Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Przy Urzędzie Miejskim powstanie pomnik żołnierzy Armii Krajowej. Wbili pierwszą łopatę pod budowę

mk
Przy Urzędzie Miejskim w Radomiu wbito pierwszą łopatę pod budowę pomnika żołnierzy Armii Krajowej.
Przy Urzędzie Miejskim w Radomiu wbito pierwszą łopatę pod budowę pomnika żołnierzy Armii Krajowej. Joanna Gołąbek
W Radomiu przy Urzędzie Miejskiej od strony ulicy Niedziałkowskiego powstanie pomnik żołnierzy Armii Krajowej. We wtorek wbito pierwszą, symboliczną łopatę pod budowę.

Pomnik stanie w pobliżu gmachu urzędu, między stojącymi tam dwoma jodłami. Mają się też znaleźć urny z ziemią z pól bitew stoczonych przez żołnierzy „Jodły”. Radni Rady Miejskiej na taką lokalizację wydali zgodę już w 2013 roku.

To pierwszy pomnik w Radomiu

Pomnik ma być poświęcony pamięci żołnierzy Armii Krajowej całego okręgu radomsko-kieleckiego „Jodła”, który działał w Polsce podczas okupacji niemieckiej, czyli w latach 1939–1944. Jako pierwszy symbolicznego wbicia łopaty dokonał pułkownik Leon Etwert szef Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Radomiu, a ponadto radny Marek Szary oraz ksiądz kapelan Stanisław Sikorski, który pobłogosławił miejsce, w którym stanąć ma pomnik. Modlił się również o pomyślne zakończenie prac.

- Mam nadzieję, że pomnik będzie symbolem oraz pamięcią o wszystkich tych, którzy walczyli podczas drugiej wojny światowej. Chcemy też wyróżnić sanitariuszki, bo karabin każdy mógł wziąć do ręki, ale nie każdy potrafił opiekować się rannymi - mówił pułkownik Leon Etwert,

- Radom do tej pory nie miał takiego pomnika, ale same prace nad nim trwają już od dwóch lat - mówił przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika i radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Szary.
Wtorkowa data, czyli 8 maja nie jest przypadkowa. Tego dnia obchodziliśmy 73. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej.

Pomysłodawcą znany projektant

Marek Szczepanik, twórca radomskiego pomnika przy ulicy Beliny-Prażmowskiego, który upamiętnia czyn zbrojny żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego ziemi radomskiej jest pomysłodawcą i projektantem rzeźby, która ma mieć cztery metry wysokości. Jej trzon będzie z kamienia granitowego. Plac przy postumencie zostanie wybrukowany różnymi kolorami, stworzona zostanie w ten sposób swego rodzaju mapa całego okręgu. Cały pomnik zwieńczy orzeł. Jego koszt szacuje na 200-250 tysięcy złotych, a głównymi sponsorami były samorządy z regionu radomskiego i województwa świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, że powołano również 25-osobowy Komitet Honorowy Budowy Pomnika Armii Krajowej w Radomiu. Są w nim między innymi biskup radomski Henryk Tomasik metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo, były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, marszałek Mazowsza Adam Struzik, czy były prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Okręg był bardzo szeroki

Okręg radomsko-kielecki sięgał Wisły, od ziemi kozienickiej po sandomierską, obejmował też: Radom, Końskie, Starachowice, Opatów, Busko, Kielce, Jędrzejów, Włoszczowę, Częstochowę, Radomsko.
Sama Armia Krajowa to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie