Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Rozpoczął się Maraton Pisania Listów dla prześladowanych. Finał w połowie grudnia

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W sobotę, w Galerii Słonecznej listy pisała Emilia, studentka Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu.
W sobotę, w Galerii Słonecznej listy pisała Emilia, studentka Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu. Tadeusz Klocek
Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu zaprasza mieszkańców Radomia i okolic na Maraton Pisania Listów. Pierwsze chętny osoby miały ku temu okazję w miniony weekend w Galerii Słonecznej. Finał w dniach 14-15 grudnia.

Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu zaprasza na Maraton Pisania Listów - akcję Amnesty International, którą Wyższa Szkoła Handlowa promuje i koordynuje w naszym regionie już po raz piąty. Bohaterami tegorocznego maratonu są młodzi ludzie, walczący o lepszą przyszłość, mierzący się z niesprawiedliwością, upokorzeniem i prześladowaniem.

Do kogo można napisać?

Bohaterami tegorocznej akcji jest dziesięć osób. To Yasaman Arani z Iranu, kobieta protestująca przeciw konieczności noszenia hidżabu. Została skazana na 16 lat więzienia.

Magai Matiop Ngong z Sudanu 15-letni chłopak skazany na karę śmierci za morderstwo, które było nieszczęśliwym wypadkiem.

Ibrahim Ezz El-Din z Egiptu zaginął w Kairze po bezpodstawnym zatrzymaniu przez urzędników do spraw bezpieczeństwa. Nikt nie wie gdzie przebywa, co się z nim dzieje i czy żyje? Egipska policja zaprzecza temu zatrzymaniu.

Można też napisać list w sprawie Emila Ostrowko z Białorusi, który pracował jako kurier i odpowiada za domniemane dostarczanie paczek z nielegalnymi mieszankami do palenia.

Nasu Abdulaziz z Nigerii i jego sąsiedzi zostali pozbawieni domu bez uprzedzenia.

Yiliyasijiang Reheman z Chin został zatrzymany za to, że jest muzułmaninem. Prawdopodobnie przebywa w chińskim obozie.

Szesnastoletnia Marinel Sumook Ubaldo z Filipin domaga się, by rządy z całego świata stanęły do walki ze zmianami klimatycznymi.

Sara Mardini i Sean Binder zostali oskarżeni o szpiegostwo, przemyt ludzi i przynależność do organizacji przestępczej w Grecji za akcje ratunkowe uchodźców na morzu.

Jose Adrian z Meksyku został pobity przez policjantów i rzucony na radiowóz, a potem oskarżony o zniszczenie auta.

Mieszkańcy kanadyjskiej wspólnoty Grassy Narrows domaga się od rządu dbania o czyste środowisko i wyczyszczenia ich rzeki, która została zatruta wraz z zasobami rybnymi.

Gdzie można pisać listy?

W weekend chętne osoby mogły zgłaszać się w Galerii Słonecznej. W tym roku będzie można jednak pisać również w Zespole Szkół Budowlanych, Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej, Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich, II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Konopnickiej, Zespole Szkół Elektronicznych, IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego, Zespole Szkół Zawodowych imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, X Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Konarskiego, XI Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Staszica, Zespole Szkół Plastycznych, Szkole Dwujęzycznej imienia Marii Montessori, Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego (wszystkie szkoły z Radomia) oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu.

Poparcie dla akcji wyraził również prezydent Radomia Radosław Witkowski, który zgodził się uczestniczyć w maratonie. Publiczne pisanie listu przez niego odbędzie się 5 grudnia w Urzędzie Miasta.

Historia

Maraton Pisania Listów to międzynarodowe wydarzenie. Idea tej akcji narodziła się w Polsce w 2001 roku, która wpisała się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International. Najważniejszym celem pisania jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Ubiegłe lata pokazują, że te listy naprawdę działają. Wiele osób niesprawiedliwe oskarżonych, osądzonych i skazanych na karę pozbawienia wolności, pod naciskiem tony listów, zostało uwolnionych. Przykładem może być Teodora del Carmen Vásquez z Salwadoru, która spędziła 10 lat w więzieniu za urodzenie martwego dziecka. Gdyby nie Maraton, na wolność czekałaby jeszcze 20 lat.

Finał akcji odbędzie się w siedzibie Wyższej Szkoły Handlowej przy ulicy Traugutta 61 A, w dniach 14-15 grudnia. Początek w sobotę o godzinie 12.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie