Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Rower Miejski wciąż narażony na kradzieże oraz wandalizm

Patryk Samborski
archiwum
Radomski Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podjął działania mające poprawić funkcjonowanie programu Rower Miejski. Jest to pokłosie licznych skarg na stan jednośladów, które w tym roku doświadczały licznych kradzieży i dewastacji.

W piątek MOSiR zlecił kontrolę stanu technicznego rowerów. Szczegółowy przegląd dotknie te, u których ostatnio zgłaszano usterki, lub gdzie liczba nieudanych wypożyczeń przekraczała normę. Z kolei wczoraj odbył się całościowy przegląd systemu.

- Mam nadzieję, że podjęte działania pozwolą wyeliminować wszystkie usterki, a radomianie będą mogli bez problemów korzystać z systemu - podkreśla Grzegorz Janduła, prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Naprawiony został już pojawiający się często problem z wypinaniem jednośladów z zamków.

- Jak poinformowała nas firma obsługująca system, w piątek, 20 lipca problem niewypinających się rowerów z elektrozamków został wyeliminowany. Niezwłocznie zaczęliśmy także naprawy we współpracy z lokalnym serwisem mające na celu wyeliminowanie tego problemu w przyszłości - informuje Grzegorz Janduła.

Wielu wypożyczających jednoślady nie dba o ich stan. Rowery są często porzucane, padają ofiarą wandali lub też są kradzione. Wiele rowerów jest w tak złym stanie, że nie da się z nich bezpiecznie korzystać.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia odnaleziono porzucony jednoślad, który prawdopodobnie pochodził z kradzieży. Do podobnej sytuacji doszło też w lipcu, kiedy to w podobnych okolicznościach odnaleziono inny rower. Z kolei na początku czerwca policja zatrzymała dwóch dwudziestoletnich mieszkańców Radomia w sprawie kradzieży jednośladów. Miesiąc później „Bractwo Rowerowe” informowało, że na ulicy Lekarskiej stały dwa połamane rowery.

Według informacji MOSiR od uruchomienia na początku kwietnia Radomskiego Roweru Miejskiego doszło już do pięciu kradzieży i siedmiu poważnych dewastacji. - Dopilnujemy, aby informacje o kolejnych przypadkach, które będą zgłaszane na policję, zostały również przekazane do zamawiającego - zapewnia Robert Lech, prezes Zarządu Nextbike Polska S.A, firmy, która obsługuje rowery w Radomiu.

Za celowe niszczenie rowerów grożą wysokie kary za celowe niszczenie rowerów. Według tabeli opłat kradzież, utrata lub zniszczenie jednośladu podlega karze dwóch tysięcy złotych. Rower Miejski wystartował w 2017 roku. System liczy obecnie 27 stacji, na których znajduje się 270 rowerów.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie