Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom ma już budżet na 2021 rok. Miasto ma do wydania około 1,4 miliarda złotych. Na co przeznaczy te pieniądze?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Archiwum Echa Dnia
Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej Rada Miejska uchwalili budżet Radomia na przyszły rok. Prawo i Sprawiedliwość najpierw wprowadziło do projektu część swoich poprawek, a kiedy przyszło do decydowania o uchwale rajcy tego klubu wstrzymali się od głosu.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Sesja budżetowa, jedna z najważniejszych w roku, odbyła się w trybie zdalnym, to przez pandemię koronawirusa. Radni obradowali w poniedziałek 14 grudnia. Dochody budżetu mają wynieść ponad 1,3 miliarda złotych. Wydatki zaś około 1,4 miliarda złotych. Na inwestycje zarezerwowano 134 miliony złotych. W większości te pieniądze poszłyby na już rozpoczęte zadania. Wśród nowych są między innymi budowa żłobka, czy stworzenie nowego przedszkola.

Nowe zadania w budżecie

W tym roku wyjątkowo budżet został uchwalony już podczas pierwszej sesji. Przypomnijmy, w ostatnich latach radni Prawa i Sprawiedliwości odrzucali projekt i uchwała, po zmianach była przyjmowana dopiero w nowym roku. To nie znaczy, że obyło się bez dyskusji, czy sporów, także politycznych.

Do projektu budżetu, jeszcze przed sesją poprawki zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości, ale też Koalicji Obywatelskiej. Część z nich prezydent Radosław Witkowski wprowadził tak zwaną autopoprawką. I tak w budżecie jest między innymi około 3,5 miliona złotych na radomski program dróg lokalnych, jak chcieli radni PiS, czy około 600 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji przebudowy układu komunikacyjnego na Gołębiowie, chodzi między innymi o przebudowę ulicy Zbrowskiego. Zapisano też pieniądze na przygotowania do uruchomienia hospicjum, które miałaby mieścić się przy ulicy Giserskiej, po oddziale rehabilitacji.

- Nie mam możliwości, aby w autopoprawce zawrzeć wszystkie poprawki zgłoszone przez kluby. Sami musieliśmy mocno ograniczyć ilość zadań - mówił Radosław Witkowski.

I tłumaczył, że przez pandemie koronawirusa wpływy do budżetu są mocno ograniczone, według szacunków będą mniejsze o około 40 milionów w stosunku do tego, co mogłoby wpłynąć do kasy miasta w normalnej sytuacji gospodarczej. To zresztą oznacza też cięcia wydatków, zarówno w Urzędzie Miejskim, jak i wszystkich podległych jednostkach. Jak mówił Sławomir Szlachetka średnio o 3 procent, choć niektórzy będą musieli ograniczyć wydatki o siedem, dziewięć procent w stosunku do tych z ubiegłego roku.

Poprawiali plan na przyszły rok

Argumenty nie przekonały radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy już podczas posiedzenia zgłosili kolejne poprawki. Przede wszystkim zaproponowali, żeby 300 tysięcy złotych zapisać na podwyżki dla pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i domów pomocy społecznej oraz 250 tysięcy złotych dołożyć do dróg wykonywanych w ramach tak zwanych czynów społecznych. Na te zadania zabrali pieniądze między innymi z działu promocji miasta i z zadania polegającego na budowie nowej strony internetowej miasta, czy utrzymania przystanków miejskich.

- Proponuję, żebyśmy do podwyżek wrócili w ciągu roku. Jeśli te 300 tysięcy złotych, które proponuje PiS, podzielimy przez wszystkich pracowników to te podwyżki w ciągu roku będą śmieszne - mówiła Magdalena Lasota z Koalicji Obywatelskiej.

- Też jestem zwolennikiem remontowania dróg, ale wrócimy do tego tematu, kiedy będą oszczędności z przetargów na inne zadania. Zostawcie państwo przynajmniej część pieniędzy na promocję. One nie są potrzebne na to, żebym częściej występował w telewizji, a na zakup na przykład medali okolicznościowych, czy wydatki reprezentacyjne - wyjaśniał Radosław Witkowski. - Pozwólcie też zbudować nową stronę miasta. ta, która mamy jest przestarzała, a teraz kiedy namawiamy mieszkańców, żeby większość spraw załatwiali on-line to taka strona musi być funkcjonalna - przekonywał.

Sporo miejsca radni poświęcili też zadłużeniu miasta. PiS wypominał, że Radosław Witkowski zadłuża miasto, a na sama obsługę długu miasto musi wydać kilkanaście milionów złotych. Sławomir Szlachetka przypomniał, że teraz spłacamy jeszcze długi także z 2010, 2011 roku. Przypomnijmy, wtedy w Radomiu rządził prezydent z Prawa i Sprawiedliwości.

Radni Prawa i Sprawiedliwości ostatecznie wprowadzili swoje poprawki, mają w radzie większość. Później już w czasie głosowania nad całą uchwałą budżetową wstrzymali się od głosu. Za było 12 radnych z Koalicji Obywatelskiej oraz Kazimierz Woźniak, radny niezależny.

Co zbuduje miasto w 2021 roku?

Jak już pisaliśmy w załączniku inwestycyjnym budżetu Radomia na 2021 roku znalazły się pieniądze między innymi na: kontynuację budowy trasy N-S, przebudowę ulicy Marii Fołtyn, przebudowę gimnazjum przy ulicy Kujawskiej na potrzeby przedszkola, rozbudowę ulicy Szydłowieckiej, opłatę faktur za budowę centrum rehabilitacji przy ulicy Narutowicza wraz z wyposażeniem budynku, dokończenie budowy sali gimnastycznej przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 31, przebudowę oddziałów i zakup sprzętu dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz budowę żłobka przy ulicy Batalionów Chłopskich.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie