Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom będzie miał oficjalny hejnał? Jeśli zgodzą się radni z ratuszowej wieży usłyszymy "Alleluja" Mikołaja z Radomia

ik
Z wieży radomskiego ratusza ma być odtwarzany utwór "Alleluja" Mikołaja z Radomia. Jeśli radni wyrażą zgodę już jako oficjalny hejnał Radomia.
Z wieży radomskiego ratusza ma być odtwarzany utwór "Alleluja" Mikołaja z Radomia. Jeśli radni wyrażą zgodę już jako oficjalny hejnał Radomia. Tadeusz Klocek
Podczas poniedziałkowej sesji radomscy radni mają zająć się uchwałą ustanawiającą oficjalny hejnał Radomia. Od lat za sygnał muzyczny miasta uznawany jest utwór "Alleluja" Mikołaja z Radomia. Dokument ma usankcjonować ten stan rzeczy. Jeśli będzie zgoda Rady wykonanie kompozycji Mikołaja z Radomia będzie odtwarzane każdego dnia w południe z wieży wyremontowanego ratusza.

Przez wiele lat "Alleluja" było już odtwarzane z ratuszowej wieży. Z tradycją zerwano kilka lat temu, kiedy rozpoczął się remont zabytkowego budynku w Rynku. Nigdy jednak kwestia hejnału nie była uregulowana prawnie. Stąd inicjatywa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Radomia, aby sprawę usankcjonować stosowaną uchwałą Rady Miejskiej. Pod projektem podpisała się grupa radnych z różnych opcji politycznych.

Zasługujemy na swój hejnał

- To Ewa Gęga - Osowska inicjatorka Festiwalu Muzyki Dawnej odkryła dla mieszkańców Mikołaja z Radomia. Także dzięki jej inicjatywie utwór "Alleluja" był odgrywane na rozpoczęcie i zakończenie festiwalu. To było ponad 20 lat temu, przez ten czas utwór zaczął funkcjonować, jako nieoficjalny hejnał Radomia, tak bardzo, że publiczność słucha go stojąc - mówi Janusz Wieczorek z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Radomia. - Później, z inicjatywy nieżyjącego już Waldemara Różyckiego, zaczęto go odtwarzać z wieży Ratusza. Nigdy jednak nie było żadnego dokumentu stanowiącego, że "Alleluja" jest oficjalnym sygnałem muzycznym miasta. Mamy wyremontowany ratusz, warto, żeby był i hejnał.

Mikołaj z Radomia jest najwybitniejszym polskim kompozytorem muzyki w pierwszej połowie XV wieku, jest też najbardziej rozpoznawalnym twórcą wywodzącym się z naszego miasta tamtych czasów.

- W Lublinie od lat jest organizowany festiwal hejnałów miejskich. Chwalą się tam utworami z lat trzydziestych ubiegłego wieku, my mamy hejnał sprzed 500 lat, a nigdy nie mogliśmy go zaprezentować podczas festiwalu - dodaje Janusz Wieczorek.

Trio zagrało "Alleluja"

Utwór odtwarzany z ratuszowej wieży wykonało Trio Puzonowe radomskiej szkoły muzycznej pod kierownictwem Dariusza Krajewskiego. I to nagranie miałoby być odtwarzane także teraz.

- Doszło do porozumienia pomiędzy nami, czyli Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Radomia a autorem tego wykonania, na mocy którego jesteśmy w posiadaniu praw autorskich do tego nagrania i możemy je wykorzystywać do końca roku - wyjaśnia Janusz Wieczorek. - Później należałoby się zastanowić nad wynagrodzeniem dla wykonawców.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie