Radom. Linia numer 25 nie pojedzie przez Prędocinek. Mieszkańcy nie chcą tej zmiany i podpisują internetową petycję

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Katarzyna (z lewej) i Kamil zauważają, że osoby niepełnosprawne nie dojadą bezpośrednio do ważnych dla siebie miejsc. tadeusz klocek
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji od 1 maja zmieni trasę linii numer 25 i wycofuje ją z Prędocinka i Borek. Tymczasem część mieszkańców tych dzielnic jest zaskoczona i nie zgadza się z takim stanem rzeczy. Powstała nawet internetowa petycja.

Autobusy miejskie linii numer 25 kursują z Prędocinka na Potkanów. Jeżdżą między innymi przez Borki, Ustronie, czy Młodzianów. Od 1 maja Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji planuje wprowadzić korekty.

Na wniosek mieszkańców Młodzianowa

- W związku z koniecznością poprawy obsługi komunikacją miejską Żakowic, Młodzianowa i Wacyna ulegnie korekcie linia numer 25. Pojedzie przez Młodzianów i Śródmieście na Wacyn - tłumaczy Dawid Puton, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

O taką zmianę mieli wnioskować mieszkańcy zachodniej części Młodzianowa, czyli obszaru pomiędzy ulicą Wiejską a torami. Pomiędzy Żakowicami, a Ustroniem 25 ma kursować w obu kierunkach ulicami Wjazdową, Gajową i Południową. Ma to zapewnić lepszą obsługę tej części dzielnicy, do której dotychczas autobusy nie dojeżdżały.

Linia ma zostać poprowadzona przez dworzec PKP, Śródmieście i Zamłynie do pętli przy Radomskim Centrum Onkologii, gdzie pracownicy i pacjenci wnioskowali o większą liczbę kursów niż dotychczas. Miejski Zarząd argumentuje tę zmianę też tym, że poprawi to dojazd uczniom szkoły agrotechnicznej. Jako jedną z zalet tej zmiany, MZDiK podaje skrócenie średniego czasu przejazdu z Południa na Ustronie aż o połowę.

Jest petycja

Na Facebooku powstało wydarzenie „NIE dla wycofania linii 25 z OS. Prędocinek”. Mieszkańcy tego osiedla podpisują się pod internetową petycją. Dotychczas zebrali oni ponad 200 podpisów.

W petycji możemy przeczytać: „W naszej opinii taka zmiana jest nie do przyjęcia. Już po raz kolejny zarząd wycofuje z dzielnic takich jak Prędocinek, czy Borki autobusy. Po planowanej zmianie autobus tej linii nie będzie już dojeżdżać do Borek i do Prędocinka. Warto dodać, że na Prędocinku znajdują się dwie duże szkoły: Szkoła Specjalna (PSP numerr 12) i Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich, do których codziennie dojeżdżają setki uczniów. Linia 25 od zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem między innymi dzięki temu, że jej trasa łączy bezpośrednio Prędocinek z Borkami oraz z Południem, ale także dlatego, że autobus nie wjeżdża do centrum miasta, co powoduje że jest punktualny i szybki. Duże zainteresowanie wynika również z faktu że przejeżdża ona obok sklepu E’Leclerc do którego przyjeżdża wiele mieszkańców różnych części Radomia. Linia 25 jeździ na trasie Prędocinek - Południe od 30 lat na niezmienionej trasie i zawsze była i jest oblegana przez pasażerów. Dlatego jako mieszkańcy korzystający z tego połączenia nie rozumiemy przyczyny zmiany trasy tej linii. Rozumiemy, że istnieje potrzeba zapewnienia innym nowym osiedlom komunikacji, jednakże nie zgadzamy się, aby odbywało się to naszym kosztem. W przypadku braku możliwości pozostawienia linii 25 w aktualnej wersji, domagamy się, aby została ona zastąpiona poprzez inną linie na przykład 11. Przedłużenie „11” do Prędocinka ulicami Rzeszowską, Wyścigową oraz Armii Krajowej do pętli Os. Pr-ędocinek, a także skorygowanie jej trasy poprzez poprowadzenie ulicami 1905 Roku (do Maratońskiej), Limanowskiego mogłoby w dużej części zastąpić linie 25 w miejscach, w których od maja przestanie ona kursować”.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO PETYCJI

https://www.petycjeonline.com/nie_dla_wycofania_linii_25_z_prdocinka_i_borek?fbclid=IwAR10M6y6CNHhQvU1Hni_zEB0oN0lvZPcs8BLgYcBg0Azulja_s3qWUrwNRw

W piątek pojechaliśmy na spotkanie z mieszkańcami Prędocinka. Pan Kamil i Pani Katarzyna zauważają, że to spory problem dla osób niepełnosprawnych. - Linia 25 nie dojedzie do Urzędu Skarbowego, czy cmentarza na Lima-nowskiego. Nie dojedziemy też do MOPS-u, a mieliśmy przystanek pod nosem - mówią nam. Według nich powinny odbyć się szerokie konsultacje społeczne, bo brak linii numer 25 będzie sporym problemem.

- Zdajemy sobie sprawę, że każda korekta trasy jakiejś linii wiąże się z niezadowoleniem części pasażerów, ale trzeba wziąć pod uwagę pogodzenie potrzeb różnych grup mieszkańców Radomia - kończy Dawid Puton. MZDiK zauważa też, że mieszkańcy Borek i Prędocinka dojadą komunikacją miejską do celu z przesiadką. Uprawnia do tego bilet godzinny.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xhdh
W dniu 23.04.2019 o 01:24, Janusz + napisał:

Drodzy państwo o co tu kopie kruszyć wszak dziś w dobie dojnej zmiany ,,madki,, jeżdżą taxi gdyż 500+ robotę robi.


Drodzy państwo o co tu kopie kruszyć wszak dziś w dobie dojnej zmiany ,,madki,, jeżdżą taxi gdyż 500+ robotę robi.

Ty pewnie nierobie stoisz pod zielonym markietiem i żebrzesz Pan da Pan da złotówkie na wino
D
Daniel

Bardzo dobra zmiana. Żeby jechać z os. młodzianów na os. południe to trzeba było rezerwować 30 minut a są to przecież sąsiadujące osiedla, szybciej było na pieszo. Bardzo dobry pomysł z nową trasą linii 25, popieram w 100 procentach.

U
Użytkownik 25

Cieszy mnie bardzo takie rozwiązanie. Wreszcie szybki przejazd ze szpitla w krychnowicach do dworca pkp i osiedla Ustronie. Bez bzdurnych okreznych przejazdow. Brawo

J
Janusz +

Drodzy państwo o co tu kopie kruszyć wszak dziś w dobie dojnej zmiany ,,madki,, jeżdżą taxi gdyż 500+ robotę robi.

G
Gość
W dniu 22.04.2019 o 21:42, pasażer napisał:

Pan rzecznik nie zna taryfy biletowej Zachęcają do korzystania z Karty Miejskiej i większość ludzi z takową jeździ ale na KM nie obowiązują bilety godzinne, więc jej posiadacze będą płacić za dwie przesiadki 4,80 a nie 3zł jak twierdzi pan Puton

 

Ale obowiązują na KM bilety okresowe na wszystkie, bądź wybrane linie umożliwiające podróżowanie nimi bez ograniczeń. Poza tym do MOPSu czy na cmentarz nie jeździ się codziennie, więc raz na jakiś czas można pojechać autobusem z przesiadką

p
pasażer

Pan rzecznik nie zna taryfy biletowej Zachęcają do korzystania z Karty Miejskiej i większość ludzi z takową jeździ ale na KM nie obowiązują bilety godzinne, więc jej posiadacze będą płacić za dwie przesiadki 4,80 a nie 3zł jak twierdzi pan Puton

k
kierowca
W dniu 22.04.2019 o 19:33, Edward napisał:

Linia22 którą jest nowa linia i ma trasę 10 min Z gołebiowa i jest tylko kilka razy w ciągu dnia to totalna porażka więc zamiast w nią ładować kasę to może wprowadzić trzeba takie zmiany co wy na to?

Było już pisane, że za linię 22 płaci gmina Jedlnia-Letnisko, więc miasto nie ładuje w nią żadnej kasy, bo to linia uruchomiona na wniosek gminy. Tyle mają kursów, za ile płacą miastu. A każda nowa linia sprawi, że trzeba będzie zabrać autobusy z innej, więc będą one jeździły jeszcze rzadziej niż teraz.

k
kierowca
W dniu 22.04.2019 o 21:11, Andrzej napisał:

trzeba tworzyc nowe linie Radom jet jedynym miastem tej wielkosci co ma tak mało linii autobusowch np. kielce mają ich 75 a RADOM 26 WTYD

Policzyłeś tylko linie, czy też obejrzałeś ich rozkłady? Co z tego, że jest 75 linii, skoro większość z nich jeździ np. co 2 godziny albo rzadziej. Są takie, co wykonują 3-4 kursy przez cały dzień. Chcesz tego samego bałaganu u nas? Może z Prędocinka odjeżdżać jeszcze 10 nowych linii, tylko autobusów nagle przez to nie przybędzie, więc te co są, będą jeździły dużo rzadziej. Jeśli chcesz mieć linię 25 co 120 minut w szczycie, to proszę bardzo.

a
admin

Tylko linia 27! 25 jedyne czego potrzebuje to zwiększenia częstotliwości kursowania. A Pan Rzecznik MZDiK to chyba niekoniecznie rozumie osoby starsze, z bagażami, co odliczać sobie mają czy nie przekroczyli godziny i gnać między przystankami.

A
Andrzej

trzeba tworzyc nowe linie Radom jet jedynym miastem tej wielkosci co ma tak mało linii autobusowch np. kielce mają ich 75 a RADOM 26 WTYD

P
Paweł

Lepiej utworzyć nową lnie 27

E
Edward

Rozumiem, obużenie mieszkańców Ustronia, ale w końcu jest jakieś normalne rozwiązanie, chorym rozwiązaniem byłoby przywracanie "11" przez Limanowskiego bo to znowu wydłuża jej trasę tak samo jak zamiast na Idalin, ma jechać na Predocinek. Może miasto powinno zostawić 25 na tej trasie jaka ma do tej pory A wprowadzić nową linię 27 na odcinku południe- ważny szpital. Linia22 którą jest nowa linia i ma trasę 10 min Z gołebiowa i jest tylko kilka razy w ciągu dnia to totalna porażka więc zamiast w nią ładować kasę to może wprowadzić trzeba takie zmiany co wy na to?

m
mieszkaniec Borek

Dobrym rozwiązaniem byłoby przywrócenie (jak przed laty) trasy linii nr 11 przez ul. Limanowskiego - Borki (koło kościoła) - ul. 1905 Roku.

E
Ewa

Jedyny autobus z Prędocinka dojeżdżający do Urzędu Skarbowego i w pobliże cmentarza.

J
Julia

Długo oczekiwana zmiana. Super

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3