Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom będzie miał obwodnicę. Przetarg na ponad 150 mln złotych niemal zakończony

ik
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w drugiej połowie stycznia będzie można podpisać umowę na budowę południowej obwodnicy Radomia

Przebieg obwodnicy

Przebieg obwodnicy

Łączna długość południowej obwodnicy Radomia ma mieć nieco nieco ponad 13,5 kilometra. Droga będzie zaczynała się w rejonie Centrum Handlowego M1 przy alei Grzecznarowskiego. Stamtąd pobiegnie koło bloków przy Radomskiego, przetnie ulice Wyścigową, Grzebieniową, Witkacego i dalej przez łąki dotrze do skrzyżowania Wiejskiej i Godowskiej. Następnie przejdzie pod torami kolejowymi i wzdłuż osiedla Południe pobiegnie w kierunku ulicy Żelaznej. Przez teren gminy Kowala dotrze w końcu do "siódemki" w miejscowości Kosów. Zamówienie na budowę obwodnicy południowej Radomia składa się z pięciu etapów. Wykonawca ma sfinalizowanie inwestycji 32 miesiące - do 31 sierpnia 2014 roku.

Miejski zarząd dróg wskazał firmę, która ma wybudować południową obwodnicę Radomia. Nie zaprotestowali przegrani w przetargu. Teraz głos ma Urząd Zamówień Publicznych. Jeśli się nie sprzeciwi będzie można zacząć największe zadanie drogowe w Radomiu.

Budowa obwodnicy południowej to jedno z największych zadań drogowych w historii Radomia. To też najważniejszy w ostatnich latach przetarg prowadzony przez Miejski zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu. Wpłynęło do niego aż 15 ofert od firm i konsorcjów.

WYBRALI NAJTAŃSZYCH

Jedynym kryterium wyboru była cena. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Za wybudowanie południowej obwodnicy Radomia chce 154.421.754,79 złotych.

- Rozrzut cenowy były bardzo duży. Najdroższa oferta była warta o około 100 milionów więcej - mówi Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

W skład zwycięskiego konsorcjum, którego liderem jest Fart wchodzą też: Świętokrzyskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Trakt Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty - Łódź S.A. oraz Budromost - Starachowice Sp. z o.o.

BĘDZIE UMOWA

Radomski zarząd dróg zwycięzcę przetargu wybrał 16 grudnia ubiegłego roku. Przegrani w przetargu do 29 grudnia mieli czas na składanie skarg i zażaleń. Nikt tego nie zrobił.

- To duży sukces, że nie było odwołań. Gdyby takie były przedłużyłoby to całą procedurę - dodaje Dariusz Dębski.

Całe postępowanie jednak jeszcze się nie skończyło. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji dokumentację musiał złożyć do Urzędu Zamówień Publicznych.

- Spodziewamy się stanowiska Urzędu zamówień Publicznych w sprawie naszego przetargu do 16 stycznia. Dopiero wtedy będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z wykonawcą - wyjaśnia Dariusz Dębski.

Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu: W związku z dużą wartością przetargu mieliśmy obowiązek złożenia całej dokumentacji przetargowej w Urzędzie Zamówień Publicznych. Zweryfikuje ją pod kątem prawidłowości postępowania przetargowego, ma na to 14 dni. Dokumentację przetargową, w sumie około 11 tysięcy stron, przekazaliśmy do Urzędu Zamówień Publicznych 30 grudnia ubiegłego roku. Spodziewamy się zatem uzyskania stanowiska Urzędu 16 stycznia. Dopiero wtedy będziemy mogli ostatecznie rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z wykonawcą.

Jak to było z pieniędzmi na obwodnicę?

Budowa obwodnicy była jednym z gorętszych tematów ostatnich tygodni starego roku. Miasto miało na ten cel zagwarantowane 42 miliony złotych z funduszy unijnych. Resztę pieniędzy miałoby wyłożyć z własnej kasy. Zdaniem części radnych z takim wydatkiem nasz budżet by sobie nie poradził. Rozważano nawet, czy z budowy nie zrezygnować.

Ostatecznie Zarząd Województwa Mazowieckiego znalazł na nową drogę dodatkowych 30 milionów złotych. W szukanie pieniędzy na radomską obwodnicę angażowała się nawet marszałek sejmu Ewa Kopacz. Odbywały się spotkania prezydenta Andrzeja Kosztowniaka z marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem i członkiem zarządu Mazowsza Leszkiem Ruszczykiem. Ostatecznie dodatkową kasę dla miasta zarezerwowano tuż przed Bożym Narodzeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie