Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom nie ma żadnego wyrazistego symbolu

Zbigniew BĄK
- Jednym z najbardziej znanych zabytków Radomia jest gmach dawnej komisji województwa sandomierskiego, gdzie obecnie mieści się Urząd Miejski - pokazuje Marian Siwiec, miłośnik Radomia.
- Jednym z najbardziej znanych zabytków Radomia jest gmach dawnej komisji województwa sandomierskiego, gdzie obecnie mieści się Urząd Miejski - pokazuje Marian Siwiec, miłośnik Radomia. Marcin Skorupa
Mieszkańcy Radomia nie są zgodni, co jest symbolem miasta. Wymieniają bardzo różne zabytki, a nawet gwiazdy rocka lub wydarzenia typu Air Show.

Co ciekawe nikt z naszych rozmówców nie podał jako symbolu Radomirka, maskotki zaprojektowanej specjalnie do promocji miasta.

- Symbolem miasta powinno być przede wszystkim coś związanego z kulturą, bo tylko zdarzenia kulturalne skutecznie promują miasto - uważa Aleksander Sawicki ze Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. - Już niedługo jednym z najbardziej znanych symboli Radomia będzie pomnik Jana Kochanowskiego. Obecnie najpopularniejsze obiekty to ratusz według projektu Marconiego i Urząd Miejski zaprojektowany przez Corazziego. Poza tym znane zabytki, to kościół bernardynów, kościół świętej Trójcy i unikalny obiekt Resursy Obywatelskiej.
RYNEK I RATUSZ

- Jeśli chodzi o stary Radom, to symbolem powinno być Miasto Kazimierzowskie, a zwłaszcza rynek z ratuszem, pomnikiem legionisty i gmachem Kolegium Pijarów. Niestety na rynek mało, kto teraz zagląda. Dlatego bardziej znany stał się gmach Urzędu Miejskiego - ocenia Marian Siwiec, miłośnik Radomia.
- Jak zamykam oczy i myślę o Radomiu, to zawsze widzę widok w dół ulicy Żeromskiego z wylotem na ulicę Rwańską i wieżą kościoła farnego. Jednak ten piękny widok nie nadaje się na symbol miasta, bo symbol musi spełniać wiele innych elementów - dodaje Bożenna Popławska, wielka malarka Radomia, która od lat utrzymuje się z malowania pasteli z pejzażami miasta.

MOŻE POLITECHNIKA?

Waldemar Kordziński, dyrektor radomskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego uważa, że kiedyś najlepszymi symbolami miasta były wielkie zakłady pracy, Fabryka Broni Łucznik i Radoskór.

- Teraz fabryki straciły na znaczeniu, a symbolem edukacyjnego rozkwitu miasta stała się Politechnika Radomska - powiedział Waldemar Kordziński. - Jeśli chodzi o symbol graficzny Radomia, to kiedyś powiedziałbym, że najlepszym jest ratusz w rynku, ale teraz większość osób przyjeżdżających do Radomia zwraca uwagę częściej na katedrę, która ma już swoją historię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie