Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Budżet Obywatelski według zmienionych reguł i zasad

Janusz Petz
O realizacji budżetu obywatelskiego według zmienionych zasad dyskutowano podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej.
O realizacji budżetu obywatelskiego według zmienionych zasad dyskutowano podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. Tadeusz Klocek
Radomscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą wymagań, jakie musi spełniać Budżet Obywatelski po nowelizacji ustawy o samorządzie terytorialnym. Zmieniają się zasady finansowania projektów.

Według nowej ustawy samorząd może wydać 0,5 procenta środków uwzględnionych w ostatnim sprawozdaniu finansowym. - w naszym przypadku oznacza to, że możemy wydać 5 milionów 800 tysięcy złotych - powiedział Emil Jaskulski z Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Zmienił się też podział na obszary. Ze względu na nową ustawę w takich miastach jak Radom, gdzie nie ma podziału na dzielnice z radami osiedlowymi nie można dzielić pieniędzy na mniejsze jednostki terytorialne. Musi to być podział dla całego miasta, ale w kategoriach projektów wartych do 50 tysięcy złotych, do 300 tysięcy złotych, powyżej 300 tysięcy złotych na tak zwane projekty instytucjonalne. Kolejna istotna zmiana to lista poparcia. Ustawodawca wymaga od autorów projektów list poparcia. - Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców i spełnić wymogi ustawodawcy pozostawiliśmy na poziomie jednego dodatkowego podpisu - powiedział Emil Jaskulski.

Obywatel i podatnik decyduje

Przypomnijmy, w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą włączyć się osobiście w wybór inwestycji, jakie ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach oddanej do ich dyspozycji części budżetu miasta. Proces podejmowania decyzji w ramach budżetu podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje do budżetu miasta wypełniając specjalny formularz zgłoszeniowy i przesyłają go pod wskazany adres do Urzędu Miejskiego. W formularzu tym wnioskodawcy określają między innymi cele zgłaszanego projektu, jego krótki opis, uzasadnienie realizacji projektu, zakres działania czy szacunkowy kosztorys.

Następnie wszystkie zgłoszone wnioski badane są przez merytoryczne jednostki Urzędu Miejskiego pod kątem możliwości prawnych realizacji inwestycji, gospodarności, możliwości zabezpieczenie środków na obsługę danego pomysłu w latach kolejnych. Zgłoszone projekty nie mogą przekraczać kosztowo środków przeznaczonych w budżecie na ten cel. Lista wszystkich zgłoszonych projektów podawana jest do wiadomości publicznej.

Drugi etap obejmuje głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi projektami na specjalnych kartach do głosowania w wyznaczonych w mieście miejscach. Projekty, które uzyskają największą liczbę głosów zostają wprowadzone do budżetu na kolejny rok.

Nowe i stare zasady

Nowe zasady wydatkowania pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego dotyczą rozpoczynanych właśnie procedur, czyli projektów, które będą realizowane w kolejnym - 2020 roku. Póki co miasto ma zrealizować projekty wyłonione w połowie 2018 roku. Na niektóre inwestycje ogłoszono już przetargi. W 2019 roku na cele określone w Budżecie Obywatelskim ma być przeznaczonych 4,8 miliona złotych. W obszarze ogólnomiejskim zwyciężył projekt „Remont pomnika „Mogiła zbiorowa” i „Mogiła indywidualna” autorstwa Małgorzaty Ziomki. Chodzi o pomnik pomordowanych przez hitlerowców, znajdujący się na cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja. Na remont pomnika zostanie przeznaczonych 800 tysięcy złotych. Na ten projekt oddano 3014 głosów.

Drugie miejsce w tej kategorii zdobył projekt „Spotkania z bohaterem – mieszkańcy miasta poznają historię pierwszego partyzanta II wojny światowej”. Pomysł zakłada popularyzację postaci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” a także wykonanie muralu na frontowej ścianie budynku szkoły imienia Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Kolejny projekt zakłada organizację i prowadzenie warsztatów literacko – teatralnych skierowanych do mieszkańców Radomia w każdej grupie wiekowej. Zakwalifikowany został też projekt otwartych zajęć z trenerem, który nauczy w teorii i praktyce jak bezpiecznie uprawiać nordic walking. Piąte miejsce zdobył pomysł zakupu nowych łóżek dla rodziców opiekujących się swoimi dziećmi podczas ich pobytu w szpitalu. Kolejne projekty dotyczą grup radomskich osiedli.

Jorrgus w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zagraniczne marki po polsku. Znane produkty w polskiej wersji

Zakupy w Internecie. Oczekiwania a okrutna rzeczywistość

Quiz. Co Ty wiesz o Radomiu? Sprawdź się!

Studniówkowe przesądy. Sprawdź, co zrobić, by dobrze zdać maturę!

Budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?

Rejestr pedofilów i gwałcicieli w regionie STYCZEŃ 2019 Nazwiska Zdjęcia

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE – CZĘŚĆ I]

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]

Zobacz też: Taniec nowozelandzkich rugbystów na... ślubowaniu policjantów. Funkcjonariusze uczcili przyjęcie do służby efektowną haką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie