Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Policyjny wieczór w Resursie Obywatelskiej. Kto chodził w granatowym mundurze?

Barbara Koś
Gospodarzem wieczoru był Paweł Łuk- Murawski jego Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej.
Gospodarzem wieczoru był Paweł Łuk- Murawski jego Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej. Tadeusz Klocek
"W granatowym mundurze” taki tytuł nosiło kolejne Retrospotkanie zorganizowane we wtorek, 10 grudnia, w Resursie Obywatelskiej wspólnie ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu „Radom. Retrospekcja”.

Jak wcześniej zapowiedziano - ostatnie w tym roku Retrospotkanie przebiegło w spokojnej i bezpiecznej atmosferze. Gospodarzem wieczoru była bowiem Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu z Pawłem Łuk - Murawskim na czele. Wieczór kończył też cykl tegorocznych obchodów 100-lecia polskiej Policji czyli 100 lecia uchwalenia ustawy o Policji Państwowej. A także podkreślał 90 - lecie powstania Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” i 10 - lecie działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej

21. Retrospotkanie - "W granatowym mundurze"w Resursie Obywatelskiej w Radomiu.Głównym bohaterem spotkania byli funkcjonariusze w granatowych mundurach. Podczas Retrospotkania na ekranie zaprezentowana została historia Policji Państwowej w latach 1919-1939. Odbył się też pokaz „policyjnej mody”, ukazujący zmiany, jakie w granatowym umundurowaniu zaszły w okresie II RP. Nie zabrakło też przedstawicieli współczesnych służb porządkowych w niebieskich mundurach. Spotkanie uświetnił pokaz szermierki, nieco zapomnianego dziś sportu, bardzo popularnego przed 1939 rokiem. Jedną z atrakcji wieczoru była też wystawa pamiątek po Policji Państwowej, w tym broni i środków przymusu bezpośredniego, czyli kajdanek i pałek.

"W granatowym mundurze" 21. Retrospotkanie w Resursie Obywa...

Łuk na czele

Prowadzącym wieczór był więc Paweł Łuk-Murawski, który na początek przypomniał historię Policji Państwowej w latach 1919-1939. Duża uwagę prelegent położył na krótki moment powstania w 1918 roku Milicji Ludowej, którą kierował młody wówczas, Józef Grzecznarowski. Wykład ilustrowany był fotografiami z lat międzywojennych i bogatą dokumentacją.

Następnie Marcin Tuzinek, członek założyciel radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej przedstawił prace Grupy, która narodziła się w roku 2009 podczas pikniku policyjnego. Grupa postawiła sobie dwa cele: podtrzymywanie tradycji policji przedwojennej i pamięć o policjantach pomordowanych przez Rosjan w latach 1939 i 1940 w Kalininie, Ostaszkowie i Miednoje.

Co to „Rodzina Policyjna?”

O Stowarzyszeniu „Rodzina Policyjna” mówił Jarosław Olbrychski, prezes Stowarzyszenia w Łodzi , które czuwa nad radomską Grupą. Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” jest organizacją, która zrzesza członków rodzin przedwojennych policjantów, w większości zamordowanych w 1940 roku przez NKWD.

Celem działania Stowarzyszenia – obok integracji środowiska rodzin policjantów poległych w czasie II wojny światowej – jest przyczynianie się do poznania historii Policji Państwowej.
Ważne jest ukazanie społeczeństwu prawdy o patriotycznych działaniach policjantów w tamtym okresie oraz właściwe upamiętnienie ich czynów, aby pozostawić prawdę o nich w pamięci następnych pokoleń.

Policja dzisiaj

Natomiast zadania policji III RP przedstawił podinspektor Witold Krawczyk, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Zapoznał zebranych ze strukturą i organizacją dzisiejszej policji. Odsłonił też kulisy dotyczące strojów i rzeczy osobistych policjantów (na przykład- rajstopy u pań mogą być tylko beżowe, a pasek do zegarka u pań i panów ma być czarny albo srebrny!), bo to wszystko składa się na ogólny wizerunek funkcjonariusza.

Pokaz mody i szermierki

Odbył się również pokaz „policyjnej mody”, ukazujący zmiany, jakie zaszły w umundurowaniu policjantów. A spotkanie uświetnił pokaz szermierki, nieco zapomnianego dziś sportu, bardzo popularnego przed 1939 rokiem.

Atrakcją wieczoru stała się wystawa pamiątek po Policji Państwowej, w tym broni i środków przymusu bezpośredniego” kajdanek i pałek. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowy rulon „10 lecia Grupy Rekonstrukcji”oraz policyjne” ciasteczko.

Milano w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie