Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. „Kwartet Beethovena” - fabularny film przygotowywany przez Resursę Obywatelską uzyskał wsparcie Fundacji PZU

Barbara Koś
Błażej Radecki - jako Waldemar i Jerzy Walczak jako Paweł Giser.
Błażej Radecki - jako Waldemar i Jerzy Walczak jako Paweł Giser. materiały Resursy
„Kwartet Beethovena” - fabularny film o Radomiu w czasach II wojny światowej przygotowywany przez Resursę Obywatelską uzyskał wsparcie Fundacji PZU. Dzięki temu premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.

- To absolutnie niezwykła historia. Fundacja PZU także uznała, że należy ją opowiedzieć w filmie i w ten sposób postarać się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Ogromnie się cieszymy, że dzięki pomocy Fundacji będziemy mogli ją niebawem opowiedzieć - mówi Renata Metzger dyrektor Resursy Obywatelskiej.

O czym jest film?

II wojna światowa, napad Niemiec na Polskę, szerzące się niemieckie okrucieństwo, mordy na Polkach, zagłada Żydów... W tej pełnej grozy i śmierci rzeczywistości, człowieczeństwo może ocalić sztuka. Grupka radomskich nastolatków przedziera się więc regularnie do getta, gdzie przebywa najlepszy w mieście nauczyciel muzyki, Paweł Giser.

Młodzi uczą się u wybitnego mistrza, szmuglując jednocześnie do getta żywność i lekarstwa. Zaczarowany świat muzyki daje nadzieję na normalność, na pokonanie wroga, na nowe, lepsze życie. Marzenia zdają się zwyciężać strach i śmierć…

Niestety, wkrótce po wspólnym koncercie w getcie żydowskich muzyków i polskich nastolatków, hitlerowcy likwidują getto. Giser ginie. To streszczenie fabuły. Ale oprócz niezwykłej historii niecodzienne są już nawet same okoliczności w jakiej doszło do jej spisania.

Spotkali się po wojnie

- Wiele lat po wojnie, przypadkowo spotkali się, nie znając się wcześniej, dwaj radomianie: Waldemar Nowakowski i Salomon Birenbaum, wtedy już mieszkaniec Stanów Zjednoczonych - opowiada Renata Metzger. - Zaczęli rozmawiać o rodzinnym mieście, szukać wspólnych znajomych i okazało się, że obaj uczyli się gry na skrzypcach. Birenbaum - przed 1939 rokiem, zanim z radomskiego getta trafił do Auschwitz, a Nowakowski podczas okupacji. Historia nauki w getcie wydała się Birenbaumowi tak ciekawa, że poradził Nowakowskiemu, by ten ją spisał.

Wspomnienia, w ramach specjalnego numeru kwartalnika Radomskiego Towarzystwa Naukowego ukazały się kilka lat temu. Promocja wydawnictwa, w obecności Waldemara Nowakowskiego, odbyła się podczas organizowanych przez Resursę Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”.

- Już wtedy wiedzieliśmy, że to doskonała opowieść na scenariusz - dodaje dyrektorka Resursy.

Najpierw Teatr Resursa przygotował na podstawie „Kwartetu Beethovena spektakl teatralny. Grany był on m.in. w plenerze, na Gliniacach, w pobliżu gdzie w getcie został uwięziony Giser. Przedstawienie odbywało się w ramach uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji radomskiego getta. Widział je też obecny wtedy w Radomiu Salomon Birenbaum.

- Teraz, dzięki wsparciu Fundacji PZU powstaje film fabularny. Cieszymy się, że Fundacja PZU doceniła nasz projekt. Premiera jeszcze w tym roku - mówi Renata Metzger.

Wystąpią amatorzy i zawodowcy

Na ekranie zobaczmy i aktorów amatorów i studentów szkół aktorskich (Błażej Radecki - jako Waldemar) i zawodowych aktorów. W rolę charyzmatycznego nauczyciela muzyki, Pawła Gisera, wciela się Jerzy Walczak, aktor Teatru Żydowskiego. Na ekranie Walczaka można było m.in.,. zobaczyć w takich słynnych produkcjach jak: „Syn Szawła”, „W ciemności”, „Korczak” czy „Austeria”.

- Jerzy Walczak od razu zachwycił się historią opowiedzianą w „Kwartecie…”. Uznał, że należy ją opowiedzieć w filmie by dotrzeć do jak najszerszego grona widzów. Aktorowi z tak dużym doświadczeniem, występującym wcześniej u renomowanych reżyserów, w dużych produkcjach, w żaden sposób nie przeszkadzało tez to, że tym razem wystąpi w produkcji radomskiego ośrodka kultury - podkreśla Renata Metzger.

Za scenariusz i reżyserię odpowiadają: Piotr Buczak i Damian Drabik. Zdjęcia kręcono już w skansenie i na ulicach miasta. Wkrótce kolejne sceny. Film będzie posiadł także angielską wersję językową.

Resursa Obywatelska serdecznie dziękuje wszystkim, którzy dotychczas okazali placówce pomoc przy realizacji obrazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie