Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Nie będzie zwężenia Narutowicza. Pierwszy budżetowy kompromis w radomskiej Radzie Miejskiej

ik
ilustracja
ilustracja
Radni uchwalili tak zwane wydatki niewygasające, czyli takie których z różnych powodów nie udało się zakończyć już rozliczyć w kończącym się roku.

Nadzwyczajna sesja radomskiej Rady Miejskiej odbyła się w piątek. O jej zwołanie poprosił prezydent Radomia Radosław Witkowski. Potrzebował zgody radnych na to, aby pieniądze zarezerwowane na konkretne inwestycje w tegorocznym budżecie Radomia wydać w 2018 rok. To tak zwane wydatki niewygasające.

Na liście tych inwestycji jest 11 pozycji. W sumie wartość zadań jest wyliczona na ponad 3,6 miliona złotych. Wszystkie zadania mają być zrealizowane do 31 marca 2018 roku.

Znalazła się tam między innymi budowa mostu na ulicy Owalnej. Prace już trwają. Jest tam też rewitalizacja kamienicy Deskurów w Rynku, czy realizacja rzeźby Witolda Gombrowicza, która ma stanąć na placu Konstytucji 3 Maja. Ale także odwodnienie ulic Kędzierskiego i Zwolińskiego, przebudowa infrastruktury technicznej dla terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej, opracowanie dokumentacji projektowej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej numer 32 oraz budowa ścieżek rowerowych na Gołębiowie i Glinicach z budżetu obywatelskiego.

Na liście było również budzące największe kontrowersje zadanie „Projektowanie dróg i realizacja robót w porozumieniu z Wodociągami Miejskimi ulic Narutowicza, Traugutta, Sienkiewicza, Piłsudskiego, 25 Czerwca, Zbrowskiego”.
Miasto planowało zwężenie fragmentu ulicy Narutowicza. Przeprowadzono w tej sprawie konsultacje, większość uczestników poparła ten pomysł. Ale sprzeciwiły się między innymi straż pożarna, czy niektóre organizacje. Przeciw jest też spora grupa radnych. Warto zaznaczyć, że konsultacjach uczestniczyło ... około 40 osób.

Większość miejskich radnych zapowiedziała, że jeśli prezydent z pomysłu zwężenia ulicy Narutowicza się nie wycofa to nie poprą uchwały. To oznaczałoby, że miasto nie mogłoby zapłacić wykonawcom za już rozpoczęte, a nawet zakończone, ale jeszcze nierozliczone inwestycje.

Radni przygotowali stanowisko w tej sprawie. Wyjaśniali w nim, że są przeciwni, bo między innymi podobne zwężanie ulic w poprzednich latach sprawiło więcej kłopotów niż korzyści. Pod pismem podpisało się 20 radnych, z Prawa i Sprawiedliwości, ale także Platformy Obywatelskiej, Radomian Razem i Wspólnoty Samorządowej. Podczas piątkowej sesji stanowisko zostało przegłosowane. Od głosu wstrzymała się Magdalena Lasota z Platformy, pozostali obecni na sali byli za.

- Państwa stanowisko jest dla mnie wiążące - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Po tej deklaracji Rada Miejska przegłosowała też uchwałę o wydatkach niewygasających.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie

Piękne piłkarki na zdjęciach. Zobacz wyjątkową sesję

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie