Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Będą „patRIOTki” - najpierw sesja fotograficzna w Elektrowni, potem dyskusja o paniach "terrorystkach"

Barbara Koś
Artystka, Anka Leśniak (z lewej) pomaga Agnieszce Nikodym w zajęciu odpowiedniej pozy. Potem ciach - i będzie zdjęcie.
Artystka, Anka Leśniak (z lewej) pomaga Agnieszce Nikodym w zajęciu odpowiedniej pozy. Potem ciach - i będzie zdjęcie. Elektrownia
Będą radomskie „patRIOTki”! - artystka, Anka Leśniak i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprosiły radomianki do udziału w sesji zdjęciowej związanej z prezentowaną tu wystawą „patRIOTki”.

Uczestniczki sesji wcielały się w polskie bojowniczki, które na początku dwudziestego wieku w zaborze rosyjskim brały udział w zamachach na carskich urzędników. „Użyczyły” w ten sposób swoich twarzy konkretnym, choć dziś niemal anonimowym konspiratorkom, po których często nie pozostały żadne wizerunki.

Panie bardzo się wspierały, wymieniały wsuwkami do włosów, nakryciami głowy czy bluzkami.
– Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tak wyjątkowym przedsięwzięciu – mówiła pani Joanna. To nie pierwsza sesja do projektu.
Bardzo ciekawa inicjatywa, to coś co łączy przeszłość z przyszłością, bo zostanie dla potomnych – tłumaczył Agnieszka Nikodym, jedna z uczestniczek sesji.

Jednak, jak podkreśla Anka Leśniak, w Radomiu spotkała się ona z największym odzewem. – Nie spodziewałam się tylu chętnych, musieliśmy wybrać spośród około 60 zgłoszeń tylko kilkanaście, chętnie spotkałybyśmy się ze wszystkimi paniami, bo widać, że mocno się zaangażowały w projekt, ale niestety ciężko byłoby rozegrać to logistycznie i czasowo – mówi Anka Leśniak.

Obecnie na wystawie wisi 28 portretów pań wykonanych przy okazji wystaw w innych miastach. Podczas panelu dyskusyjnego towarzyszącego wystawie „patRIOTki zawiśnie kilka kolejnych z sesji radomskiej. – Docelowo chcę wydać publikację z setką fotografii na stulecie niepodległości, liczę na to, że się uda – mówi artystka.

Panel dyskusyjny „Polskie terrorystki?” odbędzie się w piątek, 23 listopada”, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu przy ul. Kopernika 1.

W panelu wezmą udział: Wojciech Lada, historyk i dziennikarz. Współpracował m.in. z „Rzeczpospolitą” i „Życiem Warszawy”, publikował w „Focusie Historii”, „Newsweeku Historii” i tygodnikach opinii.

Anka Leśniak, artystka, historyczka sztuki, autorka projektu „patRIOTki". Zajmuje się rolą kobiet w historii i historii sztuki.

Katarzyna Lewandowska, historyczka sztuki, feministka, kuratorka, aktywistka, działaczka na rzecz praw istot nieludzkich i wykluczonych. Wykładowczyni ASP w Gdańsku oraz Gender Studies w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu.

Magdalena Ujma, krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i projektów z zakresu sztuki współczesnej. Ukończyła historię sztuki i zarządzanie kultur.

Wstęp wolny.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie