Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni z Radomia chcą obniżyć stawki podatku śmieciowego dla mieszkańców

ik
Od 1 lutego w Radomiu mogą zacząć obowiązywać nowe stawki podatku śmieciowego. Zmniejszone będą stawki za selektywną zbiórkę odpadów. Mniej obniżkę odczują mieszkańcy domów jednorodzinnych.

Waldemar Kordziński, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej:

To dobrze, że w końcu stawki podatku śmieciowego zostaną obniżone. Wiadomo, że w systemie są jeszcze rezerwy. Skoro zmiany stawek są takie, jak proponuje prezydent to można było jeszcze zwiększyć częstotliwość odbioru śmieci wykorzystując pieniądze, które są w systemie. Kontenery się przepełniają, można byłoby je opróżniać częściej.

Posiedzenie radomskiej Rady Miejskiej odbędzie się w poniedziałek, 4 listopada w sali Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Moniuszki 9. Początek o godzinie 9.

Podatek śmieciowy płacimy od 1 lipca tego roku. W Radomiu jego wysokość została uzależniona od powierzchni mieszkania, czy domu, jaki zajmujemy. Od dawna też władze miasta były krytykowane za to, że stawki są zbyt wysokie.

CZAS NA ZMIANY

Włodarze zapowiadali równocześnie, że wrócą do dyskusji o wysokości stawek, kiedy przyjrzą się, jak funkcjonuje system i ile rzeczywiście kosztuje. Teraz przyszedł ten czas.

Nasi rządzący bronili się tłumacząc, że najpierw trzeba sprawdzić, jak funkcjonuje system i ile rzeczywiście kosztuje, żeby wrócić do dyskusji o wysokości podatku.

Na dzisiejsza sesję przygotowano zestaw projektów uchwał, które mają wprowadzić niższy podatek. Obniżone będą jednak tylko stawki za odpady posegregowane.

- Wspólnie z radnymi ustaliliśmy, że system ma preferować selektywną zbiórkę. Niższe opłaty mają zachęcić do segregowania śmieci - tłumaczył prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.
Inaczej będą też płacić mieszkańcy bloków i kamienic, czyli tak zwanej zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej. Dla tych pierwszych obniżka opłat będzie większa, około 20 procentowa.

- Okazało się, że odbiór śmieci z zabudowy wielorodzinnej jest nieco tańszy niż z jednorodzinnej - wyjaśnił Andrzej Kosztowniak.

Nowe stawki podatku śmieciowego mają być głosowane podczas sesji rady Miejskiej, która odbędzie się 4 listopada. Później wszyscy będziemy musieli od nowa złożyć deklaracje.

DOBRZE, ALE ZA MAŁO

- To bardzo dobrze, że prezydent w końcu zdecydował się na zmniejszenie opłat. Ale uważamy, że obniżka jest zbyt mała - mówi Zenon Krawczyk, szef klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Jak przekonuje radny koszty są zawyżone o 30 procent. Jego zdaniem miasto przygotowując przetargi przyjęło też założenie, że radomianie będą oddawali więcej śmieci niż dzieje się to w rzeczywistości.

- Kierunek jest dobry, ale spokojnie byłoby można obniżyć opłaty o 30 procent - uważa Zenon Krawczyk.

- Jeśli w systemie będą kolejne nadwyżki to będziemy zmieniać podatek - odpowiada Jakub Kowalski, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Ta poniedziałkowa będzie realizacją naszych deklaracji, miło będzie głosować obniżki, a nie podwyżki stawek.

Opozycja oczywiście poprze projekty obniżające podatek, ale przypomina też, że wciąż nie rozwiązano problemy z odbiorem odpadów od firm i przedsiębiorców. Miasto nie przejęło obowiązku odbioru odpadów od nich, sami mają zawierać umowy z przewoźnikami. Co może skutkować zapełnianiem komunalnych kontenerów przez nieuczciwych właścicieli firm.

Stawki podatku śmieciowego w Radomiu do zmiany

1. Zabudowa wielorodzinna.

właściciele mieszkań o powierzchni do 30 metrów kwadratowych teraz płacą 18 złotych miesięcznie za odpady segregowane i ta opłata zostanie niezmieniona; w mieszkaniach o powierzchni od 30 do 70 metrów kwadratowych teraz za odpady segregowane płacimy 30 złotych, a zapłacimy 24 złote. W mieszkaniach powyżej 70 metrów kwadratowych płacimy 40 złotych, zapłacimy 32 złote.

2. Zabudowa jednorodzinna.

Domy do 30 metrów kwadratowych - opłata za odpady segregowane 18 złotych i tyle pozostanie; domy od 30 do 70 metrów kwadratowych - płacimy 30 złotych, będziemy płacić 28 złotych za odpady segregowane; domy powyżej 70 metrów kwadratowych płacimy 40 złotych, a będziemy płacić 38 złotych.

3. Opłaty za śmiecie niesegregowane pozostaną bez zmian, a mieszkańcy bloków i domów zapłacą tyle samo.

W mieszkaniach do 30 metrów kwadratowych będą to 24 złote, w lokalach od 30 do 70 metrów kwadratowych - 40 złotych i powyżej 70 metrów kwadratowych - 50 złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie