Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Historyczna siedziba Fabryki Broni odzyska dawny blask dzięki ogólnopolskiemu programowi Fabryka

jp
Szefowie Agencji Rozwoju Przemysłu w towarzystwie przedstawicieli firmy Grafit Architekci chwilę po podpisaniu umowy.
Szefowie Agencji Rozwoju Przemysłu w towarzystwie przedstawicieli firmy Grafit Architekci chwilę po podpisaniu umowy. ARP
Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę z firmą Grafit Architekci na wykonanie koncepcji projektowej budynku dawnej Fabryki Broni w Radomiu. Wzniesiony w 1925 roku budynek ma odzyskać swój dawny blask. Rewitalizacja radomskiego obiektu to pierwszy etap realizacji ogólnopolskiego Programu Fabryka.

Realizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu Program Fabryka ma na celu zapewnienie warunków rozwoju dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Radom na początek

W ramach programu mają powstawać nowe budynki w ośmiu wybranych lokalizacjach. Wyjątek stanowi Radom, gdzie program został zainagurowany nie budową obiektu, a rewitalizacją budynku po dawnej Fabryce Broni - od której otrzymał nazwę cały program. Koncepcja wraz z programem funkcjonalno-użytkowym obejmie zagospodarowanie nieruchomości o powierzchni 17.965 metrów kwadratowych przy ulicy Przemysłowej w Radomiu. Jej realizacja jest przewidziana na przełom października i listopada tego roku.

Rewitalizacja dawnej fabryki broni jest projektem pilotażowym. W dalszej perspektywie Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza zbudować nowoczesną infrastrukturę biurową, która przyczyni się do powstawania w średnich miastach centrów usług biznesowych oraz stworzy warunki do rozwoju firm, głównie z obszaru nowych technologii.

Historyczne walory

- Projekt modernizacji Fabryki Broni to duże wyzwanie, które wynika z historycznej wartości budynku i jego ważnej roli w krajobrazie Radomia. Chcemy, żeby ta ikona Centralnego Okręgu Przemysłowego odzyskała dawny blask i pełniła ważną funkcję w rozwoju biznesowym i społecznym Radomia. Stąd pomysł na utworzenie nowoczesnego centrum biurowo-usługowego, oczywiście z zachowaniem historycznych i architektonicznych walorów obiektu. Dla ARP, która zarządza radomską strefą ekonomiczną jest to ważny pilotażowy program, z którego mamy zamiar wyciągnąć jak najwięcej wniosków i wykorzystać je przy okazji planowania budowy obiektów w kolejnych miastach - powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Inwestycja w Fabryce Broni w Radomiu ma nadać budynkowi nową funkcję gospodarczą, odpowiadającą potrzebom sektora nowoczesnych usług biznesowych: parter zostanie przeznaczony na usługi, natomiast pozostała część ma być zagospodarowana na powierzchnie biurowe. Przed wykonawcą stoi ważne zadanie - projekt musi uwzględnić historyczne znaczenie budynku i jego symbolikę dla Radomia. Inwestycja w Fabryce Broni w Radomiu ma nadać budynkowi nową funkcję gospodarczą, odpowiadającą potrzebom sektora nowoczesnych usług biznesowych: parter zostanie przeznaczony na usługi, natomiast pozostała część ma być zagospodarowana na powierzchnie biurowe.

Wizytówka Radomia

Główny budynek fabryki ma swoją długą i burzliwą historię. Obiekt powstał w 1925 roku. Obok zbudowano także kotłownię i polerownię, strzelnicę, studnię artezyjską, wieżę ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnię i magazyn objętościowy. W 1927 roku fabryka zakończyła budowę większości obiektów. 22 kwietnia, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, zakład otrzymał nazwę Fabryka Broni i przeszedł pod zarząd Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. W roku 1935 w fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS.

Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tysięcy sztuk tej broni. Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik imienia generała „Waltera”. W 2000 roku sąd ogłosił bankructwo firmy. Tradycje przedsiębiorstwa kontynuowała nowa spółka Fabryka Broni „Łucznik”, która z kolei w 2014 roku przeniosła się do nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Od tej pory nieremontowany od lat budynek nie jest wykorzystywany. Choć obiekt wygląda na dość zniszczony ma bardzo solidną konstrukcję. Przez lata mówiono, że został tak zaprojektowany i zbudowany z bardzo dobrych materiałów, że może przetrwać potężne bombardowania, choć zapewne w takim przypadku nie zachowałaby się żadna szyba.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie