MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Krewkarta - dokument, który może uratować życie. Wydaje ją Mazowiecki Szpital Specjalistyczny

Izabela Kozakiewicz
-Karta krwi może uratować życie pacjenta w nagłych wypadkach - mówi Brygida Bek, kierownik laboratorium szpitala na Józefowie.
-Karta krwi może uratować życie pacjenta w nagłych wypadkach - mówi Brygida Bek, kierownik laboratorium szpitala na Józefowie. Tadeusz Klocek
Od stycznia laboratorium Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie wystawia tak zwane krewkarty. To indywidualny dokument, który identyfikuje grupę krwi. To ważne zwłaszcza w nagłych wypadkach, kiedy lekarz decyduje o transfuzji.

Szybszy ratunek

- Ta karta jest, jak dowód osobisty i z dowodem trzeba ją nosić - mówi Brygida Bek, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie. - Jest przydatna zwłaszcza w stanach zagrożenia życia lub zdrowia, kiedy występuje obfite krwawienie i musimy natychmiast podać krew. Lekarz nie musi już czekać na wynik oznaczenia grupy krwi. Możemy od razu dobrać odpowiednia donację i rozpocząć toczenie.

Jak wyjaśnia Brygida Bek zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ministra zdrowia przed toczeniem krwi każdy pacjent musi mieć wydany tak zwany wiarygodny wynik, do tego potrzebne jest podwójne badanie z dwóch oddzielnych pobrań. - Krewkarta zabezpiecza nas i te badania nie muszą być wykonywane w przypadku pacjentów, którzy mają krew kartę. To oszczędza czas przed podjęciem leczenia.

Dwa badania

Aby mieć krew kartę należy zgłosić się do laboratorium szpitala na Józefowie. Za wydanie karty krwi trzeba zapłacić. - Jeżeli nie mamy żadnego wyniku w tym samym dniu pobieramy dwie próbki oznaczamy grupę krwi. Jeśli mamy już jeden wynik zgłaszamy się na jedno jedno badanie. Pełne badanie i wydanie karty to koszt 50 złotych. Gdybyśmy robili pobrania na raty, jednego dnia jedno, za jakiś czas drugie to za każde z badań zapłacimy 30 złotych plus wydruk karty 10 złotych - wylicza Brygida Bek. - Jeżeli mamy dwa wyniki to zapłacimy tylko 10 złotych za wydruk karty. Przy czym my prosimy, żeby przynajmniej jedno z oznaczeń było wykonane w naszym laboratorium.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza 11-tka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie

Zobacz piękne piłkarki na pięknych zdjęciach

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Radom. Krewkarta - dokument, który może uratować życie. Wydaje ją Mazowiecki Szpital Specjalistyczny - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie