Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. 20 lat pracy twórczej Lidii Ziemińskiej - wystawa w Galerii Łaźnia

Barbara Koś
Lidia Zieminska obchodzi 20 lecie pracy twórczej.
Lidia Zieminska obchodzi 20 lecie pracy twórczej. Barbara Koś
Jubileuszową wystawę prac Lidii Ziemińskiej „Podróż w czasie” otwarto w piątek w Galerii Łaźnia przy ulicy Traugutta 31/33 w Radomiu.

Lidia Ziemińska obchodzi w tym roku jubileusz 20 - lecia pracy twórczej.

– To tyle, ile minęło od ukończenia przez mnie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - podkreśliła artystka podczas wernisażu, na który prócz radomskich artystów przybyła też liczna grupa kolegów i koleżanek z okresu studiów jubilatki w Akademii. – Choć przyznam, że już od najmłodszych lat malowałam rysowałam, kleiłam i dziergałam…

Sylwetkę Lidii Ziemińskiej przypomniał zebranym Marcin Rusek. Podkreślił, że głównym „promotorem” przyszłej malarki był Jerzy Jarzyński, nieżyjący już wybitny grafik pracujący jako pedagog w Młodzieżowym Domu Kultury. To dzięki niemu mając 18 lat zaprezentowała pierwszą wystawę w ówczesnych Witrynach Plastycznych Sezamu. Potem tych wystaw pokazała wiele.

Następnie były kwiaty i gratulacje. Specjalny list przekazał na ręce artystki w imieniu prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego, Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Gratulacje składała także Agata Morgan, wiceprezes Stowarzyszenia Miastotwórczość. Potem jubilatka zaprosiła obecnych do oglądania obrazów.

Na jubileuszowej wystawie Lidia Ziemińska prezentuje prace, które pochodzą z różnych cykli i okresów twórczości zaczynając od tych, które powstały tuż po ukończeniu krakowskiej ASP aż do dziś.

Te najnowsze znajdują się głównej sali. Są niezwykle kolorowe a malarka tytułuje swój cykl ”Nie płoszyć koloru”. Obrazy przedstawiają albo same pasma barw albo w te barwy wtopione nieokreślone formy. Tytuły są równie kolorowe, na przykład ”Wielki błękit i zatopiona fabryka”.

Tej feerii jaskrawości towarzyszą niewielkie, lecz piękne małe formy tkackie, rozłożone na białych pufach. Wykonane przetworzonego papieru nasyconego zielenią i fioletem mają formę bujnych kwiatów a tytuły brzmią: „Skrawek błękitnej łąki” ,”Plant” (to roślina powietrzna) i „Poszycie leśne”. Zachwycające.

W drugiej sali są prace dawniejsze i całkiem odmienne. Jeden cykl to ”Księgi przetrwania. Księgi wytchnienia”. Ziemińska wykorzystuje tu stare przedmioty, którymi bawiła się jako dziecko oraz zapisane kartki papieru i wypełnione pismem pocztówki.

W cyklu „Sublimacje miłości” widoczne są utkane słowa w różnych językach, widziane dopiero z oddali. „ Ogród mojego dzieciństwa” to z kolei utkane z papierowych pasków nazwy kwiatów, zgrupowane wokół centralnie usytuowanego obrazu z przedstawieniem małej dziewczynki, czyli samej artystki.

Są też wspaniałe kolaże z cyklu” Przemiany”, w których artysta używa przetworzone papieru.
Papier jest jej ulubionym tworzywem tkackim, poddaje go różnym zabiegom badając jego właściwości oraz możliwości wykorzystania.

Lidia Ziemińska.Urodzona w 1970r. Ukończyła kierunek: Malarstwo, z wyróżnieniem, na krakowskiej ASP w 1998 r. Specjalizację zrobiła w pracowni tkaniny artystycznej. Studiowała w Pracowniach prof. Lilli Kulki i prof. Ryszarda Kwietnia (tkanina artystyczna), prof.Włodzimierza Kunza (malarstwo), prof. Janusza Orbitowskiego (rysunek). Otrzymała podczas studiów (1997) stypendium w Akademii Sztuki i Designu w Bratysławie, w pracowni: volna textilna tvorba. W 1999 roku brała udział w wystawie "Najlepsze Dyplomy" w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Uczestniczyła w ponad 50-ciu wystawach konkursowych ogólnopolskich (Kraków, Wrocław, Łódź, Toruń, Gdańsk, Warszawa, Jelenia Góra), środowiskowych i międzynarodowych (Litwa, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Belgia) zdobywając wyróżnienia i nagrody za nowatorskie rozwiązania w dziedzinie fiber art (obiekty tkackie, techniki własne) oraz za malarstwo. Miała 12 wystaw indywidualnych we Wrocławiu, Kamiennej Górze, Radomiu, Warszawie. Prace artystki znajdują się w zbiorach: Akademii Sztuki i Designu w Bratysławie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Miasta Gdyni, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galerii Szombathelyi Képtár na Węgrzech, Centre for Artemision w Niemczech, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Uprawia tkaninę unikatową, malarstwo, rysunek, fotografię. Należy do Okręgu Warszawskiego ZPAP. Mieszka i tworzy w Radomiu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie