Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Będzie współpraca pomiędzy Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym i Muzeum imienia Jacka Malczewskiego

Barbara Koś
W dniu podpisywania umowy rektora radomskiego uniwersytetu reprezentował dziekan Wydziału  Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, Dariusz Trześniowski. Obok Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
W dniu podpisywania umowy rektora radomskiego uniwersytetu reprezentował dziekan Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, Dariusz Trześniowski. Obok Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. muzeum Malczewskiego
W miniony piątek, 19 marca, podpisano umowę o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym imienia Kazimierza Pułaskiego i Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Umowę sygnowali rektor uczelni, profesor Sławomir Bukowski oraz dyrektor Muzeum, Leszek Ruszczyk.

W dniu podpisywania umowy rektora radomskiego uniwersytetu reprezentował dziekan Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, Dariusz Trześniowski.

Obydwie strony podkreśliły, że jest to ważny krok na drodze do pełnej integracji życia kulturalnego i naukowego miasta i regionu.
Jak podkreślił w imieniu rektora profesor Dariusz Trześniewski, warto powracać do dziedzictwa artystycznego Jacka Malczewskiego, przypominając o radomskich korzeniach tego wybitnego twórcy.

- Jacek Malczewski, obok Jana Kochanowskiego i Witolda Gombrowicza, winien stać się symbolicznym promotorem potencjału -nie tylko kulturowego- naszego miasta- uznali profesor Dariusz Trześniowski i dyrektor, Leszek Ruszczyk.

Beneficjentami podpisanej umowy będą z jednej strony pracownicy i studenci Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu, z drugiej - inicjujące wydarzenia kulturalne Muzeum.

Zgodnie z umową uczelnia w ramach działalności Wydziału zobowiązuje się do kształcenia studentów na specjalistów w dziedzinie komunikacji społecznej według zapotrzebowania zgłaszanego przez instytucje i placówki kultury, w tym Muzeum.

Uczelnia także, poprzez Wydział Filologiczno-Pedagogiczny, będzie brała aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych i promocyjnych organizowanych przez Muzeum.

Studenci, w ramach wolontariatu, wspomagać będą Muzeum w jego działaniach statutowych, uczestniczyć w redagowaniu czasopisma „Arte Fakty”, publikować tam własne teksty :artykuły naukowe, recenzje, felietony, eseje, reportaże czy wywiady, a także będą prowadzić działania promujące Muzeum w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Z kolei Muzeum zobowiązuje się do udzielania wsparcia i pomocy organizacyjnej przy podejmowaniu przez obie strony wspólnych inicjatyw kulturalnych i naukowych, jak wystawy, sesje naukowe, wykłady i spotkania z twórcami, a także stworzy warunki do realizacji praktyk zawodowych dla studentów Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego.

Wydział Filologiczno-Pedagogiczny radomskiego uniwersytetu kształci filologów angielskich i germańskich, dziennikarzy i pedagogów, jak również pracowników socjalnych i nauczycieli wychowania fizycznego.

Umowa jest konsekwencja wizyty, którą w lutym tego roku złożył w Muzeum profesor Dariusz Trześniowski. Rozmawiał wówczas z dyrektorami Muzeum imienia Malczewskiego: Leszkiem Ruszczykiem i Adamem Duszykiem. Wspólnie zwiedzili także muzealne wystawy, a najdłużej zatrzymali się w sali, pokazującej kolekcję obrazów patrona muzeum, Jacka Malczewskiego.

-Nigdy dość przypominania, że Jacek Malczewski to rodem radomianin, sercem Polak, a talentem obywatel świata - podkreślał dyrektor Ruszczyk. - Kolekcja jego obrazów, jaką mamy w radomskim Muzeum, należy do najbogatszych. Umieścić ją należy tuż za zbiorami w Warszawie, Lwowie, Poznaniu i Krakowie. Mamy prawdziwe arcydzieła, które zasługują, by stać się malarskimi symbolami miasta i regionu.

Przypomniano wtedy także, że Muzeum kilkakrotnie już gościło uczestników sesji naukowych organizowanych przez muzeum i radomską uczelnię na tle pokazywanych wystaw. W marcu planowano też organizację II Międzynarodowego Akademickiego Biennale Akcesoriów Ubioru :"Torby, torebki, kuferki podróżne, sakiewki... wokół historii, materii, formy, idei", przygotowanego przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny i Muzeum im. Jacka Malczewskiego, którego termin przesunięto wskutek pandemii. Biennale towarzyszyć ma wystawie „Historie w torebkach zaklęte", na którą od 19 lutego zaprasza Muzeum. Oczywiście po wznowieniu pracy placówki.

Jak uznali w czasie spotkania obecni - należy te współprace poszerzyć.

- Dlatego też rozmawialiśmy wówczas o współpracy akademicko-muzealnej - powiedział profesor Dariusz Trześniowski. - teraz, po podpisaniu umowy, prognozy są bardzo obiecujące.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie