Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Historyczna siedziba Fabryki Broni odzyska dawny blask. Zostanie odrestaurowana

Janusz Petz
W ostatnich latach było wiele koncepcji zagospodarowania historycznej siedziby Fabryki Broni, wygrał pomysł biurowca.
W ostatnich latach było wiele koncepcji zagospodarowania historycznej siedziby Fabryki Broni, wygrał pomysł biurowca. Tadeusz Klocek
Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza odrestaurować główny budynek Fabryki Broni w Radomiu. Wstępna koncepcja zakłada przystosowanie budynku do funkcji biurowych.

O nowej koncepcji zagospodarowania nieużytkowanego od kilku lat budynku mówili w Radomiu szefowie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Potencjał miasta

- Radom to miasto z dużym potencjałem z coraz lepszym połączeniem kolejowym i drogowym. Zaczynamy w tym roku przygotowanie koncepcji adaptacji budynku starego budynku „Łucznika”. Widzimy w mieście deficyt przestrzeni biurowych. To jest też czynnik rozwoju. Najpierw zrobimy analizę, aby przekonać się, że budynek jest w stanie być w ten sposób przebudowany i wykorzystany. Przygotujemy koncepcję architektoniczną. Jeśli analizy przejdą pomyślnie, przejdziemy do fazy inwestycyjnej - powiedział Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Potrzebne jest nowe podejście i działania służące rekonstrukcji, odbudowie i nadaniu nowych funkcji starej Fabryce Broni w Radomiu. Uważamy, że 200-tysięczne miasto jakim jest Radom ma bardzo duży potencjał w rozwijaniu nowych form działalności, nie tylko tradycyjnego przemysłu, logistyki, ale także biznesu, informatyki i wszystkiego co jest związane z nowymi technologiami i zapewni rozwój miastu i zatrzyma talenty nowych ludzi w mieści, zniechęci ich do codziennego dojeżdżania do Warszawy - powiedział z kolei Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jedna z wizytówek miasta

Główny budynek fabryki ma swoją długą i burzliwą historię. Obiekt powstał w 1925 roku. Obok zbudowano także kotłownię i polerownię, strzelnicę, studnię artezyjską, wieżę ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnię i magazyn objętościowy. W 1927 roku fabryka zakończyła budowę większości obiektów. 22 kwietnia, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, zakład otrzymał nazwę Fabryka Broni i przeszedł pod zarząd Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS.

Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tysięcy sztuk tej broni. Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik imienia generała „Waltera”. W 2000 roku sąd ogłosił bankructwo firmy. Tradycje przedsiębiorstwa kontynuowała nowa spółka Fabryka Broni „Łucznik”, która z kolei w 2014 roku przeniosła się do nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Od tej pory nieremontowany od lat budynek nie jest wykorzystywany. Choć obiekt wygląda na dość zniszczony ma bardzo solidną konstrukcję. Przez lata mówiono, że został tak zaprojektowany i zbudowany z bardzo dobrych materiałów, że może przetrwać potężne bombardowania, choć zapewne w takim przypadku nie zachowałaby się żadna szyba.
Było kilka koncepcji wykorzystania budynku. Pojawił się pomysł organizacji w nim Muzeum Historii Przemysłu Radomskiego, a potem zaadoptowaniu go na siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a lbo wykorzystaniu obiektu na Park Naukowo - Technologiczny. Budynek w końcu przejęło radomskie Centrum Innowacji i Technologii. Obiekt wystawiono na sprzedaż za 7,5 miliona złotych, ale nikt się nie zgłosił do przetargu. Trzypiętrowy budynek ma powierzchnię blisko 25 tysięcy metrów kwadratowych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie