Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Odsłonięcie tablicy poświęconej 100. rocznicy powstania Armii Ochotniczej w Rynku

bk
Generał Józef Haller, Generalny Inspektor Armii Ochotniczej.
Generał Józef Haller, Generalny Inspektor Armii Ochotniczej. Wikipedia
W piątek, 14 sierpnia, o godzinie 19,30, w siedzibie Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufiec Radom-Miasto w Ratuszu w Rynku, w 100 lecie powstania Armii Ochotniczej, nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej harcerzy biorących udział w bitwie 1920 roku "W hołdzie ochotnikom z Ziemi Radomskiej walczącym z bolszewikami".

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej upamiętni żołnierzy Armii Ochotniczej generała Józefa Hallera 1920 r. poprzez odsłonięcie tablic memoratywnych w miejscach komisji werbunkowych w 13 miejscowościach w Polsce – w tym także w Radomiu, gdzie upamiętnieni zostaną harcerze.

Oprócz odsłonięcia tablicy będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez IPN, specjalnie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, o wojnie polsko-bolszewickiej oraz obejrzeć trzecią część filmu „Radomianie dla Niepodległej - Na polu chwały 1920”.

Program:

14 sierpnia 2020
ul. Rynek 1, Radom (dziedziniec ratusza, siedziba Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufiec Radom-Miasto)

19.30 – Rozpoczęcie wydarzenia: przywitanie przybyłych, słowo o tablicach memoratywnych Armii Ochotniczej, rys historyczny wojny polsko-bolszewickiej. Nastepnie odsłonięcie tablicy: "W hołdzie ochotnikom z Ziemi Radomskiej, a wśród nich przeszło 600 druhom radomskiej chorągwi harcerzy oraz druhnom pogotowia wojennego harcerek, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia Ojczyzny stanęli w szeregach Wojska Polskiego i służb pomocniczych do walki z bolszewickim najazdem."

Ekspozycja wystawy IPN „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”.

Projekcja trzeciej części filmu „Radomianie dla Niepodległej - Na polu chwały 1920”. Reżyseria: Przemysław Bednarczyk.

Organizatorami uroczystości są Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Lublinie i Chorągiew Mazowiecka ZHP Hufiec Radom-Miasto.

Skąd wzięła się Armia Ochotnicza?

Katastrofalna sytuacja militarna na froncie polsko-bolszewickim, wywołana rozpoczętą w maju 1920 ofensywą Armii Czerwonej w kierunku Warszawy, doprowadziła do kryzysu politycznego, w wyniku którego 9 czerwca 1920 upadł Rząd Leopolda Skulskiego, a nowy gabinet Władysława Grabskiego powstał dopiero 23 czerwca 1920.

Na wniosek nowego premiera, motywowany grozą sytuacji i wynikającą z niej pilną potrzebą zmobilizowania wszystkich zasobów państwa, Sejm 1 lipca 1920 powołał Radę Obrony Państwa, której przewodniczył Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski.

Rada Obrony Państwa już w dniu swojego powołania podjęła na wniosek premiera decyzję o utworzeniu Armii Ochotniczej.

3 lipca 1920 Rada wydała odezwę do narodu: "Obywatele Rzeczypospolitej! Ojczyzna w potrzebie!", wzywającą wszystkich zdolnych do noszenia broni, by dobrowolnie zaciągali się w szeregi armii, stwierdzając, że za ojczyznę każdy w Polsce z własnej woli gotów złożyć krew i życie. W akcji mobilizującej społeczeństwo wzięły udział wszystkie, z wyjątkiem komunistów, ugrupowania polityczne.

8 lipca 1920 Minister Spraw Wojskowych, gen. por. Kazimierz Sosnkowski wydał rozkaz o utworzeniu z dniem 7 lipca 1920 Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej i mianowaniu gen. broni Józefa Hallera Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej.

Odzew społeczny na odezwę był niezwykle silny. W szeregi Armii zgłosiło się ponad 105 tysięcy ochotników.

Wśród ochotników Ziemi Radomskiej - jak głosi tablica - było przeszło 600 druhów radomskiej chorągwi harcerzy oraz druhen pogotowia wojennego harcerek, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia ojczyzny stanęli w szeregach Wojska Polskiego i służb pomocniczych do walki z bolszewickim najazdem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie