Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Podstrefa ekonomiczna w Radomiu znów urośnie. 50 milionów na inwestycje

Janusz Petz
Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczyła na rozwój podstrefy przemysłowej 50 milionów złotych.

Agencja Rozwoju Przemysłu zwiększa potencjał inwestycyjny Podstrefy Radom. Nowe projekty zakładają m.in. modernizację hali „Łucznik”, zakup od miasta działki „Wośniki” i wybudowanie na jej terenie nowoczesnych obiektów. Na ten cel Agencja planuje przeznaczyć prawie 50 milionów złotych. W konferencji poświęconej potencjałowi ekonomicznemu Radomia udział wziął wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, Marek Suski.

Ważny Radom

- Radom to miasto z bardzo dużym potencjałem rozwoju gospodarczego. Dużym, ale wciąż niewykorzystanym. To miasto, które za chwilę będzie miało bardzo dobrą komunikację drogową z Warszawą, będzie zmodernizowana linia kolejowa, lotnisko z dużym potencjałem rozwoju - powiedział podczas konferencji w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński. Zwrócił uwagę, że bardzo ważni są też ludzie. - Tu jest bardzo dużo ludzi chętnych do pracy, w mieście jest też bardzo dużo specjalistów w wybranych dziedzinach takich jak obróbka metali - powiedział Marcin Chludziński. Zwrócił uwagę, że Radom odpowiada w tej chwili na specyficzną potrzebę w jakiej znalazła się gospodarka w Polsce, czyli zainteresowania inwestorów zagranicznych przy dość niskim poziomie bezrobocia i związanym z tym brakiem ludzi do pracy w różnych dziedzinach.

Lobbing polityków

- Do tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju gospodarki niezbędne są inwestycje w infrastrukturę, a to się właśnie dzieje w przypadku Radomia - powiedział Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. Powiedział, że w tej chwili trwają rozmowy z dużymi inwestorami, być może niektórzy z nich zawitają do Radomia. Zapowiedział w najbliższym czasie będą kolejne dobre wiadomości dla Radomia, dotyczące między innymi radomskiego lotniska. Poseł Marek Suski zapowiedział, że będą poszukiwane kolejne tereny pod inwestycje w radomskiej podstrefie. Niewykluczone, że takie działki będzie można znaleźć w sąsiednich gminach takich jak gmina Jedlińsk i gmina Gózd. Marek Suski powiedział, że według zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego być może w Radomiu ulokowana będzie duża inwestycja zagraniczna. Stwierdził, że bardzo ważny jest rozwój radomskiej zbrojeniówki, w tym przede wszystkim utworzenie Centrum Innowacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Miliony na rozwój

Z 50 milionów złotych, które trafi do radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej około 20 milionów będzie przeznaczonych na przebudowę i modernizację hali produkcyjnej na Gołębiowie, która niegdyś służyła Zakładom Maszyn do Szycia „Łucznik”. W związku z tym do dyspozycji inwestorów będzie 27 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej bądź magazynowej. Niedługo rusza przetarg na wykonawcę robót. Część pieniędzy zostanie też przeznaczonych na wykup gruntów od miasta na terenie Wośników. Będzie budowany też kolejny obiekt przemysłowy na Wośnikach. Dzięki tym projektom w Radomiu ma się pojawić około 500 nowych miejsc pracy. Agencja Rozwoju Przemysłu liczy na to, że potencjalnych inwestorów zachęcą nie tylko zwolnienia podatkowe, ale też na przykład funkcjonowanie w Radomiu sieci podwykonawców z różnych branż.

Radomska podstrefa

Podstrefa Radom należy do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.
Na jej terenie działa ponad 40 przedsiębiorców w czterech rejonach inwestycyjnych (Radom, Wyszków, Pionki i Ożarów Mazowiecki), którzy zapewniają miejsca pracy dla 4,5 tysięcy osób. Do tej pory przedsiębiorcy zainwestowali w niej prawie 800 milionów złotych. Celem nowych projektów jest wykorzystanie ekonomicznego potencjału regionu i stworzenie inwestorom unikalnych warunków rozwoju w postaci dostępu do dużych, uzbrojonych terenów. Rejon inwestycyjny Podstrefy Radom cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, niemal trzy czwarte ze 128 hektarów jest już zagospodarowane, do dyspozycji inwestorów jest jeszcze 34 hektarów. W rtm roku w strefie tarnobrzeskiej zobowiązania inwestycyjne wyniosły 357,6 milionów złotych, istotnie przewyższając wartości z lat ubiegłych. W 2016 roku było to 206,9 milionów złotych, a w roku 2015 ponad 235 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie