Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Cenne obiekty archeologiczne trafiły do zbiorów Muzeum imienia Malczewskiego

Barbara Koś
Cenne znaleziska prezentowali w muzeum: Witold Bujakowski, Małgorzata Cieślak- Kopyt i Adam Zieleziński, dyrektor muzeum.
Cenne znaleziska prezentowali w muzeum: Witold Bujakowski, Małgorzata Cieślak- Kopyt i Adam Zieleziński, dyrektor muzeum. Tadeusz Klocek
Cennego obiekty archeologiczne trafiły do zbiorów działu archeologicznego Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

To dwa nagolenniki, bogato zdobiona bransoleta, fragment naczynia i podkówka z żelaza. Wszystkie rzeczy pochodzą z okresu kultury łużyckiej.

- Kultura łużycka, jak mówiła w poniedziałek na konferencji prezentującej zabytki Małgorzata Cieślak - Kopyt, kierownik działu archeologicznego muzeum– to kultura archeologiczna środkowej i młodszej epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza, występująca głównie na ziemiach polskich oraz przyległych do nich obszarów w innych państwach między innymi w Czechach, Słowacji, Ukrainie i Niemczech. Kultura łużycka rozwijała się od około 1350/1300 lat p.n.e. do około 500/400 lat p.n.e.
Zdaniem Małgorzata Cieślak - Kopyt darowane rzeczy stanowią bardzo cenne okazy.

Droga nielegalna!

Do muzeum przekazał je Witold Bujakowski, kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Zabytki trafiły najpierw do nas, ale darczyńcy są anonimowi - tłumaczył Witold Bujakowski. -Te rzeczy są bowiem efektem nielegalnych amatorskich poszukiwań metali w ziemi. Nowe przepisy uważają to za przestępstwo. Od 1 stycznia 2018 roku zaszły bowiem zmiany w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to tylko wykroczenie. Dlatego „poszukiwacze skarbów” nie zdradzają ani miejsca , ani bliższych okoliczności znalezienia przedmiotów- mówi Witold Bujakowski.

Szukał robaków, znalazł cudo

Na jeden z przedmiotów natrafił amator, który „szukał zgubionego w ziemi pierścionka żony”. Drugi przedmiot został znaleziony, kiedy amator „kopał robaki na ryby”.

- Cieszymy się z tych zabytków, ale gdyby natrafili na nie archeolodzy, dodali by kontekst wykopaliska - tłumaczyli Witold Bujakowski i Małgorzata Cieślak - Kopyt. - Jego konkretne miejsce, jego położenie, głębokość w ziemi i tak dalej. To wszystko ma znaczenie dla określenia znalezionego elementu. A tak musimy sami szukać. Bransoletę przekażemy do Muzeum Archeologicznego w Warszawie, które ma bardziej dokładną aparaturę badawcza.

Jedno z wykopalisk znaleziono w rejonie Nowego Miasta.- Będziemy chcieli posłać tam naszą ekspedycję - mówi Małgorzata Cieślak - Kopyt.

A co znajdą w Nowej Żelaznej?

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego zostało beneficjentem programu na lata 2019-2020 finansowanego z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczonego na kontynuowanie badań archeologicznych w Nowej Żelaznej.

Zespół osadniczy w Nowej Żelaznej w powiecie kozienickim to niezwykle interesujący rozległy kompleks osadniczy z okresu rzymskiego. Położony jest w dolinie Wisły. Cmentarzysko zajmuje zachodnią część wyniesienia terenu w obrębie dawnego starorzecza. Nekropolia na terenie Zapilcza jest jedynym znanym cmentarzyskiem kultury przeworskiej trwającym przez kilka stuleci (I w.p.n.e. – III w.n.e.). Wśród ponad czterystu zabytków odkrytych już w obiektach i warstwie ornej znajdują się liczne tak zwane importy, reprezentowane, między innymi, przez fibule- ozdobne,metalowe zapinki do spinania szat i elementy uzbrojenia. Wyróżnia nekropolię w Nowej Żelaznej dużo zabytków z metali kolorowych z epoki „kultury żelaznej."

Muzeum prowadziło już tam prace i będzie je teraz kontynuować.

Exaited w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie