Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Pracownicy szpitala na Józefowie zachęcają młodzież do szczepień przeciwko COVID-19

Iza Sawicka
Iza Sawicka
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym prowadzone są szczepienia młodzieży w wieku szkolnym.
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym prowadzone są szczepienia młodzieży w wieku szkolnym. Tadeusz Klocek
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zachęca do szczepień w swoim punkcie przy ulicy Aleksandrowicza 5. Lecznica prowadzi również szczepienia młodzieży w wieku szkolnym, w przypadku których wymagana jest zgoda rodziców.

Punkt szczepień w szpitalu na Józefowie przy ulicy Aleksandrowicza działa 5 dni w tygodniu. Pracownicy lecznicy zapewniają, że są w stanie zaszczepić każdą ze zgłaszających się osób.

O tym, w jaki sposób można zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 mówi Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka w lecznicy na Józefowie.

Zgłaszanie się na szczepienia jest stosunkowe proste. Można się zgłosić poprzez telefon 989 lub wysłać SMS-a o treści ''SzczepimySię'' i ustalić sobie szczepienie. Zaszczepić mogą się również osoby, które się nie zapisały. Od rodziców z kolei, przy realizacji szczepień młodzieży, oczekujemy wypełnienia tylko kwestionariusza, że zgadzają się, aby ich dziecko było szczepione.

Jak przypomina Ewa Golonka, czwarta fala pandemii powoli się rozwija.

Przypadków zakażeń przybywa. My tak trochę uśpiliśmy swoją czujność, bo w wakacje była niższa liczba wykrywalności nowych przypadków. Uspokoiło to też trochę pacjentów, że nie ma potrzeby się szczepić. Rozwój pandemii ma swoje kryteria. Uczniowie wracają do szkół, co możliwe, że też będzie skutkowało wzrostem liczby nowych zakażeń.

Doktor Jakub Dworzański, internista Oddziału Wewnętrznego, podkreśla, że szczepionka jest jedyną metodą ochrony człowieka przed zakażeniem.

Obecnie nie mamy na rynku leku, w formie tabletki czy zawiesiny, która by była równie skuteczna i bezpieczna w walce z wirusem. Dzięki szczepieniom pokonaliśmy już niejednego wirusa i to samo może być z COVID-19. Jeśli się zaszczepimy, praktycznie nie będzie skutków ubocznych, które teraz obserwujemy: od przewlekłego zmęczenia po objawy sercowo-naczyniowe, takie jak bóle w klatce czy duszność. Również są objawy neurologiczne, coraz częściej przewlekłe bóle głowy czy drętwienie rąk i stóp. Musimy pamiętać, żeby się zaszczepić i nie szukać wymówki, gdyż praktycznie każdy może się zaszczepić. Pacjent, który trafia do naszego punktu, uzupełnia ankietę i jeżeli ma pytania, to my na nie odpowiadamy. Nie mogą się szczepić osoby po ciężkim wstrząsie anafilaktycznym.

Punkt szczepień w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym działa od grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu zaszczepiono w nim pełną dawką 16 tysięcy osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie