Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. 350 milionów złotych dla Państwowych Portów Lotniczych? Decyzja należy do radnych

ik
Państwowe Porty Lotnicze zapowiadają inwestycje w radomskie lotnisko warte 500 milionów złotych. Grunty nadal będą należeć do miasta.
Państwowe Porty Lotnicze zapowiadają inwestycje w radomskie lotnisko warte 500 milionów złotych. Grunty nadal będą należeć do miasta. Lotnisko Radom
Około 350 milionów złotych będzie musiał przekazać Radom Państwowym Portom Lotniczym, które staną się właścicielem radomskiej spółki lotniskowej. Kwota będzie podzielona na części wypłacane od 2020 do 2040 roku. W poniedziałek radni zdecydują, czy zapisać wydatki w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Jak już pisaliśmy, spółka Port Lotniczy Radom w czwartek złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Nowym właścicielem w ciągu najbliższych tygodni ma się stać Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

Na dzierżawionej ziemi

PPL zapowiada rozbudowę radomskiego lotniska za 500 milionów złotych. Żeby inwestować pieniądze musiał mieć tytuł prawny do gruntu. Jeszcze w czerwcu Rada Miejska zdecydowała o wydzierżawieniu przyszłemu właścicielowi radomskiej spółki ponad 170 hektarów ziemi. Jej właścicielem w znakomitej większości jest miasto. Sprzedać ziemi nie może, bo nie pozwalają na to przepisy. Stąd decyzja o umowie dzierżawy.

Wzrośnie wartość

Porty lotnicze będą płacić czynsz. W 2019 roku ma on wynieść około 416 tysięcy złotych. W 2020 roku 3,2 miliona złotych, w latach 2021 - 2039 po 4,1 miliona złotych, a w 2040 roku 2,8 miliona złotych. Ale płacić będzie też Radom. Zgodnie z projektem uchwały, którą w poniedziałek będą głosować radni w ciągu 20 lat PPL ma otrzymać około 350 miliomów złotych. W 2020 roku blisko 2,3 miliona złotych, ale w kolejnych latach już od ponad 16 milionów złotych do ponad 18 milionów złotych.

Dlaczego trzeba w Wieloletniej Prognozie Finansowej zarezerwować pieniądze? Jak tłumaczą politycy z Prawa i Sprawiedliwości, Państwowe Porty Lotnicze, rozbudowując lotnisko, podniosą wartość gruntów, których właścicielem wciąż będzie miasto.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że Wieloletnia Prognoza Finansowa jest aktualizowana „w związku z planowanym podpisaniem umowy na realizację inwestycji celu publicznego o charakterze strategicznym dla rozwoju Miasta Radomia, jakim jest rozbudowa lotniska w Radomiu dokonuje się aktualizacji dochodów bieżących, wydatków bieżących i majątkowych w latach objętych prognozą.” Jest mowa także o nabyciu nakładów po zakończeniu umowy dzierżawy gruntów na Sadkowie pomiędzy miastem a Państwowymi Portami Lotniczymi. Te nakłady to właśnie wszystkie inwestycje, które na Sadkowie ma przeprowadzić nowy właściciel. Jak już pisaliśmy ma tam być budowany między innymi nowy terminal, płyty postojowe, drogi kołowania. Przedłużany będzie pas startowy, najpierw do 2,5 kilometra, później do długości 2,8 kilometra.

Za większą wartość gruntów

Ponad 350 milionów złotych, które miasto ma się zobowiązać wypłacać dla PPL ma być, jak mówi marszałek Senatu Adam Bielan niejako zwrotem kosztów inwestycji, które po zakończeniu dzierżawy przejdą na własność miasta. O szczegółach Adam Bielan nie chce rozmawiać do czasu poniedziałkowej sesji.

- Inwestycje podniosą wartość nieruchomości. Za dwadzieścia lat to lotnisko będziemy mogli już sprzedać Państwowym Portom Lotniczym, albo komuś innemu. Ale, ja nie jestem w tej dziedzinie specjalistą i nie chciałbym teraz więcej mówić - wyjaśnia z kolei Dariusz Wójcik, przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej.

Najpierw upadłość

W czwartek po południu spółka Port Lotniczy Radom złożyła do sądu gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. - Gdyby nie sezon urlopowy pewnie zostałoby wydane w ciągu dwóch tygodni. Mam nadzieję jednak, że nie potrwa to dłużej niż cztery tygodnie, to prosty wniosek, sprawa nie jest skomplikowana - mówi Adam Bielan, wicemarszałek Senatu od początku uczestniczący w lotniskowym negocjacjach.

- Inwestycje podniosą wartość nieruchomości. Za dwadzieścia lat to lotnisko będziemy mogli już sprzedać Państwowym Portom Lotniczym, albo komuś innemu - mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej.

Spółka Port Lotniczy Radom zmieni właściciela w ramach tak zwanej instytucji pre-pack, przygotowanej likwidacji. Sąd ogłaszając upadłość wskaże nowego zarządzającego, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Syndyk sprzeda PPL radomską spółkę. Cena jest ustalona przez biegłego rzeczoznawcę i zapisana we wniosku o ogłoszenie upadłości. - Miasto otrzyma kilka milionów złotych z tytuły sprzedaży spółki - mówi Adam Bielan.

Z chwilą ogłoszenie upadłości Port Lotniczy Radom rozwiązany będzie zarząd spółki. Port zatrudnia około 100 osób. Co z nimi? - Podejrzewam, że część dostanie propozycję pracy na lotnisku Okęcie. Spodziewam się, że nie wszyscy ją przyjmą. PPL będzie szukał rozwiązania - mówi Adam Bielan.

ZOBACZ TAKŻE: Piknik lotniczy w Piastowie koło Radomia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie