Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Łaźnia zaprosiła na spotkanie z Julią Schewalie z Niemiec tworzącą aktualnie w Orońsku

Barbara Koś
Julia Schewalie pokazała swoje obrazy powstałe w Orońsku.
Julia Schewalie pokazała swoje obrazy powstałe w Orońsku. Barbara Koś
Galeria Łaźnia wspólnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprosiły w środę na spotkanie z Julią Schewalie, artystka niemiecką, realizującą aktualnie swój nowy projekt artystyczny w Centrum Rzeźby Polskiej.

Julia Schewalie urodzona w 1988 roku w mieście Pawłodar w Kazachstanie, to młoda, interdyscyplinarna artystka mieszkająca i pracująca na co dzień w Niemczech. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Teraz przebywa na dwumiesięcznym pobycie twórczym w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku organizowanym w porozumieniu z Okręgiem Górnej Bawarii i Europejskim Domem Kultury w Schafhof.

Spotkanie z artystką prowadziła Weronika Elertowska, pełniąca jednocześnie funkcję tłumacza. Zanim jeszcze Julia zaprezentowała swoje prace powstałe w Orońsku, opowiadała o swoim warsztacie pracy pokazując je na ekranie.

Jak podkreśliła artystka, w jej twórczości najważniejsze jest światło. Pracuje z materiałami takimi jak nylon, szkło akrylowe, cekiny, PCV, drewno i nieustannie poszukuje nowych rozwiązań.

Prezentowała, na przykład, obrazy omotane szczelnie nylonową żyłką wędkarską. Kilka można było obejrzeć na miejscu. W zasadzie są one czarne. Ale jeśli zawiesić je na tle błękitnego nieba lub wśród innych, barwnych, obrazów, nabierają zupełnie innego koloru.
Do tego cyklu użyła aż pięciu kilometrów żyłki!

Do innego cyklu obrazów tonących w czerni zużyła 40 tysięcy cekinów. Tu również w odpowiednim otoczeniu następował efekt świetlny.
- Czerń zawiera wtedy moc kolorów - podkreślała artystka.
Inna jej praca to olbrzymia kula z lateksu, która opalizuje.

W Orońsku powstaje cykl „rzeźbionych obrazów”. Układa prostopadłościenne płytki cięte z drewna palonego ogniem. Zwęglone klocki o ostrych kantach i delikatnie połyskującej, słojowatej powierzchni zestawione w większe kompozycje odbijają światło nadając pracom wyjątkową dynamikę.

Swoją twórczość opiera przede wszystkim na balansowaniu pomiędzy pojęciem konstrukcji i dekonstruowania obrazu.

W roku 2018 otrzymała nagrodę od Kunstverein Aichach - Kunst-Förderpreis, a jej prace zostały zakupione do kolekcji Bayrische Staatsgemäldesammlung obejmującej malarstwo, rzeźbę, grafiki, fotografie, sztukę wideo i instalacje.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie