Radom. Pogrzeb Leona Etwerta, prezesa radomskiego oddziału...

  Radom. Pogrzeb Leona Etwerta, prezesa radomskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Pułkownika Leona Etwerta żegnano w Kościele Garnizonowym w Radomiu w asyście żołnierzy z radomskiego garnizonu.
  1/5
  przejdź do galerii

  Pułkownika Leona Etwerta żegnano w Kościele Garnizonowym w Radomiu w asyście żołnierzy z radomskiego garnizonu.

  ©Joanna Gołąbek

  Rodzina, kombatanci, młodzież i przedstawiciele władz pożegnali w środę pułkownika Leona Etwerta, prezesa radomskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


  Wśród obecnych na mszy żałobnej w Kościele Garnizonowym w Radomiu byli między innymi marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, przedstawiciele wojska, organizacji kombatanckich, samorządowcy, uczniowie klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

  Pamięć o pułkowniku  Ksiądz kanonik Stanisław Sikorski w swojej homilii przywołał scenę z sienkiewiczowskiego „Pana Wołodyjowskiego”, gdy hetman Jan Sobieski zjawił się w kościele na uroczystości żałobnej po śmierci małego rycerza ze słynną kwestią: „Panie pułkowniku Wołodyjowski !
  Larum grają”. - Te słowa były dopasowane do podobnej uroczystości jaką mamy dziś. Mały rycerz nie chciał żyć, bo czuł się zdradzonym. Ci, którzy byli bliżej pana pułkownika wiedzą, że koniec jego życia też miał bardzo smutny epizod. Zdradzony być może też wcześniej odszedł niż planował. A tyle jeszcze miał do zrobienia. I pomnik, którego nie dokończył i uroczystości, które były zaplanowane, a także zgromadzenie wszystkich, którzy mieli mówić, że największą wartością tego świata jest Bóg, Honor i Ojczyzna - mówił podczas homilii Stanisław Sikorski.

  Człowiek niezwykły  Po mszy świętej głos zabrali przedstawiciele różnych instytucji. - Nie dane ci było doczekać pomnika, o który zabiegałeś. Dziękujemy ci za cały twój trud, działania i zaangażowanie - mówił żegnając zmarłego Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący zarządu regionu Solidarności Ziemi Radomskiej.

  - Żegnamy dziś pana pułkownika, który był człowiekiem niezwykłym, bardzo aktywnym, który zawsze przyjmował zaproszenia, który z wielką pasją przekazywał młodym ludziom wielkie patriotyczne wartości. Dlatego bardzo cieszy mnie obecność tutaj tak dużej liczby młodych. Pan pułkownik przekazał nam wszystkim niezwykłą miłość do ojczyzny powiedział w swoim wystąpieniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  Radomski radny Łukasz Podlewski odczytał list od wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Głos zabrał też wiceprezydent Radomia Karol Semik. - Życie ludzkie mogą określić dwa czasowniki: przychodzimy i odchodzimy. Między chrzcielnicą a katafalkiem jest niewielka odległość, ale to czas, który można wypełnić czynami. Tych czynów było wiele, były zacne i pozostały w naszej pamięci na zawsze. Dziś żegnamy człowieka, który tak wiele zrobił dla ojczyzny, ale też dla swojego miasta Radomia - powiedział Karol Semik.

  Przemawiał też przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który przypomniał zasługi zmarłego nie tylko w trakcie historycznej walki, ale także w najnowszej historii, kiedy włączał się gdzie można w propagowanie wartości patriotycznych, w nawiązywanie i rozwijanie współpracy z różnymi formacjami, instytucjami, służbami mundurowymi.

  Leon Etwert urodził się w 1929 roku w koszarach 2 Pułku Legionów, gdzie służył jego ojciec. W wieku 10 lat przystąpił do służby harcerskiej, a potem został członkiem Szarych Szeregów. W czasie wojny wraz z innymi harcerzami dokonywał między innymi kradzieży broni, która trafiała do polskiego podziemia. Po II wojnie światowej włączył się w działalność niepodległościowego podziemia.


  MiG w Explosion. Zespół dał czadu - zobacz zdjęcia!
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>