja oświatowa jest zbyt niska i znów ogromne pieniądze będziemy musieli dołożyć z własnych środków. Mimo to, nie rezygnujemy z ważnych dla miasta i jego mieszkańców inwestycji. W przyszłym roku dużo wydamy na drogi, ale co dla mnie istotne, są też zabezpieczone pieniądze na dokończenie budowy przedszkola i żłobka - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.

Na co miasto będzie wydawać pieniądze?

Po stronie wydatków najwyższa pozycję zajmuje oświata. Na ten cel zaplanowano 39,9 procent wszystkich wydatków. Ma to związek z chciałoby się powiedzieć tradycyjnie zbyt niską subwencją oświatową. Urząd Miasta szacuje niedobór na 155 milionów złotych, co będzie właśnie trzeba dołożyć z budżetu Radomia.

Na opiekę społeczną zaplanowano ponad 20 procent wydatków budżetowych, na transport i łączność (w tym są wydatki na drogi) - 13,5 procent wydatków. na drugim biegunie jest na przykład ochrona zdrowia czy kultura - niecałe 2 procent wydatków, czy administracja - 6,6 procent.

Na opiekę społeczną zaplanowano ponad 20 procent wydatków budżetowych, na transport i łączność (w tym są wydatki na drogi) - 13,5 procent wydatków. na drugim biegunie jest na przykład ochrona zdrowia czy kultura - niecałe 2 procent wydatków, czy administracja - 6,6 procent.

Jakie inwestycje planuje miasto w przyszłym roku?

Na liście inwestycji do zrealizowania są też na przykład kontynuacja budowy żłobka przy ulicy Batalionów Chłopskich (9 250 000 złotych) i przedszkola przy ulicy Kujawskiej (5,7 miliona złotych). Obie placówki mają być gotowe latem, we wrześniu mają już pracować z dziećmi.

Ponad 8,4 miliona złotych miasto zapisało na zadania w miejskim szpitalu i stacji pogotowia. Najkosztowniejsza będzie przebudowa oddziału chirurgii naczyń. Ale mają być też kupiony dwie karetki dla pogotowia.

Duży nacisk dalej kładziony będzie również na inwestycje drogowe. Największą z nich jest gruntowna przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Żeromskiego. Według budżetu ma ona pochłonąć aż 30 milionów złotych. Niewiele mniej, bo 24 miliony, kosztować ma budowa trzeciego odcinka trasy N-S. Wśród innych, już znacznie mniejszych inwestycji, za 3,5 miliona złotych przebudowane ma zostać między innymi skrzyżowanie ulic Maratońska-Debowa. W planach są też budowy ścieżek rowerowych wzdłuż Chrobrego, Szarych Szeregów, 11 Listopada, Limanowskiego, Prażmowskiego. Powstanie też w przyszłym dokumentacja na przebudowę ulicy Idalińskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie