Radom. Rajd rowerowy z okazji Światowego Dnia Świadomości...

  Radom. Rajd rowerowy z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Gospodarz imprezy Piotr Plaskota przygotował dla dzieci paczki.
  1/22
  przejdź do galerii

  Gospodarz imprezy Piotr Plaskota przygotował dla dzieci paczki.

  Rozpoczęcie sezonu rowerowego radomskiego Klubu Turystyki Rowerowej „Orkan” przebiegało pod hasłem „Kręcimy na niebiesko”. Osiemdziesięciu rowerzystów ubranych w niebieskie stroje pokonało trasę z Radomia do Ksawerowa koło Stromca i z powrotem. Radomscy rowerzyści przystąpili do akcji organizowanej z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu ustanowionego przez Organizacje Narodów Zjednoczonych.
  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma propagować solidaryzowanie się z osobami dotkniętymi autyzmem i zwiększenie wiedzy przeciętnego człowieka na temat tego zaburzenia. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

  Inicjatorem i współorganizatorem takiego sposobu włączenia się w to światowe wydarzenie był Zespół Szkół Specjalnych Nr 1 w Radomiu, który od lat współpracuje z klubem „Orkan”.
  Uczniowie należący do szkolnego klubu rowerowego „Orkanik” uczestniczą w wielu imprezach proponowanych przez klub „Orkan”. Na pomoc w przygotowaniu rajdu organizatorzy mogli liczyć na Publiczną Szkołę Podstawową NR 29 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Broniewskiego w Radomiu.

  Gospodarzem imprezy był jeden z członków klubu „Orkan” Piotr Plaskota, który gościł uczestników rajdu na swojej działce w Ksawerowie. Wraz z rodziną przygotował miejsce i ciepły poczęstunek dla wszystkich „kręcących na niebiesko” oraz paczki dla dzieci.

  - Połączyliśmy rozpoczęcie sezonu rowerowego ze szczytnym celem, jakim jest solidaryzowanie się z osobami, z autyzmem. Tego dnia grupę członków i sympatyków stowarzyszenia wsparła silna grupa wyjątkowych dzieci i to właśnie dla tych dzieci kręciliśmy pierwsze kilometry w sezonie, w niebieskich barwach. Zaprosiliśmy do wspólnej aktywności uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Radomiu, grupę z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Radomiu oraz Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Sobótki. Wspólnie otworzyliśmy sezon rowerowy 2017 za co wszystkim licznie przybyłym uczestnikom dziękujemy i zapraszamy na kolejne rajdy - powiedział Piotr Plaskota.

  - Rajd był jedną z naszych inicjatyw, przyznam że bardzo oryginalną i możliwą do zrealizowania dzięki zaangażowaniu klubu „Orkan”, włączenia się w miejskie obchody Światowego Dnia Wiedzy o autyzmie. W naszej szkole uczą się dzieci z autyzmem, problem jest nam znany od wielu lat tym bardziej czujemy potrzebę solidaryzowania się z osobami ze spektrum autyzmu – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych numer 1 w Radomiu Dorota Jastrzębska.

  Dzieci i młodzież, wśród których były osoby dotknięte autyzmem były zachwycone imprezą. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Młodzi rowerzyści otrzymali paczki ze słodyczami, koszulki od miasta z napisem „Radom mam to we krwi”, opaski odblaskowe oraz gadżety klubu Radomiak. Wszyscy wzięli udział w teście przygotowanym przez prezesa klubu „Orkan” Kazimierza Strączewskiego, w którym znajdowały się również pytania dotyczące autyzmu. Największe zainteresowanie wzbudziło pytanie: Która z wieży Katedry Radomskiej jest wyższa?

  - Przyznam, że przygotowanie takiego testu, aby mogły wziąć udział dzieci było dla mnie wyzwaniem, to było trudniejsze niż przygotowanie testu dla dorosłych. Wieże w Radomskiej Katedrze oczywiście są równe – śmieje się Kazimierz Strączewski.

  Autyzm u każdej osoby objawia się trochę inaczej. Diagnozuje się go u około jednego na 100 dzieci, a najnowsze badania wskazują, że nawet częściej. Autyzm został opisany po raz pierwszy w 1943 roku, ale pozostaje wciąż zaburzeniem do końca nie wyjaśnionym. Nie jest chorobą, ale innym sposobem postrzegania świata i myślenia. Dzieci autystyczne mają problem z nawiązywaniem kontaktów i komunikowaniem się z innymi ludźmi, okazywaniem emocji. Często takie dziecko uznawane jest po prostu za niegrzeczne. Kontakt z nim jest trudny nie tylko dla rówieśników, ale też rodziców.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ