Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Chłopcy z Placu Broni - 24. Retrospotkanie w Resursie o klubie Broń z łezką - będzie co wspominać!

Barbara Koś
Lata 1978-79. Drużyna piłkarska Broni plus ekipa trenerów i opiekunów pozostała na fotografii. Czy ktoś rozpozna siebie?
Lata 1978-79. Drużyna piłkarska Broni plus ekipa trenerów i opiekunów pozostała na fotografii. Czy ktoś rozpozna siebie? materiały Resursy
Resursa Obywatelska w Radomiu wraz ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu „Radom. Retrospekcja” zapraszają we wtorek, 10 marca o godzinie 18.00, na kolejne, już 24. Retrospotkanie.

Wieczór poświęcony będzie Klubowi Broń w Radomiu i ludziom, niegdysiejszym bohaterom sportu z Bronią związanym. Kto to?

Pięściarz Kazimierz Paździor – mistrz olimpijski, piłkarz Kazimierz Przybyś – reprezentant Polski na Mundialu, łucznik Michał Sawicki –pierwszy pochodzący z Radomia mistrz świata, cyklista Stanisław Kłosowicz – najlepszy polski kolarz lat trzydziestych XX wieku, tenisistka Danuta Makulska-Zimnicka – uczestniczka Wimbledonu, pingpongistka Danuta Szmidt-Calińska – czołowa tenisistka stołowa w Europie w latach sześćdziesiątych, piłkarz Tomasz Dziubiński – pierwszy Polak, który strzelił bramkę w piłkarskiej Lidze Mistrzów...

Ale to tylko kilkoro spośród kilkunastu tysięcy sportowców reprezentujących w czasie swojej kariery jeden z najstarszych radomskich klubów sportowych – Broń.

O czym będzie mowa?

Podczas Retrospotkania będziemy mogli posłuchać o historii tego związanego od samego początku z Fabryką Broni,a w okresie PRL-u z Zakładami Metalowymi, wielce zasłużonego dla radomskiego sportu klubu. Poznamy sylwetki wybitnych sportowców przywdziewających biało-czerwono-niebieskie barwy.

Usłyszymy ciekawostki o siatkarzach i siatkarkach, szczypiornistach, koszykarzach,lekkoatletach, pływakach, ciężarowcach, zapaśnikach, hokeistach,szachistach związanych ze stadionem przy ul. Narutowicza 9. Poznamy historię stadionu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i związane z nim ciekawostki.

Zobaczymy dziesiątki zdjęć, w tym takie, które nigdzie nie były publikowane, wreszcie przedstawione zostaną pamiątki klubowe:znaczki, proporczyki, afisze meczowe. Prawie 100 lat historii radomskiego sportu i Plant przebiegniemy w 90 minut!

Spotkanie poprowadzą Grzegorz Siek i nasz kolega redakcyjny Sylwester Szymczak.

Wstęp wolny.

Co to za klub?

Historia Broni zaczęła się w marcu 1926 roku i nieprzerwanie (w czasie okupacji niemieckiej sportowcy Broni utworzyli konspiracyjną drużynę piłkarską) trwa do dziś. Powstanie klubu miało związek z upowszechnianiem w Radomiu sportu fabrycznego, zorganizowanego przez Koło Kulturalno-Oświatowe Państwowej Wytwórni Broni. Założono wtedy początkowo Klub Kolarzy i Motocyklistów „Broń”, a później po dołączeniu się dalszych sekcji sportowych, Klub Sportowy „Broń” przy Państwowej Fabryce Broni.

Jego pierwszym prezesem został Jan Janiszewski. KS „Broń” wspierany przez Wytwórnię Broni stawał się powoli najpoważniejszym klubem sportowym Radomia. Powstawały coraz to nowe sekcje: strzelecka, łucznicza, tenisa ziemnego, bokserska, siatkówki. Wysiłkiem całej załogi Wytwórni Broni, która opodatkowała się w wysokości 0,5 procent od zarobków, zarząd klubu przystąpił do budowy stadionu sportowego...od zarobków, zarząd klubu przystąpił do budowy stadionu sportowego przy ul. Narutowicza.

W pierwszej kolejności powstał tor kolarski, na którym już w 1930 r. rozgrywano zawody. W dalszej kolejności oddano do użytku boisko piłkarskie, bieżnię, skocznię, rzutnię, strzelnicę, boiska do piłki siatkowej oraz rozpoczęto budowę basenu pływackiego o wymiarach 50 na 25 m.

Prawdziwy rozkwit klubu przypada jednak na lata powojenne. Broń stała się klubem patronackim Zakładów Metalowych. Szczytowym osiągnięciem klubu było uzyskanie przez jej pięściarza Kazimierza Paździora w 1957 r. w Pradze mistrzostwa Europy, a w 1960 r. w Rzymie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich. Największym sukcesem drużyny bokserskiej był natomiast awans i występy w połowie lat 80. w ekstraklasie. Do krajowej czołówki należał klub z Narutowicza również w kolarstwie. Lucjan Józefowicz i Stefan Borucz należeli do reprezentacji Polski, a cały zespół kolarski należał do najlepszych w kraju.

Później w ślady starszych kolegów poszedł Andrzej Michalak, reprezentujący Polskę na olimpiadzie w Moskwie. Nie sposób nie wspomnieć o Michale Sawickim (pierwszy polski mistrz świata, który tytuł zdobył w 1931 r. w łucznictwie) i Lucjanie Wyszyńskim, którzy zdobywali po II wojnie światowej mistrzostwo Polski w strzelectwie sportowym. Przez dłuższy czas utrzymywała się wysoka pozycja radomskiego tenisa ziemnego. Broń była w tej dziedzinie wicemistrzem Polski, a zawodnicy: Leszek Słomski, Danuta Szmidt-Calińska i Danuta Makulska – należeli do reprezentacji Polski. W tenisie stołowym drużyna Broni występowała w I lidze, a Wiktor Naumowicz i Danuta Szmidt-Celińska byli w kadrze narodowej.

Największym zainteresowaniem kibiców cieszyła się zawsze sekcja piłki nożnej. W latach 50. Broń przez rok występowała w II lidze, a pod koniec lat 70. i na początku 80. należała do najlepszych ekip występujących na zapleczu ekstraklasy. Klub słynął z doskonałej pracy z młodzieżą. Kibice z pewnością pamiętają piłkarzy z Narutowicza: Adolfa Kwasiborskiego, Leszka Antosa, Zdzisława Miłkowskiego, Tadeusza Muca, Włodzimierza Andrzejewskiego, Ryszarda Ochodka, Kazimierza Przybysia (grał na MŚ w Meksyku w 1986), Tomasza Dziubińskiego (był pierwszym Polakiem, który zdobył gola w Lidze Mistrzów), Rafała Siadaczkę czy Jakuba Bilkego.

Piątkowa impreza w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

Jorrgus i Skytech w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie