Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Początek prac koncepcyjnych odbudowy zamku

Janusz Petz
Członkowie Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu z naukowcami, profesorami Andrzejem Kadłuczką i Marią Lewicką (na pierwszym planie z prawej).
Członkowie Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu z naukowcami, profesorami Andrzejem Kadłuczką i Marią Lewicką (na pierwszym planie z prawej). Jarosław Kowalik
Profesor Andrzej Kadłuczka z Politechniki Krakowskiej został szefem Rady Programowej Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Wraz z profesor Marią Lewicką, naukowcem z Politechniki Warszawskiej mają przygotować plan realizacji przedsięwzięcia.

Sentyment do Radomia

Profesor Andrzej Kadłuczka jest sentymentalnie związany z Radomiem od czasu, kiedy prowadzono prace konserwatorsko-rekonstrukcyjne kościoła świętego Wacława pod kierunkiem profesora Wiktora Zina. Wtedy jego najbliższym współpracownikiem był obecny profesor, a wówczas doktorant Andrzej Kadłuczka. Przy tej okazji poznawał Radom.

W Radzie Programowej Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, której przewodniczy Andrzej Kadłuczka, jest ponad sto osób, znanych w Radomiu postaci reprezentujących różne środowiska. W spotkaniu Kolegium uczestniczyła również profesor Maria Lewicka z Politechniki Warszawskiej, również związana z naszym miastem, rodzinnie, który to fakt nie był znany publicznie. - Oboje reprezentują ten kierunek w ochronie i odbudowie zabytków, który nas interesuje, czyli dbałość o jak najwierniejsze odtworzenie zamku - mówi Jarosław Kowalik z Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.

Plan przedsięwzięcia

Oboje zgodzili się przygotować tak zwaną mapę drogową dojścia do głównego celu, począwszy od wyświetlenia wyników obecnych badań archeologicznych, poprzez uszczegółowienie źródeł zewnętrznego dofinansowania z programów krajowych i europejskich, plan etapów projektowych, aż po zagospodarowanie odbudowanego obiektu, którego zarys wypracowało już Kolegium. Oboje dotychczas wielokrotnie i z sukcesami wykonywali i nadzorowali takie programy odnośnie różnych zabytkowych budowli.

W etapowym planie mają być też przygotowane koncepcje odbudowy zamku, które zostaną poddane konsultacjom naukowym, a następnie trafią do konsultacji z mieszkańcami Radomia.

Radomski Zamek był niegdyś rezydencją królewską a także siedzibą starostów i miejscem sejmów. Wniesiony około połowy XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, został spalony przez Szwedów. Po zamku pozostał do dziś Dom Wielki używany przez plebanię Fary.

Sprawdź pogodę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie