Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom był na trasie wolności. Promocja powieści "Powiedzcie swoim..." o Czerwcu 76

/bk/
Wojciecha Pestkę przedstwil Marcin Kępa
Wojciecha Pestkę przedstwil Marcin Kępa Barbara Koś
- Chciałem tak przedstawić wydarzenia, by nie pozostawić czytelnika obojętnym - mówił w czwartek Wojciech Pestka podczas promocji swojej książki "Powiedzcie swoim..." w Resursie Obywatelskiej.

Wojciech Pestka, prozaik i poeta, jest autorem wielu utworów ale głośna stała się jego najnowsza powieść "Powiedzcie swoim..." o Czerwcu 1976 roku

- Dlaczego właśnie ten Czerwiec stał się tematem książki? - pytał prowadzący spotkanie, Marcin Kępa.

- Zastanawiałem się, dlaczego do tej pory nikt nie napisał jeszcze powieści o tych wydarzeniach - mówił Wojciech Pestka. - Był to więc jakiś mój wewnętrzny bunt przeciwko pomijaniu tego tematu.
Radomski Czerwiec, zdaniem Wojciecha Pestki, jest pomijany w relacjonowaniu najnowszej historii Polski.

- A przecież znajduje się on w ciągu takich ważnych wydarzeń zapoczątkowanych przez Poznań 1956, Gdańsk 1970 i wreszcie Solidarność - tłumaczył Wojciech Pestka.

W swoim utworze, chciał, jak mówił, oświetlić temat z różnych stron. W zamiarze miała to być powieść polityczna z takim ładunkiem emocjonalnym, by nie pozostawić czytelnika obojętnym.

- Czy tak się stało, niech odpowiedzą czytelnicy - stwierdził autor.

Tłem powieści "Powiedzcie swoim…" jest ogarnięty robotniczymi protestami Radom w czerwcu 1976 roku. Głównym bohaterem jest były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa.

Autor odmalowuje też w szczegółach sytuację polityczną Polski lat siedemdziesiątych, odsłaniając kulisy decyzji podejmowanych przez tamte władze..

Wiarygodność relacji wzmacniają zapisy kroniki filmowej oraz notatki służbowe funkcjonariuszy SB ujawniające metody ich działań.

Dlatego spotkanie wzbogaciły autentyczne kroniki filmowe z Radomia z połowy lat 70 - tych ukazujące rzeczywistość tamtych lat, zakończone relacjami z wydarzeń czerwcowych.

Dla oddania kolorytu minionej epoki Marcin Kępa przypomniał dwa utwory muzyczne; 'Balladę o szosie E- 7("Czerwony Radom pamiętam siny") Jana Krzysztofa Kelusa oraz "Co się stało z naszą klasą" Jacka Kaczmarskiego.

Podczas wieczoru można było zakupić ksiażkę i uzyskać autograf autora.

Marcin Kępa przypomniał dwa utwory muzyczne tego okresu
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie