Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Nowa wystawa w Domach Gąski i Esterki Muzeum imienia Malczewskiego

Barbara Koś
Organizatorzy wystawy - Małgorzata Cieślak - Kopyt i Elżbieta Skubicha oraz profesor Dariusz Kupisz.
Organizatorzy wystawy - Małgorzata Cieślak - Kopyt i Elżbieta Skubicha oraz profesor Dariusz Kupisz. Barbara Koś
„Drewniane skarby archeologiczne świadectwem użytkowania drzew i krzewów w średniowiecznym gospodarstwie domowym” to nowa wystawa, którą od 1 grudnia można oglądać w domach Gąski i Esterki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

- Autorka wystawy Katarzyna Cywa, pracownik i doktorantka Zakładu Paleobotaniki Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie prezentuje wyniki badań średniowiecznych przedmiotów codziennego użytku z różnych części ziem polskich, w tym także z Radomia – mówią Małgorzata Cieślak Kopyt i Elżbieta Skubicha z działu archeologii radomskiego muzeum, kuratorki ekspozycji. W organizacji wystawy pomagał także Marek Słupek z działu przyrody muzeum.

Jest to, zdaniem, pań, barwna i niezwykle interesująca opowieść o tym jak nasi przodkowie potrafili wykorzystać zasoby środowiska, w którym żyli. Przynosi odpowiedź, jakie gatunki były powszechnie wykorzystywane przez średniowieczne rzemiosło ale także odpowiada- dlaczego. Pojawiają się także informacje dotyczące wierzeń związanych z rolą poszczególnych drzew ze sferą kultury duchowej.

Wystawę wzbogacają zbiory Muzeum Malczewskiego i miasta Kozienice. Z Radomia pochodzą rzadko spotykane w wykopaliskach drewniane zabytki: przedmioty codziennego użytku, naczynia i narzędzia, pozyskane w czasie badań wykopaliskowych wczesnośredniowiecznego ośrodka osadniczego nad Mleczną i terenu Miasta Kazimierzowskiego.

Materiałem poglądowym są fragmenty drzew z widocznymi przekrojami pni, które wypożyczono z Izby Dydaktycznej Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie.

Ważnym elementem wystawy jest stanowisko z mikroskopem. Pod mikroskopem można bowiem samodzielnie obejrzeć preparaty tkanek drzew i gatunków reprezentowanych na wystawie.

W czasie trwania obecnej wystawy planowane jest spotkanie z Katarzyną Cywą: wykład z prezentacją multimedialną i zajęcia warsztatowe z mikroskopem.

Wystawa jest początkiem nowego cyklu muzeum: „Skarby i tajemnice Piotrówki”, na który złożą się spotkania z badaczami najstarszego Radomia i prezentacje wyników ich badań w postaci niewielkich wystaw. Partnerem projektu jest profesor, Dariusz Kupisz z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia.

Już 10 grudnia podczas „Niedzieli z archeologią” w Domach Gąski i Esterki archeolog opowie o cennej kolekcji drewnianych zabytków z osady nad Mleczną. Odbędą się też warsztaty archeologiczne oraz pokazy filmów archeologicznych.

Prezentowana obecnie wystawa powstała w ramach naukowego projektu „Środowisko i technologiczne uwarunkowania doboru surowca drzewnego w polskich grodach i ośrodkach wczesnomiejskich w średniowieczu – analiza ksylologiczna przedmiotów użytkowych finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Zobacz też: L. Balcerowicz: Zakaz handlu w niedzielę nie sprawi, że przybędzie ludzi w kościołach (TVN24/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie