Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Dwa zabytkowe nagrobki na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego już gotowe

Barbara Koś
Tegoroczne renowacje zabytkowych grobów na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego dobiegły końca.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego podjął w tym roku odnowę neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej oraz postumentu dzieci Luci i Stasia Kędzierskich. Oba pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.
Wczoraj zaprezentowano mediom efekt pracy Społecznego Komitetu.

-Wszystkim radomianom pokażemy te pomniki podczas kwesty świątecznej na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Postument Marianny Niedźwieckiej, pochodzący z I połowy XIX wieku wykonany jest z piaskowca. Nakryty jest piękną urną w kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka ówcześni budowniczy zwieńczyli czterema frontonami i pokryli licznymi ornamentami i płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną. Na przedniej ścianie podstawy urny widać tekst poświęcony Maryjannie z Fiutkiewiczów Niedźwieckiej (ok.1791 – 1828) żony Jana Niedźwieckiego żołnierza wojsk Królestwa Polskiego. Na dwóch płycinach postumentu bogate inskrypcje upamiętniające zalety zmarłej.

- Nagrobek był konserwowany w latach 80. XX wielu- przypomina Sławomir Adamiec. -Ale liczne omszenia i zmiany w strukturze kamienia wymagały interwencji konserwatorskiej w szczególności dotyczącej uczytelnienia napisów i zabiegów impregnacyjnych. Data powstania nagrobka - 1828r.

Drugi z nagrobków, to postument pochodzący z początków XX wieku. Nagrobek dzieci Stasia i Luci Kędzierskich to obiekt wolnostojący, złożony z figurki dziecka, wykonanej z wapienia pińczowskiego oraz cokołu w formie skałek z piaskowca rejonu kieleckiego, usytuowanego na piaskowcowej podstawie w formie stopnia.

Renowacje obu nagrobków była możliwa dzięki hojności osób odwiedzających radomską nekropolię w czasie naszych kwest - podkreśla Sławomir Adamiec. W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano blisko 40 tys. zł. To za te pieniądze odnowiono nagrobki. Prace konserwatorskie wymagały nie tylko dużego zaangażowania środków społecznych, ale i specjalistycznej wiedzy konserwatorskiej i historycznej oraz uzgodnień z zarządcą cmentarza, biurem konserwatora zabytków i wykonawcą. -Wszystkim bardzo dziękujemy - mówi Sławomir Adamiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie