Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. "Archeologia XXI wieku. Nowe technologie w poznawaniu przeszłości" - "Malczewski" zaprasza na wykład

Barbara Koś
O nowych technologiach w poznawaniu przeszłości, zwłaszcza w poszukiwaniu i rozpoznaniu różnych stanowisk archeologicznych opowiedzą we wtorek, 18 grudnia, o godzinie 12, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego Patrycja i Marcin Piotrowscy z Lublina.

To archeologiczne małżeństwo połączyła pasja, zawód archeologa, podróże oraz swego rodzaju otwartość na technologiczne nowinki. Wspólnie prowadzili badania na kilkudziesięciu stanowiskach w Polsce i za granicą. Wiele z nich przyniosło sensacyjne odkrycia oraz odbywało się w miejscach o dużym znaczeniu historycznym i archeologicznym.

W trakcie wykładu będzie można zobaczyć efekty ich pracy w Tramonti di Sotto, we włoskich Alpach, gdzie wyznaczyli zasięg niezwykle interesującego cmentarzyska z czasów longobardzkich (VI-VII w.), czy w pobliskim Tramonti di Sopra, gdzie znaleźli średniowieczny zamek. Zaprezentują wyniki badań zrealizowanych w znanym Cividale del Friuli, dawnym Forum Iulii, w północno-wschodnich Włoszech.

Pozostając w tym samym regionie, pokażą też kulisy trwających od kilku lat poszukiwań średniowiecznego zamku w Varmo. Wspomną również o prowadzonych aktualnie badaniach w Aiello del Friuli, w tej samej części Italii, w miejscu, gdzie w wiekach średnich osadę założyli Słowianie.

Z badań prowadzonych na terenie Polski zaprezentują, między innymi, grodzisko w Horodle, związane z podpisaniem tak zwanej Unii Horodelskiej zawartej między Polską a Litwą w 1413 r., okazały pałac w Oleszycach na Podkarpaciu, czy interesujące cmentarzysko z XVII stulecia badane w Świeciechowie Poduchownym nad Wisłą.

Uwagę przyciągnie z pewnością nowo odkryte grodzisko wczesnośredniowieczne z okolic Tomaszowa Lubelskiego, którego dostrzeżenie wymagało różnych zabiegów i sztuczek technologicznych.

Nie zabraknie również prac realizowanych na Mazowszu. Archeolodzy wspomną o niezwykle interesującym, rozległym kompleksie osadniczym z okresu rzymskiego w Żelaznej Nowej w powiecie kozienickim, związanym z ludnością kultury przeworskiej, badanym wspólnie z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie