Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Pamiętamy o majorze Michale Osińskim ”Brzęku” - w czwartek msza w katedrze w jego intencji

Barbara Koś
Kwiaty można złożyć pod tablicą pamiątkową na budynku Rogatki w Radomiu przy ulicy Malczewskiego 20.
Kwiaty można złożyć pod tablicą pamiątkową na budynku Rogatki w Radomiu przy ulicy Malczewskiego 20. Barbara Koś
Na mszę świętą w intencji majora Michała Tadeusza „Brzęk” - Osińskiego i Zofii Osińskiej, działaczki niepodległościowej w organizacjach kobiecych, uczestniczki powstania warszawskiego, zapraszają w 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości oraz 126. rocznicę urodzin majora i w 35. rocznicę jego śmierci, przyjaciele i duchowi spadkobiercy.

Msza odbędzie się w czwartek, 27 września, o godzinie 18, w Katedrze NMP przy ulicy Sienkiewicza. Wcześniej można złożyć kwiaty na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Kwaterze Legionistów oraz pod tablicą pamiątkową na budynku Rogatki w Radomiu przy ulicy Malczewskiego 20.

Michał Tadeusz Osiński pseud. „Brzęk” (1892-1983) był legionistą, uczestnikiem marszu Pierwszej Kadrowej na Kielce. Będąc w 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich brał udział w bojach pod Nowym Korczynem, Laskami - Anielinem i Krzywopłotami. Przeszedł cały szlak bojowy kawalerii.W Radomiu włączył się w działania Polskiej Organizacji Wojskowej, wszedł do radomskiej organizacji Związku Pogotowia Wojskowego, uczestniczył w rozbrojeniu oddziałów austriackich, zajął się też formowaniem Samodzielnego Szwadronu Radomskiego.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej w czerwcu 1920 roku został ciężko ranny. W roku 1923 stworzył Oddział Związku Legionów Polskich.W roku 1923 stworzył w Radomiu oddział Związku Legionów Polskich i Obwód Radomski Związku Strzeleckiego, którym prezesował. Kierował też oddziałem Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny.

W 1924 roku był jednym z inicjatorów wzniesienia w Radomiu pomnika "Czynu Legionów"
6 sierpnia 1939 roku otrzymał awans na majora rezerwy. Walczył w we wrześniu 1939 roku i dostał się do niewoli niemieckiej.

Po wyzwoleniu powrócił do Radomia i włączył się aktywnie do działań społecznych. Stał się wkrótce jednym z najbardziej znanych radomskich działaczy regionalnych.

Zmarł 10 września 1983 roku jako ostatni żołnierz 1 Kompanii Kadrowej Legionów Polskich. Został pochowany z honorami wojskowymi w kwaterze legionistów na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie