Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Są unijne miliony dla Wodociągów Miejskich

ik
Prezydent dziękował pracownikom spółki Wodociągi Miejskie (na zdjęciu z nimi), którzy pracowali nad unijnym projektem, ale także parlamentarzystom, radnym i społecznikom, którzy wsparli projekt.
Prezydent dziękował pracownikom spółki Wodociągi Miejskie (na zdjęciu z nimi), którzy pracowali nad unijnym projektem, ale także parlamentarzystom, radnym i społecznikom, którzy wsparli projekt. Tadeusz Klocek
Spółka wybuduje lub zmodernizuje ponad 200 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Radomiu.

Radomska Spółka Wodociągi Miejskie w latach 2018-2022 zrealizuje projekt wart ponad 372 miliony złotych, z tego 192 miliony złotych dostanie z Unii Europejskiej. Prace będą prowadzone niemal we wszystkich dzielnicach miasta.

Wniosek w ciężarówkach

Jak już pisaliśmy to trzeci największy projekt wodociągowy z unijnym dofinansowaniem realizowany w Polsce. Większe i kosztowniejsze mają tylko Warszawa i Poznań.

Umowę na mocy, której radomskie Wodociągi dostaną pieniądze podpisano w ostatni piątek. To było zwieńczenie wielomiesięcznej pracy sztabu pracowników spółki przy pisaniu wniosku. Dokumenty, które trzeba było przygotować, żeby dostać dofinansowanie zapakowano do dwóch ciężarówek, którymi pojechały do Warszawy.

Wczoraj wszystkim, którzy pracowali przy opracowaniu wniosku dziękował prezydent Radosław Witkowski.

- To historyczny sukces jeśli chodzi o pozyskiwanie unijnych pieniędzy dla Radomia, a Państwo jesteście prawdziwymi bohaterami tych starań - mówił prezydent Radosław Witkowski dziękując pracownikom Wodociągów Miejskich. - Dzięki tej ogromnej inwestycji będziemy mieli w naszym mieście jeszcze lepszą wodę i zmniejszy się awaryjność. Włączymy też do sieci wodno-kanalizacyjnej kolejne dzielnice Radomia. Dziękuję wszystkim, w tym parlamentarzystom, radnym i społecznikom, którzy wsparli starania o unijne wsparcie tego projektu.

Będą budować

Jak duży to projekt mogą świadczyć liczby i kilometry sieci, które powstaną lub zostaną zmodernizowane, będzie ich 211 kilometrów. Projekt to w sumie 217 zadań inwestycyjnych, aby je realizować Wodociągi Miejskie ogłoszą 65 przetargów. Będzie 2 tysiące nowych przyłączy do wodociągu i kanalizacji miejskiej.

Prace będą prowadzone w kilkunastu dzielnicach miasta, między innymi w Śródmieściu, na Plantach, Południu, Michałowie, Starym Mieście, Glińcach, Dzierzkowie, Obozisku, Ustroniu, Prędocinku, Żakowicach, Halinowie, Kapturze, Godowie czy Młodzianowie.

Planowana jest budowa 32,1 kilometra raz modernizacja 68,5 kilometra kanalizacji sanitarnej. Spółka wybuduje 13 kilometrów kanalizacji deszczowej. Ułożonych będzie blisko 33 kilometry sieci wodociągowej , zaplanowana jest modernizacja wodociągów o długości ponad 26 kilometrów. Miejska spółka zamierza też zmodernizować wybrane stacje uzdatniania wody. - . - To bardzo ambitny, ale też trudny projekt. Część zadań objętych projektem już jest realizowana, a teraz, gdy mamy już podpisaną umowę będziemy się rozpędzać i przystępować do kolejnych - mówi prezes Wodociągów Miejskich Leszek Trzeciak.

Wykopią i odbudują

Obecnie prace są prowadzone między innymi na ulicy Porucznika Ostrego, Okrężnej, Drzymały i Ludwinowskiej. Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnych robót. W przyszłym roku prace będą prowadzona przykład na ulicach: Struga, Wernera, Wolanowskiej, Zubrzyckiego, Tochtermana, Krakowskiej, Zbrowskiego, Szklanej, Kolberga.

W kolejnych latach sieci będą wymieniane między innymi na ulicy 25 Czerwca, Piłsudskiego, czy Narutowicza.
Każde z tych zadań oznacza też utrudnienia w ruchu. Wodociągi mają pieniądze na sieci, ale także na odbudowę rozkopanych ulic.

Wodociągi w Unii

Radomska spółka Wodociągi Miejskie od 2004 roku korzysta z unijnych dotacji na inwestycje w miejskie sieci.
Rozpoczynający się teraz projekt jest jednak największym z dotychczasowych. W pierwszym etapie Wodociągi zrealizowały zadania warte około 209 milionów złotych netto, w drugim zaś za 249 milionów złotych. Do tej pory prace dotyczyły sieci wodociągowej i kanalizacyjnej o długości w sumie 242,5 kilometra. Oprócz tego pieniądze były inwestowane między innymi w oczyszczalnię ścieków, przepompownie i ujęcia wody dla radomian. Roboty były prowadzone w centrum Radomia, na przykład na ulicach Żeromskiego, Wałowej, Malczewskiego, czy Reja, ale także w dzielnicach peryferyjnych, jak choćby Pruszaków, Potkanów, Firlej, Młynek Janiszewski, czy Rajec Poduchowny. Spółka wymieniała sieci, ale też przebudowywała rozkopane ulice. Przykładem takiej inwestycji jest choćby modernizacja ulicy Limanowskiego. W tym względzie spółka musi współpracować z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie