MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Licealiści z Baczyńskiego uczyli się, jak ratować życie

Antoni Sokołowski
Podczas pokazów w VII Liceum Ogólnokształcącym uczniowie dowiedzieli się, jak można uratować życie w razie wypadku.
Podczas pokazów w VII Liceum Ogólnokształcącym uczniowie dowiedzieli się, jak można uratować życie w razie wypadku.
Co zrobić, gdy ktoś ma zawał. lub złamie nogę, jak nieść pomoc, zanim zjawi się lekarz - tego dowiedzieli sie uczniowie w VII Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu.

Przez cały dzień w liceum odbywały się pokazy i specjalne lekcje, a wszysto to w ramach Dnia Ratownictwa Medycznego i Dawców Szpiku.

- Dzień Ratownictwa Medycznego oraz Dzień Dawców Szpiku, to świetna okazja, by poświęcić chwilę uwagi pracy ratowników oraz ludzi, którzy ratują ludzi w potrzebie. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jaka ciąży na nich odpowiedzialność - powiedziała Dorota Hebdzyńska, jedna z koordynatorek akcji w VII Liceum Ogólnokształcącym imienia K.K. Baczyńskiego w Radomiu.

Święto Ratownictwa zapoczątkowane zostało równe 10 lat temu. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Dawców Szpiku. To święto jest okazją do uhonorowania bohaterów, czyli ludzi, którzy oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę drugiej osobie na powrót do zdrowia. Dawcy szpiku zapisani do bazy danych czekają czasem długie lata aż dowiedzą się, że nadszedł czas, kiedy mogą uratować czyjeś życie. W Polsce obchodzone jest od 2002 roku.

W liceum zjawili się goście - przedstawiciele Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Byli to: prezes Andrzej Grabkowski, oraz ratownicy medyczni - Szymon Warmiak i Patryk Wiśniewski. Uczniom zaprezentowali najważniejsze czynności podejmowane podczas ratowania życia. Podczas ćwiczeń zaprezentowali też, na co zwrócić szczególna uwagę, jaką kolejność działań należy zastosować, by najskuteczniej pomóc osobie poszkodowanej.

Dzień Ratownictwa Medycznego oraz Dzień Dawców Szpiku w VII LO przygotowali uczniowie klas: I C, II C oraz III C pod opieką: Doroty Hebdzyńskiej, Doroty Wróbel i Magdaleny Starzyńskiej.

Zobacz także: Bicie rekordu w pierwszej pomocy w PSP33 w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie