Radom przegrał wyścig o duże pieniądze. Miała być kasa na...

  Radom przegrał wyścig o duże pieniądze. Miała być kasa na drogi, ścieżki rowerowe, autobusy

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Od lewej: Jarosław Daszkiewicz, kierownik Biura Funduszy Unijnych, starosta Mirosław Ślifirczyk i naczelnik Wydziału Promocji Marek Oleszczuk.

  Od lewej: Jarosław Daszkiewicz, kierownik Biura Funduszy Unijnych, starosta Mirosław Ślifirczyk i naczelnik Wydziału Promocji Marek Oleszczuk. ©Tadeusz Klocek

  Wniosek o duże pieniądze unijne złożony wspólnie przez Radom i powiat radomski przegrał rywalizację z Sochaczewem, Płockiem, ale także z Żyrardowem i Pilawą. Starosta Mirosław Ślifirczyk wyjaśniał na konferencji prasowej dlaczego tak się stało i wyraził nadzieję, że nie wszystko jeszcze stracone.
  Od lewej: Jarosław Daszkiewicz, kierownik Biura Funduszy Unijnych, starosta Mirosław Ślifirczyk i naczelnik Wydziału Promocji Marek Oleszczuk.

  Od lewej: Jarosław Daszkiewicz, kierownik Biura Funduszy Unijnych, starosta Mirosław Ślifirczyk i naczelnik Wydziału Promocji Marek Oleszczuk. ©Tadeusz Klocek

  Chodzi o projekt, który miał być wzorcowym przykładem współpracy pomiędzy powiatem radomskim i miastem w ramach projektu: „Ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”, w skład którego mogły wchodzić takie przedsięwzięcia jak budowę centrów przesiadkowych, ścieżek rowerowych, zakup autobusów niskoemisyjnych, a także zakup inteligentnych systemów transportu.

  Drogi, ścieżki, autobusy
  Partnerski projekt Radomia i powiatu radomskiego przewiduje rozbudowę dróg powiatowych Młódnice- Jarosławice- Cerekiew- Radom oraz Taczów-Taczówek- Milejowice. W obu przypadkach budowie dróg powiatowych ma towarzyszyć budowa ścieżek rowerowych prowadzących do atrakcyjnych miejsc takich jak Zalew Domaniowski i Park Historyczny w Taczowie. W projekcie jest budowa centrum przesiadkowego w Radomiu według zasady „parkuj i jedź” i zakup dla Radomia autobusów elektrycznych, a także inteligentny system sterowania ruchem.

  - Wszystko to po to, aby zachęcić mieszkańców Radomia i mieszkańców miejscowości w powiecie radomskim do korzystania z komunikacji rowerowej - powiedział podczas konferencji prasowej Mirosław Ślifirczyk. W sumie cały projekt, w ramach którego powstałoby prawie 14 kilometrów ścieżek rowerowych, wart jest 70 milionów, z czego 50 milionów złotych to dotacja unijna. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła właśnie wyniki oceny merytorycznej wniosków.

  Niestety, dofinansowanie mają dostać projekty z Sochaczewa i Płocka. Mało tego. Projekt radomski przegrał jeszcze z Pilawą i Żyrardowem.

  - Złożyliśmy bardzo dobry wniosek. Możliwe dla nas do pozyskania punkty zdobyliśmy. Nie dostaliśmy dofinansowania, bo w kryteriach konkursu były rzeczy, za które nie mogliśmy dostać punktów. Wśród nich był udział wnioskodawców w programie dotyczącym badań naukowych i innowacji. Ten projekt był realizowany już dawno, a Radom w nim nie uczestniczył - powiedział Mirosław Ślifirczyk. Po przekazaniu pieniędzy na realizację wniosków z Sochaczewa i Płocka zostanie nieco pieniędzy, ale póki co zarząd województwa nie postanowił co z nimi zrobić. Pozostali wnioskodawcy łudzą się więc, że będą mogli z tego coś dostać. - Zarząd województwa ma możliwość dołożenia pieniędzy z innych konkursów i takie prace są prowadzone. Takie postępowania w przeszłości już były. Mam nadzieję, że skończy się to dla nas optymistycznie - powiedział Mirosław Ślifirczyk.

  Wspieramy lotnisko
  Starosta mówił też podczas konferencji prasowej o udziale powiatu w wielkiej inwestycji na lotnisku na Sadkowie. Projekt prac modernizacyjnych, który zamierza po przejęciu zarządu na lotniskiem przeprowadzić Państwowe Przedsiębiorstwo”Porty Lotnicze” przewiduje między innymi wydłużenie pasa startowego, a to oznacza konieczność poprowadzenia innym śladem drogi powiatowej, która obecnie idzie wzdłuż płotu lotniska do Małęczyna i trasy numer 12.
  Starosta zadeklarował, że powiat nie będzie stawiał przeszkód w tej sprawie.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.


  Zobacz TOP 15 miejsc w regionie radomskiem okiem satelity
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ