Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Budżet obywatelski 2019. Jest ponad 400 projektów. To rekord! Kiedy ruszy głosowanie?

Izabela Kozakiewicz
O nowych zasadach budżetu obywatelskiego informowali prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i Mateusz Tyczyński.
O nowych zasadach budżetu obywatelskiego informowali prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i Mateusz Tyczyński. Fot. tadeusz klocek
Radomianie złożyli rekordową liczbę wniosków do budżetu obywatelskiego na 2019 rok. W płynęło ich w sumie ponad 400. Ponad 300 wniosków mieszkańcy złożyli drogą elektroniczną, a 100 w tradycyjnej formie papierowej.

Termin na składanie projektów do budżetu obywatelskiego upłynął w ostatni piątek. - Bardzo się cieszę, że radomianie chcą zmieniać swoje miasto i korzystają z tych możliwości jakie daje im budżet obywatelski - mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Dla młodych i seniorów

Jak zwykle okazało się, że radomianie mają wiele pomysłów na to, jak wydać miejskie pieniądze.
- Projekty są bardzo zróżnicowane. Dotyczą między innymi tworzenia terenów rekreacyjnych, budowy chodników i ścieżek rowerowych. Są też propozycje organizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów artystycznych czy wzbogacenia oferty dla seniorów. Nowością jest też kilka projektów związanych z walką ze smogiem - wylicza - Mateusz Tyczyński.
Teraz rozpoczyna się etap weryfikacji zgłoszonych wniosków. Poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego oraz miejskie jednostki będą sprawdzały wszystkie propozycje pod kątem możliwości ich realizacji. W połowie kwietnia autorzy odrzuconych projektów będą mieli możliwość obrony swoich wniosków na posiedzeniu zespołu opiniującego.
Ostateczna lista projektów, które trafią pod głosowanie mieszkańców, zostanie opublikowana na początku maja. Samo głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2019 potrwa przez cały czerwiec.

Z nowymi zasadami

Ten budżet obywatelski będzie realizowany wedle zmienionych reguł. Przede wszystkim wydzielono tak zwany obszar instytucjonalny. Do niego swoje projekty składały na przykład szkoły, czy przedszkola. To oznacza, że o głosy i pieniądze nie będą z nimi rywalizowali autorzy wniosków z poszczególnych dzielnic, czy osiedli.

Do podziału w tym obszarze będzie 600 tysięcy złotych. Tyle samo będzie wynosiła maksymalna wartość projektu, jaki będzie mógł trafić pod głosowanie. – Podobnie jak w poprzednich latach wpłynęły do nas wnioski dotyczące inwestycji szkolnych, na przykład budowy boisk - dodaje Mateusz Tyczyński.

Pięć kolejnych obszarów

Nadal będzie funkcjonowało pięć obszarów lokalnych, mniej więcej zasięgiem odpowiadających okręgom wyborczym. Będzie też obszar ogólnomiejski.

Zmienią się jednak kwoty przeznaczone na sfinansowanie zgłaszanych zadań. W obszarze ogólnomiejskim do podziału będzie 1,2 miliona złotych, a maksymalna wartość projektu to 800 tysięcy złotych.
W obszarach lokalnych, na realizację zwycięskich projektów zostanie przeznaczone po 600 tysięcy złotych. Tu maksymalna wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekroczyć 400 tysięcy złotych.
Nowością jest to, że projekty miękkie będą mogły być realizowane przez 12 miesięcy, ale od chwili ich rozpoczęcia. W przypadku bardziej skomplikowanych inwestycji, ten czas będzie mógł być wydłużony nawet do 24 miesięcy. Będą też zmiany w samym głosowaniu.

ZOBACZ TEŻ: Konferencja radnych opozycji w Radzie Miejskiej w Radomiu

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie