Radom. Brawo dla Teatru Powszechnego! Spektakl "Ferdydurke"...

  Radom. Brawo dla Teatru Powszechnego! Spektakl "Ferdydurke" ma szansę na nagrodę na festiwalu w Opolu

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Fragment "Ferdydurke".

  Fragment "Ferdydurke". ©Teatr Powszechny

  Decyzją Komisji Artystycznej "Ferdydurke" w reżyserii Aliny Moś-Kerger znalazła się w ścisłym gronie siedmiu najlepszych spektakli „polskiej klasyki” w roku 2018! Tym samym radomski teatr został zakwalifikowany do udziału w 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, gdzie w kwietniu powalczy w finale ogólnopolskiego konkursu „Klasyka Żywa”.
  Fragment "Ferdydurke".

  Fragment "Ferdydurke". ©Teatr Powszechny

  W finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" znalazło się siedem spektakli z teatrów w Poznaniu, Radomiu, Wrocławiu, Gdańsku, Supraślu i Rzeszowie. Członkowie Komisji wyłonili finalistów z 41 zgłoszonych do konkursu przedstawień.
  Najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków zaprezentowane zostaną podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w dniach 9-14 kwietnia 2019.
  Podczas festiwalu powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego oraz główne nagrody konkursu, za reżyserię, aktorstwo, scenografię i muzykę.
  Spektakl "Ferdydurke" według powieści Witolda Gombrowicza uhonorowany już został aktorską nagrodą zespołową na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu.

  - Spektakl nie doprecyzowuje miejsca ani czasu akcji, posługuje się ascetycznymi formami scenograficznymi, zbudowany jest na aktorstwie, ruchu, a przede wszystkim gombrowiczowskim słowie - pisze reżyserka, Alicja Moś- Kerger. -Uwięziony na scenie Józio nie potrafi z niej zejść, a im więcej pojawia się na niej postaci, im więcej dobiega tam głosów, w tym ciaśniejszy chwytają go klincz. A jednocześnie mimo absurdu, groteski, filozoficznych dygresji, chcemy pokazać proste relacje międzyludzkie: między kolegami, między nauczycielem, a uczniami, między członkami tej samej rodziny, między zlecającymi i usługodawcami. To są proste relacje, bo od czasu Gombrowicza niewiele się nie zmieniło.

  Spektakl współtworzą wraz z reżyserką scenograf, Natalia Kołodziej, kompozytor, Łukasz Matuszyk i odpowiedzialna za ruch sceniczny, Katarzyna Kostrzewa. Na scenie występują młodzi aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu, w tym debiutujący Mateusz Paluch w roli Józia.Prócz niego występują Przemysław Bosek, Agnieszka Grębosz, Adam Majewski, Mateusz Michnikowski, Natalia Samojlik,Karolina Węgrzyńska i Michał Węgrzyński.

  -Zdawać by się mogło, że uosabiamy to, co lubił i cenił sam Gombrowicz: młodość, prawdę, energię, świadome niedookreślenie - mówi reżyserka, Alicja Moś - Kerger.  Miły Pan w Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

  B-Qll w Explosion. Zobacz zdjęcia z sobotniej imprezy!
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Iłża zaprosiła na największy w Polsce noworoczny pokaz fajerwerków
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia