Radom. Brawo dla Teatru Powszechnego! Spektakl "Ferdydurke"...

  Radom. Brawo dla Teatru Powszechnego! Spektakl "Ferdydurke" ma szansę na nagrodę na festiwalu w Opolu

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Fragment "Ferdydurke".

  Fragment "Ferdydurke". ©Teatr Powszechny

  Decyzją Komisji Artystycznej "Ferdydurke" w reżyserii Aliny Moś-Kerger znalazła się w ścisłym gronie siedmiu najlepszych spektakli „polskiej klasyki” w roku 2018! Tym samym radomski teatr został zakwalifikowany do udziału w 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, gdzie w kwietniu powalczy w finale ogólnopolskiego konkursu „Klasyka Żywa”.
  Fragment "Ferdydurke".

  Fragment "Ferdydurke". ©Teatr Powszechny

  W finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" znalazło się siedem spektakli z teatrów w Poznaniu, Radomiu, Wrocławiu, Gdańsku, Supraślu i Rzeszowie. Członkowie Komisji wyłonili finalistów z 41 zgłoszonych do konkursu przedstawień.
  Najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków zaprezentowane zostaną podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w dniach 9-14 kwietnia 2019.
  Podczas festiwalu powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego oraz główne nagrody konkursu, za reżyserię, aktorstwo, scenografię i muzykę.
  Spektakl "Ferdydurke" według powieści Witolda Gombrowicza uhonorowany już został aktorską nagrodą zespołową na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu.

  - Spektakl nie doprecyzowuje miejsca ani czasu akcji, posługuje się ascetycznymi formami scenograficznymi, zbudowany jest na aktorstwie, ruchu, a przede wszystkim gombrowiczowskim słowie - pisze reżyserka, Alicja Moś- Kerger. -Uwięziony na scenie Józio nie potrafi z niej zejść, a im więcej pojawia się na niej postaci, im więcej dobiega tam głosów, w tym ciaśniejszy chwytają go klincz. A jednocześnie mimo absurdu, groteski, filozoficznych dygresji, chcemy pokazać proste relacje międzyludzkie: między kolegami, między nauczycielem, a uczniami, między członkami tej samej rodziny, między zlecającymi i usługodawcami. To są proste relacje, bo od czasu Gombrowicza niewiele się nie zmieniło.

  Spektakl współtworzą wraz z reżyserką scenograf, Natalia Kołodziej, kompozytor, Łukasz Matuszyk i odpowiedzialna za ruch sceniczny, Katarzyna Kostrzewa. Na scenie występują młodzi aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu, w tym debiutujący Mateusz Paluch w roli Józia.Prócz niego występują Przemysław Bosek, Agnieszka Grębosz, Adam Majewski, Mateusz Michnikowski, Natalia Samojlik,Karolina Węgrzyńska i Michał Węgrzyński.

  -Zdawać by się mogło, że uosabiamy to, co lubił i cenił sam Gombrowicz: młodość, prawdę, energię, świadome niedookreślenie - mówi reżyserka, Alicja Moś - Kerger.  Miły Pan w Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

  B-Qll w Explosion. Zobacz zdjęcia z sobotniej imprezy!
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Iłża zaprosiła na największy w Polsce noworoczny pokaz fajerwerków
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia